Americký sen

Kto už by nepoznal toto slovné spojenie. A čo vlastne znamená? To je predsa úplne jasné: Človek milión sa dlhodobou vlastnou svedomitou prácou a chytrosťou vyšvihne medzi horných desaťtisíc. Výborná rozprávka. A ak ju spojíme s reklamou na zelenú kartu, nepochybne tomu uverí väčšina rozvojového sveta – toho sveta, v ktorom prebieha všeličo, len nie ten rozvoj.
Počet zobrazení: 1185

Kto už by nepoznal toto slovné spojenie. A čo vlastne znamená? To je predsa úplne jasné: Človek milión sa dlhodobou vlastnou svedomitou prácou a chytrosťou vyšvihne medzi horných desaťtisíc. Výborná rozprávka. A ak ju spojíme s reklamou na zelenú kartu, nepochybne tomu uverí väčšina rozvojového sveta – toho sveta, v ktorom prebieha všeličo, len nie ten rozvoj. Nazývať ho chudobným by síce bolo pravdivé, ale predsa len, v dobrej spoločnosti sa to nepatrí. Rovnako sa nepatrí hovoriť, že väčšina Američanov chudobnie už niekoľko desaťročí. A že práve v tom čase menšina závratne zbohatla.

Ale späť k americkému snu. Ak opustíme rozprávkové kulisy, ukazuje sa, že ten sen je veľmi nejednoznačný. Totiž už v čase, keď USA vznikali, si konkurovali dve verzie – Hamiltonova a Jeffersonova. Je to už raz tak, ani otcovia zakladatelia sa nevedeli dohodnúť, o čom že sa im to v noci zdalo. Obaja sa však odvolávali na ideály americkej revolúcie. Hamilton veril vo voľný trh a neobmedzený obchod a jeho snaha (slovami Jeffersona) smerovala k totálnej nadvláde bankárov a posilnením federálnej vlády k opätovnému nastoleniu novej formy britského impéria. Jefferson sa po pobyte vo Francúzsku zapálil pre myšlienky tamojšej revolúcie a jeho predstava rovnosti, bratstva a slobody smerovala (slovami Hamiltona) k upevneniu vlády plantážnikov a večnému otroctvu.

Obaja z duše nenávideli stranícky systém, takže irónia dejín ani na chvíľku nemohla zaváhať a spôsobila, že svojím konaním obaja svorne vytvorili základné podmienky pre systém dvoch politických strán, ktorý vydržal až dodnes. Ak niekto z uvedeného dospel k presvedčeniu, že Jefferson stál na začiatku demokratickej strany a Hamilton pri zrode republikánov, pekne sa sekol. Bolo to presne naopak – s tými snami to vôbec nie je jednoduché, ale nebudem tu liezť do kapusty psychoanalýze a zostanem pri zmätkoch okolo toho jedného jediného.

Prednedávnom totiž dorazil na Slovensko v podobe reklamných sloganov. Aby nebolo nejasností málo, demokrati, z ktorých sa stala americká verzia ľavice, odovzdali (predali?) reklamnú volebnú kampaň slovenskej pravicovej kandidátke. Aj keď tá o sebe v poslednom čase tvrdí, že zas až taká celkom pravicová nie je. Zato má sen, že sa stane prezidentkou a že to spolu dokážeme.

Čo by na to povedali Hamilton a Jefferson? Ťažko povedať, ale určite by to nebolo niečo v štýle: moja reč. Mimochodom, posledný, ktorý sa k americkému snu vehementne hlásil, je americký prezident Obama. V poslednom čase vraj neuveriteľne zošedivel.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984