Fantastický úspech hnutia ''Obsaďme Wall Street''

Aj keby malo hnutie ''Obsaďme Wall Street'' začať strácať dych z vyčerpania alebo v dôsledku represií, už teraz uspelo a zanechá za sebou trvalý odkaz. Nový a lepší svetový systém, to je úloha, ktorá si vyžaduje opakované úsilie viacerých generácií. Iný svet je však možný, hoci nie nevyhnutný. Ale my všetci môžeme meniť veci v jeho prospech tak ako hnutie Obsaďme Wall Street.
Počet zobrazení: 991
wallerstein.jpg

Jeho podmínky už existovaly – akutně narůstající ekonomické nesnáze nejen těch, kdo trpí skutečnou chudobou, ale také stále většího segmentu pracujících chudých (známých také pod názvem „střední třída“); neuvěřitelné výstřelky (vykořisťování, chamtivost) nejbohatšího jednoho procenta obyvatel USA („Wall Street“); příklad vln hněvu v různých částech světa („arabské jaro“, španělští indignados, studenti v Chile, odbory ve Wisconsinu a dlouhý seznam dalších). Ve skutečnosti nezáleží na tom, která jiskra zažehla oheň. Rozhořel se.
 


Ve fázi číslo jedna, v prvních několika dnech, tvořila hnutí hrstka odvážných, většinou mladých lidí, kteří se pokoušeli demonstrovat. Média je naprosto ignorovala. Pak nějaké zabedněné policejní náčelníky napadlo, že by se s demonstracemi dalo skoncovat troškou brutality. Natočili je na film a ten se rozšířil na YouTube jako epidemie.

To nás dovedlo do fáze číslo dvě, publicity. Média už nemohla demonstranty úplně ignorovat. A tak zkusila povýšenecký přístup. Co vědí tihle hloupí a nevědomí mladí lidé (a pár starších žen) o ekonomice? Mají nějaký pozitivní program? Jsou „disciplinovaní“? Sdělovací prostředky nám říkaly, že se demonstrace brzy vytratí. S čím ale stejně jako mocní tohoto světa nepočítaly (a co jim asi nikdy nedochází), byla okolnost, že téma protestu mělo široký ohlas a rychle se ujalo. Podobné „okupace“ vznikaly v jednom městě za druhým. Začali se přidávat nezaměstnaní padesátníci a padesátnice. A také celebrity. A také odbory, včetně samotného prezidenta AFL-CIO. Událostí ve Spojených státech si začala všímat zahraniční média. Na otázku, co chtějí, odpovídali demonstranti slovem „spravedlnost“. Že tato odpověď dává smysl, si uvědomovalo stále víc a víc lidí.

To nás dovedlo do fáze číslo tři – legitimity. Akademikové s jistým renomé začali naznačovat, že útok na „Wall Street“ je určitém smyslu oprávněný. The New York Times, hlavní mluvčí úctyhodného centrismu, najednou 8. října otiskly redakční komentář, v němž řekly, že protestující skutečně mají „jasné poselství a konkrétní politické recepty“ a že hnutí je „víc než mládežnické povstání“. Timesy pak pokračovaly: „Krajní nerovnost je charakteristickým znakem nefunkční ekonomiky ovládané finančním sektorem, který je popoháněn spekulací, odíráním a využíváním vládní podpory ve stejné míře, jako produktivními investicemi.“ To jsou na Timesy silná slova. A pak dal kongresový výbor Demokratické strany pro volební kampaň do oběhu petici žádající stranické aktivisty, aby přijali prohlášení „Podporuji protesty ,Obsaďme Wall Street’“.

Hnutí začalo vyvolávat respekt. A s úctyhodností přišla fáze číslo čtyři – nebezpečí. Významný protest, který se uchytí, obvykle čelí dvěma hlavním hrozbám. Jednou z nich je zorganizování silné pravicové protidemonstrace v ulicích. Právě k tomu vlastně vyzývá Eric Cantor, vůdce republikánů v Kongresu a docela obratný zastánce tvrdé linie. Takové protidemonstrace mohou být hodně zuřivé. Hnutí Obsaďme Wall Street na ně musí být připraveno a dobře promyslet, jak je zvládnout nebo zadržet.

