Ladislav Kamenický: Čo je za posilnením rubľa

Počet zobrazení: 1095

PREČO RUSKÝ RUBEĽ POSILNIL VOČI EURU NA 7-ROČNÉ MAXIMUM?

ZÁZRAČNÝ RUBEĽ, ALEBO AKÉ SÚ DOMNIENKY A AKÉ FAKTY?

Dnes som pozeral krátke video na Aktualitách (redaktor Grman), ktoré malo vysvetliť fakt, prečo je dnes ruský rubeľ najsilnejší od roku 2015.

Fakty o tom, že rubeľ po zavedení sankcií stratil skoro polovicu svojej hodnoty a dnes je rubeľ so svojou hodnotou späť a dokonca posilnil tak, že láme 7-ročné rekordy, sedia, ale nesedí prezentovaná príčina.

Menej závažné je, že autor z Aktualít Grman si vo svojom videu mýli eurá s dolármi, nakoľko vo videu ukazuje graf rubľa k doláru, hovorí o eurách, píše o kurze 55 rubľov za euro, čo bol najnižší kurz za dolár a nie za euro (za euro bolo v poslednej dobe najmenej cca 58 rubľov). Ale to nie je to najpodstatnejšie.

Aktuality ako hlavný dôvod posilňovania rubľa uviedli zvýšenie úrokových sadzieb v Rusku. Dávalo by to ekonomickú logiku, ale nie je to pravda a redaktor by si mal najskôr overiť fakty. Ešte spomína problémy s vymeniteľnosťou a „údajnú" cenu valút na čiernom trhu. Odvoláva sa na istých ekonómov. Rád by som vedel, na akých.

Celá táto argumentácia je postavená na vode a snaží sa odviesť pozornosť od podstaty problému. Veď kto by si len dovolil pripustiť, že by mohol rubeľ posilňovať, keď boli voči Rusku zavedené také tvrdé ekonomické sankcie?!

Naskytá sa tu otázka, či sankcie vôbec fungujú a či dopadajú viac na EÚ, ako na Rusko. Môj názor už poznáte:

- Sankcie dopadajú de iure na Rusko, ale de facto na Slovensko a EÚ!

ČO TEDA SKUTOČNE STOJÍ NA POSILNENÍM RUBĽA VOČI EURU?

SITUÁCIA:

- Sankcie voči Rusku v roku 2022 boli zavedené už 23.2.2022 (deň pred začiatkom konfliktu), keď Rusko oficiálne uznalo Doneck a Luhansk, a druhé sankcie deň po invázii 25.2.2022 a kurz rubľa voči euru začal okamžite prudko padať až na 160,4 a stabilizoval sa na úrovni asi 145 RUB/EUR, kde zotrval až do 28.3.2022, teda skoro mesiac

- Kurz rubľa začal výrazne posilňovať 28.3.2022 a už o 3 dni, teda 1.4.2022, bol na úrovni spred zavedenia sankcií, t. j. cca 90 rubľov za euro.

Čo sa teda udialo počas týchto troch rozhodujúcich dní? Čo spôsobilo výrazné posilnenie rubľa?

- 23.3.2022 začal prezident Putin hovoriť o platbách za plyn v rubľoch.

- 31.3.2022 podpísal dekrét o povinných platbách za plyn v rubľoch.

- S platnosťou od 1.4.2022 Rusko na základe dekrétu akceptuje výlučne ruble ako prostriedok platby za plyn.

- Finančné trhy okamžite zareagovali a kurz rubľa od 1.4.2022 posilňuje.

- Platby za plyn v rubľoch sú teda pri posilňovaní rubľa rozhodujúce!

Poďme sa pozrieť na úrokové sadzby:

Prečo nie je zvyšovanie úrokových sadzieb príčinou posilňovania rubľa, ako to tvrdia Aktuality?

1. Úrokové sadzby v Rusku sa na začiatku roka, teda pred konfliktom na Ukrajine, pohybovali na úrovni 9,5 % za rok.

2. Ruská centrálna banka zvýšila úrokové sadzby hneď po zavedení prvých sankcií 28.2.2022 na 20 %, a to v snahe posilniť kurz rubľa voči euru a doláru, čo sa ruskej centrálnej banke paradoxne absolútne nepodarilo! Skoro mesiac bol kurz rubľa veľmi slabý a držal sa tak až do 28.3.2022. Dosiahol rekordný prepad až na 145 RUB/EUR, keď finančné trhy zareagovali na požiadavku Ruska na platbu za plyn v rubľoch a kurz výrazne posilnil. Takže, kto tvrdí, že za posilnením rubľa je zvýšenie úrokových sadzieb v Rusku, tak buď nevidel dáta, tára alebo úmyselne zavádza!

3. Ruská centrálna banka dokonca na podporu domácej ekonomiky postupne znížila úrokové sadzby 8.4.2022 na 17 %, 29.4.2022 na 14 % a 26.5.2022 na 11 %, pričom pravdepodobne plánuje v znižovaní sadzieb ďalej pokračovať, a to až na úroveň 9-9,5 % p.a. Cieľom intervencie bolo paradoxne aj oslabiť príliš silný kurz rubľa voči euru a doláru, ktorý sa ocitol na 7-ročných maximách!

4. Intervencia centrálnej banky Ruska sa podarila a znižovanie úrokových sadzieb skoro na polovicu oslabilo extrémne silný rubeľ z rekordnej hodnoty 59 na dnešných cca 71 RUB/EUR (kurz zostal stále oveľa silnejší, ako pred konfliktom!)

ZÁVER:

Z DÁT JEDNOZNAČNE VYPLÝVA, ŽE HLAVNOU PRÍČINOU „ZÁZRAČNÉHO" POSILNENIA RUBĽA BOLA RUSKÁ POŽIADAVKA „PLYN ZA RUBLE" A NIE ZVÝŠENIE ÚROKOVÝCH SADZIEB, AKO TO TVRDIA AKTUALITY, RESP. EKONÓMOVIA, NA KTORÝCH SA ODVOLÁVAJÚ.

Ako náznak toho, že sa už aj Aktualitám rozvidnieva, je záver videa, kde sa konštatuje: „Ukazuje sa, že očakávaný ekonomický kolaps Ruska bude zrejme behom na veľmi dlhé trate!"

Čo dodať? Vidím, že už ani oni sami neveria, že sankcie dosiahnu svoj cieľ. Ak teda nebolo hlavným cieľom sankcií, aby sa na Slovensku a v EÚ rozhostil marazmus a chudoba!

(Status na FB 31. mája 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984