Príhody uja Hrmotku

Niečo pre pravnúčatá, vnúčatká a deti – zábavné a edukatívne
Počet zobrazení: 2542

Aj niektoré knihy pre detského čitateľa sa stávajú kultovými. Číta ich niekoľko generácií za sebou a stále v nich nachádza a objavuje niečo čitateľsky príťažlivé. Kto z nás by nepoznal Budkáčika a Dubkáčika od Jozefa Cígera Hronského, Štoplíka Hany Ponickej a mnohé ďalšie opakovane vydávané tituly. Aj keď sa mnohým skeptikom zdá, že súčasní rodičia, ale aj detskí čitatelia už nesiahnu po „klasike“ , nie je to tak. Presviedčala ma nedávno na detskom oddelení knižnice knihovníčka. No dozvedám sa o tom i na autorských besedách v školách.

prihody-uja-hrmotku.jpgO tom, že si detskí čitatelia obľúbili knižku od Danuši Dragulovej-Faktorovej z vydavateľstva Daxe (2021, 48 strán) ktorá obohatila nedávno knižný trh, svedčí i fakt, že vyšla v druhom vydaní. Prvé vydanie je rozobraté, pretože hrdina knižky ujo Hrmotka, ktorý všetko domotká, sa stal pre deti svojským hrdinom a obľúbencom. Nie preto, „že má chrbát z oboch strán“ no hlavne pre komické situácie, ktoré spolu s deťmi Lukášom, Alexom, Kristínkou a Jankom prežíva a delí sa s nimi o veselé zážitky. Dokonca ich rozdáva na všetky strany a dokáže aj svoje zlozvyky poľudštiť.

Zahalený cigaretovou hmlou pripomína deťom ducha, ktorého sa treba báť, lebo ničí zdravie. A veru duchov sa občas boja aj najsmelší. Báť sa treba sa aj blikania vychádzajúceho z televízneho prijímača a z počítača. Odstrašujú zapálené oči uja Hrmotku. No aj sťažnosti na bolesti chrbta, prejedanie sa sladkosťami a nezdravými jedlami. Ujo Hrmotka sa už nezmestil ani do dverí, keď si deti zmysleli odučiť ho od „neduhov“. Prečo? Pretože sa o neho boja. Veď kto by sa s nimi vedel tak porozprávať, ako sa vie on? Kto by im dával dobré rady? A vystríhal ich pred nebezpečenstvami. Sympatické v textoch knižky je i to, že autorka približuje detskému čitateľovi nevtieravým spôsobom, bez moralizovania a poučovania, trampoty uja Hrmotku, ale i ako sa ich zbavovať. A keď protagonista knižky ujo Hrmotka skríkne „Nie som žiadny trkvas. Zrieknem sa toho, čo mi škodí a nebudem už otrokom svojich zlozvykov a návykov,“ deti  jeho dobré predsavzatie a premena k lepšiemu poteší. V jednotlivých príhodách, ako sú Pomoc je tam duch, Záhadne blikavé svetlo, Zdarček, Srdce na opravu, Premenil sa na datľa, Je to ľudožrút a ďalšie, autorka deťom priblížila mnohé nástrahy, a aj ako sa im dá vyhnúť. Ak to dokáže hlavný hrdina ujo Hrmotka, prečo by to nedokázali aj deti? Veď ísť vlastným príkladom, je tá najlepšia výchovná metóda.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984