Druhá a závažnější hrozba ale pramení ze samotného úspěchu hnutí. S tím, jak získává stále širší podporu, zvětšuje se rozmanitost názorů aktivních protestujících. V takových případech je odjakživa problémem, jak se vyhnout Skylle proměny hnutí v sevřený kult, který prohraje, protože bude mít příliš úzkou základnu, a Charybdě ztráty politické soudržnosti kvůli nadměrné šíři hnutí. Na to, jak se vyhnout oběma těmto extrémům, neexistuje jednoduchý recept. Je to obtížné.

Pokud jde o budoucnost, je možné, že hnutí bude dál sílit. Mohlo by dokázat dvě věci: jednak si vynutit v krátké době restrukturalizaci záměrů vlády tak, aby se minimalizovaly akutní potíže, kterými dnes lidé zcela zřejmě trpí, a jednak  vyvolat dlouhodobou proměnu způsobu, jakým rozsáhlé segmenty amerického obyvatelstva chápou reality strukturální krize kapitalismu a významné geopolitické přeměny, k nimž dochází, protože dnes žijeme v multipolárním světě.

I kdyby mělo hnutí Obsaďme Wall Street začít ztrácet dech z vyčerpání nebo v důsledku represí, už nyní uspělo a zanechá za sebou trvalý odkaz, tak jako povstání roku 1968. Spojené státy se nutně změní, a to pozitivním směrem. Jak se říká, „Řím nebyl postaven za jeden den“. Nový a lepší světosystém, nové a lepší Spojené státy, to je úkol vyžadující opakované úsilí více generací. Jiný svět je ale skutečně možný (byť ne nevyhnutelný). A my můžeme měnit věci v jeho prospěch. Hnutí Obsaďme Wall Street takovou změnu způsobuje, a to pořádnou.

© Immanuel Wallerstein, komentář č. 315, 15.10.2011. Z angličtiny přeložil Rudolf Převrátil.

Na fotografii: Autor Immanuel Wallerstein - montáž redakcia

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
17. október 2011, 14:01
Keď sme profesorovi Schweickartovi položili otázku, či môže hnutie "Obsaď WallStreet" nejako urýchliť implementáciu ekonomickej demokracie, či nebodaj vytvoriť podmienky podobné "nežnej revolúcii" u nás v 1989, bol dosť skeptický.

Sám pripomenul, že je to nečakaný jav a pravdepodobne ide o spontánnu reakciu ľudí, ktorí stratili prácu alebo sú v mizérii kvôli splácaniu úverov, im predsa nik na rozdiel od bankárov nič neodpustí...
Ale zároveň potvrdil, že je to ľudové hnutie proti finančníkom, že ak sa tam objavujú heslá "my sme tých 99 %", tak to oni už vedia, že v americkej spoločnosti nevládne demokracia a to jedno percento tých obrovských príjmov je nedemokratickým javom v nedemokratickej spoločnosti. Zároveň pripustil, že je to protest na WallStreet proti finančným korporáciám, nie je to protest proti vláde ani proti moci, takže ak by predsa len protesty začali byť proti inštitúciám moci oficiálnej a proti vláde, asi by vládna moc zasiahla.

A tu by som doplnil to svoje odborné skonštatovanie, že profesor Schweickart sa nezaoberal ani dielom P.F.Druckera ani nepozná jeho analýzu postkapitalistickej spoločnosti, v ktorej sa objavuje spontánne nová spoločenská trieda, ktorá nie je uvedomelá ani organizovaná politicky, ale základom jej spoločného konania je, že si začína uvedomovať, že je vlastníkom svojho ekonomického zdroja - vedomostí (knowledge) a chce svoj podiel na spoločensako a hlavne ekonomickom prerozdeľovaní (aspoň) prijmov.

No a touto zatiaľ neorganizovanou a nie ešte uvedomelou triedou sú PRACOVNÍCI DISPONUJÚCI VEDOMOSŤAMI, v prípade tých protestujúcich na WallStreet skôr "nepracujúci", ale bývalí pracovníci ( tie 50-ročné ženy a starší muži), alebo absolventi škôl, ktorí vyštudovali a už nenašli uplatnenie ( prevažne kvalifikovaní a vysokoškolsky vzdelaní), alebo /a mladí, ktorí sa zadĺžili štúdiom ( na 4-6ročné štúdium im každá banka rada dala úver, sú zadĺžení na 40 i 60 tisíc USD, ale nemajú možnosť ich ani len začať splácať, nedostali šancu nájsť si prácu, aby mohli splácať úvery za vzdelanie. Majú v rukách vedomosti, nemajú možnosť ich uplatniť vo výrobnom procese.

