Podporu potrebuje základňa

Keď sme sa stali majstrami sveta v ľadovom hokeji, istý kanadský športový denník šokoval svojich čitateľov porovnaním počtu ľadových plôch v oboch krajinách. Aj keď to prepočítal na počet obyvateľov a počet registrovaných hokejistov, Kanaďanom stále nešlo do hlavy, ako je možné, že sme pri takomto nepomere dosiahli taký úspech.
Počet zobrazení: 1214
3909_09_ilustracna foto_Todd Klassy-m.jpg

Keď sme sa stali majstrami sveta v ľadovom hokeji, istý kanadský športový denník šokoval svojich čitateľov porovnaním počtu ľadových plôch v oboch krajinách. Aj keď to prepočítal na počet obyvateľov a počet registrovaných hokejistov, Kanaďanom stále nešlo do hlavy, ako je možné, že sme pri takomto nepomere dosiahli taký úspech.

Hokejoví odborníci na Slovensku už vtedy varovali pred prehnanými očakávaniami. Upozorňovali, že zlatá medaila je skôr zázrak, ktorému síce hráči i realizačný tím, na čele s trénerom Jánom Filcom pomohli, ale nemôže sa opakovať každý rok. Tieto varovania vychádzali najmä z podmienok, v akých existuje hokejová základňa na Slovensku.

Podobne, ako sme v roku 2002 prežívali hokejovú eufóriu, prežívame teraz futbalovú. Dúfajme, že ju budeme prežívať ešte vyše pol roka. Lenže zatiaľ čo pre nás fanúšikov je to opäť len dôvod na radosť, futbaloví odborníci prichádzajú aj s triezvymi názormi a súčasné nadšenie pre futbal navrhujú využiť na serióznu pripomenutie problémov celého „hnutia“, ak navyše berieme do úvahy, že futbal je najpopulárnejším športom nielen podľa veľkosti fanúšikovskej verejnosti, ale aj podľa počtu registrovaných hráčov.

Pritom to nie je žiadna veda, pretože aj ďalší rozvoj futbalu na Slovensku naráža na rovnaké alebo veľmi podobné prekážky ako iné športové odvetvia. Po tom, čo trh vtrhol aj do športu, stáva sa z masovej „zábavy“ výberová záležitosť, pri ktorej záleží na tom, či si ju môžete dovoliť (financovať z vlastnej peňaženky). Futbaloví odborníci varujú, že napriek relatívne vysokému počtu registrovaných hráčov sa problémy dotýkajú najmä fungovania základne. Chýbajú podmienky a chýbajú príležitosti, aby bol pravidelný futbal masovejšie rozšírený.

Nečudo, keď obce a mestá udržiavajú futbalové štadióny v prevádzkyschopnom stave len s ťažkosťami a vzhľadom na nedostatok financií sa sústreďujú na jedno „hlavné“ ihrisko, kde sa hráva najvyššia súťaž. Miznú vedľajšie, menšie, školské či sídliskové futbalové plochy, ktoré v minulosti umožňovali vyskúšať futbal každému chlapcovi a pomáhali odhaľovať budúce talenty.

Práve z tohto uhla pohľadu sa treba dívať na aktivity premiéra, ktorý chce za celé volebné obdobie podporiť vybudovanie až 600 malých viacúčelových športovísk, ktoré vyrastajú najmä pri školách. Preto sa vládny splnomocnenec na základe požiadaviek z obcí a miest po celom Slovensku rozhodol presadiť nákup dresov, lôpt a ďalšieho športového materiálu z prostriedkov vlády. Všetko je to určené najmä pre školy a menšie športové kluby, aby sa tak znížila finančná náročnosť organizovaného športu.

Postup Slovenska na futbalové majstrovstvá sveta sa stane naším záverečným úspechom, ak si neuvedomíme, že štát musí intenzívnejšie podporovať masové športovanie, a to aj organizované. Osobitosť futbalu je nielen v jeho popularite, ale aj v relatívne jednoduchej dostupnosti pre každého (dnes už aj každú). Podporovať treba najmä základňu, kam sa sponzori nehrnú. Iba tak si budú môcť Weisso­vi nasledovníci vyberať z nasledovníkov Hamšíka, Vitteka, Škrteľa či Ďuricu.

Autor pracuje na Úrade vlády SR

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984