Eduard Chmelár: Najväčšia zrada kurdského ľudu

Počet zobrazení: 6058

Západný svet odvčera oslavuje dosiahnutie dohody s Tureckom o pristúpení Fínska a Švédska k NATO. Aj slovenská prezidentka sa pred novinármi nechala počuť, ako sa z tohto kroku „veľmi teší“. V skutočnosti je to až škandalózny ústup od proklamovaných hodnôt, ktorými sa západní lídri tak radi oháňajú. Vysvetlime si teda, čo obsahuje memorandum, uzavreté medzi oboma stranami.

Turecko podporí členstvo Švédska a Fínska v NATO výmenou za to, že obe severské krajiny zastavia podporu YPG a YPJ a zaradia ich medzi teroristické organizácie; že vydajú osoby stíhané v Turecku a že zrušia zbrojné embargo voči Ankare. Preložím vám do zrozumiteľnej reči, čo to znamená. Západ zradil kurdských bojovníkov za slobodu, ktorí mu pomohli poraziť Islamský štát a priniesli v boji proti nemu najväčšie obete. Legalizoval tým turecký vpád do Sýrie spred troch rokov, ktorý odsúdilo celé medzinárodné spoločenstvo a v dôsledku ktorého uvalili na Turecko zbrojné embargo. Erdogan vtedy zničil kurdskú autonómnu oblasť Rojavu a statočných sýrskych Kurdov, ktorí nikdy nebojovali proti Turecku, nazval teroristami. Turecko vtedy flagrantne porušilo medzinárodné právo, napadlo suverénny štát, zneužívalo najatých žoldnierov na vraždenie civilistov, oživilo svojimi krokmi Islamský štát, vyhrážalo sa, že pustí do Európy tri milióny utečencov... a západné štáty vrátane Slovenska sa nezmohli na nič iné iba na zbabelú reakciu, že vyslovujú nad takýmto počínaním „obavy“.

Kurdi sú nešťastný národ. V dôsledku koloniálnych vojen sa dnes historický Kurdistan nachádza na území piatich štátov (Turecka, Sýrie, Arménska, Iránu a Iraku). Samostatný kurdský štát si dnes nikto neželá – ani Američania, ani Rusi. 30-miliónoví Kurdi, najväčší národ na svete bez vlastného štátu, sú všetkými opustení. Napriek tomu a práve preto treba pamätať, akú nezastupiteľnú úlohu zohrali pri porážke Islamského štátu nielen v Sýrii, ale aj v Iraku. Najslávnejšia kurdská bojovníčka, veliteľka YPJ, jedinej ženskej armády na svete, Nasrin Abdullah (na fotografii), s ktorou som sa stretol pred šiestimi rokmi na medzinárodnej konferencii mierových síl OSN v Brne, mi rozprávala, ako sociálno-ekologická revolúcia v Rojave priniesla tisícročia utláčaným ženám slobodu a umožnila im rozhodovať samostatne o svojej budúcnosti. Už vtedy mala na svojom konte ako ostreľovačka 80 extrémistov z Islamského štátu. Kurdská ženská armáda bola postrachom všetkých teroristov, báli sa jej ako čert kríža. Títo fanatici totiž veria, že ak ich zabije žena, nedostanú sa ako mučeníci do neba. Pre takto zabitých teroristov odmietajú príslušníci Islamského štátu usporadúvať náboženské obrady, jednoducho ich spália. A hoci Kurdi bojovali predovšetkým o holú existenciu, vykonali v boji proti Islamskému štátu, a teda za nás všetkých, dokázateľne najviac. Prepáčte, ale odmietam nazývať týchto statočných bojovníkov za slobodu teroristami. Ak pristúpime na tento slovník, správame sa ako nacisti, ktorí nazývali v roku 1944 slovenských povstalcov banditmi.

To, na čo včera pristúpili štáty NATO, nie je nijaké víťazstvo, ktoré by nás malo tešiť. Je to najväčšia zrada kurdského ľudu, ktorý nám tak veľmi pomohol. Je to až nechutná ukážka pokrytectva a dvojakého metra západného spoločenstva, ktoré vidí všetko zlo v Rusku, ale rozmaznáva tureckého diktátora, ktorý agresívne napáda iné štáty, má viac politických väzňov ako Irán alebo Čína a my mu napriek tomu všetko odpustíme. Hanbite sa všetci, ktorí v tom máte prsty a ktorí tomu ešte aj tlieskate.

(Status na FB 29. júna 2022)

chmelar_kurdka.jpg

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984