Diela, ktoré menili svet

Revolúcia v televíznom humore oslavuje tento týždeň štyridsiatku. Terry Jones, John Cleese, Michael Palin, Eric Idle a Terry Gilliam, bohužiaľ už bez zosnulého Grahama Chapmana, sa zídu tento štvrtok v New Yorku, aby tam oficiálne predstavili dokument Monty Python: Almost The Truht (The Lawyer’s Cut). Ich šokujúcu humoristickú šou odvysielala BBC prvý raz 5. októbra 1969.
Počet zobrazení: 1051
3809-klutura-monty pythons Kafa Ayari-m.jpg

Revolúcia v televíznom humore oslavuje tento týždeň štyridsiatku. Terry Jones, John Cleese, Michael Palin, Eric Idle a Terry Gilliam, bohužiaľ už bez zosnulého Grahama Chapmana, sa zídu tento štvrtok v New Yorku, aby tam oficiálne predstavili dokument Monty Python: Almost The Truht (The Lawyer’s Cut). Ich šokujúcu humoristickú šou odvysielala BBC prvý raz 5. októbra 1969.

Vidieť dokument, ktorý sľubuje „takmer pravdu“ o najžiarivejšej britskej humoristickej skupine bude určite pôžitok, aj keď T. Jones hovorí, že je to „niečo také dokonalé a pravdivé, že to nemusím vidieť.“ Dúfajme, že sa dostane aj do našich kín, alebo ešte lepšie, do nejakej televízie, lebo práve televízna obrazovka bola arénou, v ktorej šestica „šialencov“ dobyla celý svet.

Príchod komediálneho programu Monty Python Flying Circus musel byť šokom. Minimálne pre divákov, lebo, ako vyplýva zo spomienok Terryho Jones, producenti z BBC museli byť v šoku už pri prvom stretnutí so skupinou, ktorá im predstavila svoj projekt. Humoristi vraj nevedeli odpovedať na žiadnu otázku o samotnom programe, ale museli byť aj tak veľmi presvedčiví alebo nadmieru zábavní, lebo napokon získali kontrakt na 13 častí. Ani pre pytonovcov, ani pre BBC však trinástka nebola nešťastným číslom. Absurdná humoristická šou si okamžite získala milióny divákov, takže jej tvorcovia napokon vyrobili od roku 1969 do roku 1974 až 45 dielov a program sa stal úspešným vývozným artiklom. Pre oblasť humoru sa Monty Python Flying Circus stal tým, čím pre oblasť hudby Beatles.

Pytonovci boli priekopníkmi vo všetkom, čo robili. Využitie hudby, mnohostranné herecké výkony, vlastné texty, v ktorých dominovali výborné dialógy, surrealistické animácie a predovšetkým inteligentný, ale zväčša absurdný humor, ktorý nepoznal hranice. Neexistovalo nič, z čoho by si táto skupinka nedokázala uťahovať. Asi najznámejším príkladom zostane Life of Brian (Život Briana), paródia na biblický príbeh Ježiša, ktorá vyvolala obrovskú búrku nevôle nielen v cirkevných kruhoch.

Šou Monty Python Flying Circus ovplyvnila televízny humor nielen vo Veľkej Británii. A nielen to. Do anglického slovníka sa oficiálne dostal pojem „pythonesque“ (ťažko to preložiť do slovenčiny, možno ako „pytonovský“), ktorý sa vzťahuje nielen na šou Monty Python Flying Circus, ale používa sa aj ako synonymum pre absurdný, nadrealistický (najčastejšie, ale nie nevyhnutne – humor).

Ak na stretnutí s producentmi z BBC neboli budúce hviezdy schopné povedať o svojom programe nič, tak sa to týkalo aj názvu. Najskôr vyberali z viacerých návrhov – napríklad Owl Stretching Time (Čas rozťahovania sovy), alebo The Toad Elevating Moment (Moment zväčšovania ropuchy). Lenže v BBC povedali, že už do programov dali názov Flying Circus a odmietli ho prepísať.

Michael Palin teda navrhol, aby to bol Lietajúci cirkus Gwen Dibleyovej, podľa ženy, o ktorej čítal v novinách. Vraj to bude veľká „prča“, keď zistí, že má svoju televíznu šou. Iný návrh znel Lietajúci cirkus Barona Von Tooka podľa Barryho Tooka, zabávača a spisovateľa, ktorý ako poradca BBC dal šesticu dokopy. A aby to bolo „pytonovské“ až do konca, nikto vlastne presne nevie, prečo zvíťazil Monty Python. Vraj možno na pamiatku poľného maršala lorda Montgomeryho, britského hrdinu druhej svetovej vojny. Alebo na návrh Erica Idleho podľa alkoholika z jeho obľúbenej krčmy, lebo to bolo perfektné meno pre pochybného umeleckého agenta.

Po ukončení výroby televíznej šou sa členovia skupiny presadili aj individuálne. Terry Jones píše do novín, ale aj detské knihy. Johna Cleesea poznajú aj slovenskí diváci z mnohých filmov (minule Slovo odporúčalo film Ryba menom Wanda, za ktorý bol nominovaný na Oscara), Michael Palin nakrúca najmä cestopisy a pre BBC obišiel svet podľa Verneho za 80 dní, Eric Idle skladá hudbu a má na konte známe pesničky a Terry Gilliam nakrútil mnoho filmov ako režisér. Graham Chapman zomrel na rakovinu presne pred 20 rokmi.

Pytonovský cirkus má síce štyridsiatku, ale je aj po štyroch desaťročiach v skvelej forme.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984