Penta dobre, vláda zle

Počet zobrazení: 1210
9 SITA Tomas Benedikovic-m.jpg

Keď chcel exminister zdravotníctva Ivan Valentovič zlúčiť poisťovne, združenie súkromných poisťovní to považovalo za chybný, až nebezpečný krok. Teraz to robí Penta a používa argumenty, ktoré vtedy slúžili kritikom zlúčenia.

Zlúčenie dvoch súkromných zdravotných poisťovní je ďalším dôkazom, že liberálom u nás prekáža iba štátny, nie súkromný monopol. A tiež že existencia viacerých poisťovní nemá pre pacientov zmysel.

Súkromná megapoisťovňa

Už čoskoro zanikne poisťovňa Apollo, ktorú pod svoju úplnú kontrolu získala finančná skupina Penta. Teraz požiadala protimonopolný úrad, aby súhlasil s jej zlúčením s poisťovňou Dôvera, ktorú vlastní už dávno. Súhlas bude potrebovať aj od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Apollo má asi 500-tisíc a Dôvera, ktorá sa predtým zlúčila so Sideriou, asi 860-tisíc poistencov. Podľa hovorcu skupiny Penta Martina Danka tak vznikne „silná protiváha voči službám, ktoré poskytuje Všeobecná zdravotná poisťovňa“. Šéfovia oboch poisťovní sa už v auguste zhodli, že nevidia význam v existencii podobných poisťovní. Podľa šéfa poisťovne Apollo Alberta Šmajdu je toto rozhodnutie „absolútne logickým krokom“.

Pre poistencov by zlúčenie malo priniesť zvýšenie komfortu, škály starostlivosti či spojenie výhod, ktoré poskytujú obe poisťovne. „Spojenie umožní efektívnejšiu prevádzku a úspory z rozsahu, čo znamená viac peňazí na nové, resp. kvalitnejšie služby a zdravotnú starostlivosť. Nový subjekt si trúfne ísť aj do nových oblastí“, vyhlásil na tlačovej konferencii A. Šmajda.

Naozaj si iba ťažko možno predstaviť, že by si jeden majiteľ nechal dve navzájom si konkurujúce si firmy, lebo reálne by si aj tak nekonkurovali. Logicky tiež vyznievajú argumenty o väčšej finančnej sile, schopnosti vložiť viac peňazí do služieb, ako aj o ušetrení značných finančných prostriedkov na prevádzku. Je preto veľmi pravdepodobné, že potrebné súhlasy skupina Penta dostane a nová súkromná megapoisťovňa na Slovensku vznikne.

Prajú si viac poisťovní

Preto je prekvapujúce, ako práve predstavitelia súkromných poisťovní pred vyše dvoma rokmi odmietali podobnú predstavu vtedajšieho ministra zdravotníctva. Samozrejme, dve poisťovne (ak vývoj postupne zlikviduje všetky ostatné súkromné poisťovne) sú vždy viac ako jedna, ktorá by vznikla podľa plánu Ivana Valentoviča, ale z hľadiska reálnej konkurencie to také isté nie je. Keď chcel I. Valentovič vytvoriť jednu poisťovňu – model, ktorý spoľahlivo funguje v mnohých kapitalistických krajinách, kde „konkurencia“ nikomu nechýba – prezident Združenia zdravotných poisťovní Igor Dorčák tvrdil – čuduj sa svete, že to „systému“ prinesie vyššie náklady. Ako by mohlo menej riaditeľov, ich námestníkov a sekretariátov zvýšiť náklady, sme sa vtedy nedozvedeli.

Igor Dorčák, ktorý v združení zastupoval práve Dôveru, vyhlásil, že „lekári ani nemocnice nie sú stopercentne jednotní, ale väčšina nezávislých si praje viac poisťovní.“ Podľa riaditeľa združenia a bývalého šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eduarda Kováča Valentovičom navrhované zmeny (nešlo len zlúčenie poisťovní) „nedonesú zlepšenie systému zdravotného poistenia, vôbec zabezpečovania zdravotnej starostlivosti.“ A „najlepšie“ zareagoval poslanec SDKÚ-DS Viliam Novotný, ktorý návrh označil za kamufláž, ktorá má zastierať, že vláda nerieši skutočné problémy v zdravotníctve.

Dnes pri zlúčení dvoch súkromných poisťovní žiadny z týchto argumentov neplatí. Pritom I. Dorčák z Dôvery už pred vyše dvoma rokmi tvrdil, že „sa už v súčasnosti prejavuje monopol jedného nákupcu, ktorý dokáže lekára zatlačiť do nevýhodných podmienok len preto, že ten nemá šancu si vyrokovať lepšie podmienky u konkurencie.“ Ak sa „monopol“ prejavoval v čase existencie piatich či šiestich poisťovní, ako to bude vyzerať, keď jedna súkromná pohltí ostatné?

Logické zlúčenie všetkých A ak riaditelia dvoch súkromných poisťovní nevidia význam v existencii podobných poisťovní, potom by mali vysvetliť, v čom zásadnom sa odlišujú tie ostatné, že ich existencia význam má. Dôvodom je najmä nedostatok financií, ktorý ani pri najlepšej vôli poisťovní neumožňuje vyhovieť všetkým požiadavkám. Vždy musia hľadať kompromis medzi požiadavkami nemocníc či lekárov, koľko by im za starostlivosť o pacientov mali platiť, a požiadavkami pacientov, koľko zdravotnej starostlivosti potrebujú.

Zlúčenie poisťovní Apollo a Dôvera, či VšZP a SZP, je rovnakým „logickým krokom“, akým by bola existencia jedinej verejnej poisťovne na neziskovom princípe.

Autor pracuje na úrade vlády Článok prezentuje jeho osobný názor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984