A pretože sú inteligentní, vedia, že pred Kapitolom by na nich zaútočila polícia, pred WallStreet vzbudili pozornosť. Nie je to žiadna "luza", sú to občianski aktivisti, ako sám Schwieckart povedal, tieto zhromaždenia sú jednou veľkou školou, kde sa diskutuje, učí, ako by to mohlo byť aj inak usporiadané. Pozrel som si webstránku tej Party for Socializm and Libaration. Sú tam aj návody ako si založiť svojpomocné družstvá, je tam veľa o vnímaní skutočnej solidarity (nie tej sulíkovskej), skutočne to je zatiaľ množstvo skupinových a individuálnych záujmov, ktorých spája jediná myšlienka - súčasný kapitalizmus mocných finančných korporácií a nespravodlivé prerozdeľovanie príjmov a bohatstva musí skončiť - nie preto, že by to povedal Marx alebo preto, že by sa cítili byť proletármi, ale preto, lebo sa presvedčili, že množstvo ľudí, tie masy ľudí schopných prinášať výsledky, je diskriminovaných tým, že ich podiel na práci je minimalizovaný v prospech virtuálnych a špekulatívnych finančných trhov, v prospech KAPITÁLU, ktorý už nepotrebuje k rastu ziskovosti ani ľudí, ani vedomosti, ani reálnu ekonomiku. A vyzerá, že zatiaľ na to skôr upozorňujú, ako by to vedeli zmeniť.

Sám Drucker ( v 1993) iba upozorňoval, že bude dôležitou výzvou pred spoločnosťou, ako vytvoriť pre pracovníkov disponujúcich vedomosťami také ekonomické a spoločenské prostredie, ktoré im umožní sproduktívniť svoje vedomosti. To sa nestalo. Nestihol už napísať, čo sa bude diať, ako spoločnosť túto šancu premešká...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
18. október 2011, 14:24
Skvelý článok a rovnako výborný komentár, pán Zajac-Vanka. "súčasný kapitalizmus mocných finančných korporácií a nespravodlivé prerozdeľovanie príjmov a bohatstva musí skončiť - nie preto, že by to povedal Marx alebo preto, že by sa cítili byť proletármi, ale preto, lebo sa presvedčili, že množstvo ľudí, tie masy ľudí schopných prinášať výsledky, je diskriminovaných tým, že ich podiel na práci je minimalizovaný v prospech virtuálnych a špekulatívnych finančných trhov, v prospech KAPITÁLU, ktorý už nepotrebuje k rastu ziskovosti ani ľudí, ani vedomosti, ani reálnu ekonomiku." - 5*!
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
19. október 2011, 10:57
Je naozaj potrebne vyjadrit svoj nazor a hlavne nebat sa(!)vyjadrit!Pokial ludia-obcania ktorehokolvek statu na svete zostanu v letargii,prizerajuc sa na zaobchadzanie s obyvatelstvom takymto a podobnymi sposobmi,bude to znamenat,ze si korporacie a bankari naozaj mozu robit co sa im len zachce.Occupy Wall Street je skutocne vyznamnym hlasom nielen pre sucasnost,ale hlavne priekopnikom pre buducnost.Je to skuska,ktora pomoze nam a nasim detom dospiet k lepsiemu zriadeniu.Verim,ze to nebude trvat dlho.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
20. október 2011, 22:02
Keď som v lete písal na stránke ISEO o dekoncentrácii kapitálu ako o jednom zo základných cieľov pre modernú spoločnosť tak na uliciach New Yorku bol boží kľud. Tak pre zopakovanie - základným problémom spoločnosti je problém vlastníctva a s ním spojený spôsob participácie na bohatstve spoločnosti. To čo potrebujeme riešiť je po prvé bohatý občan, po druhé bohatá spoločnosť/štát,regiony,mestá,obce atď./ a po tretie ako predpoklad uvedeného dekoncentracia kapitálu. Kto má záujem o podrobnejšie info viď. ISEO.weblahko.sk.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. október 2011, 22:18
pekne napísané... len by som rád dodal, že onen KAPITÁL nie je akýsi imaginárny duch vznášajúci sa nad vodami - je to veľmi konkrétna aj keď dobre sa maskujúca skupina ľudí - spoločenská trieda buržoázie a hlavne jej najvyšších vrstiev...ten, kto má zisky zo špekulácii, má aj svoje meno aj svoju tvár...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984