Slovenský futbalový zväz zaplatí finančnú pokutu

Disciplinárna komisia Európskej futbalovej únie (UEFA) rozhodla na svojom zasadnutí v Lyone, že Slovenský futbalový zväz zaplatí za rasistické prejavy a nedostatočné organizačné zabezpečenie zápasu 7. kvalifikačnej skupiny ME 2004 Slovensko - Anglicko v Bratislave pokutu 60 000 švajčiarskych frankov, teda asi 1,75 milióna slovenských korún.
Počet zobrazení: 1958

Disciplinárna komisia Európskej futbalovej únie (UEFA) rozhodla na svojom zasadnutí v Lyone, že Slovenský futbalový zväz zaplatí za rasistické prejavy a nedostatočné organizačné zabezpečenie zápasu 7. kvalifikačnej skupiny ME 2004 Slovensko - Anglicko v Bratislave pokutu 60 000 švajčiarskych frankov, teda asi 1,75 milióna slovenských korún. Slovenský futbalový zväz už tak pochopil, že problém rasizmu na štadiónoch je naozaj vážny a treba proti nemu bojovať oveľa intenzívnejšie. Zápas, ktorý odohrali 12. októbra na Tehelnom poli, priniesol pre rasistické pokriky slovenských fanúšikov na hráčov tmavej pleti Ashleyho Colovi a Emila Heskeyho, negatívny obraz Slovenska vo všetkých európskych médiách. Vzhľadom na to, že išlo o prvé podobné previnenie, nepristúpila UEFA k tvrdším sankciám, napríklad uzavretiu domáceho ihriska v niektorom z kvalifikačných stretnutí. Zároveň ocenila, že Slovenský futbalový zväz na rasistické prejavy okamžite reagoval a hráčom sa ospravedlnil.

Zástupcovia zväzu nevedeli posúdiť výšku pokuty vzhľadom na to, že UEFA sprísnila v poslednom čase tresty. Ich ľahostajnosť voči prejavom rasistických fanúšikov ich teda vyšla draho. Nielen zbytočne vyhodené peniaze, ale najmä zlý obraz Slovenska by mali byť dôvodom, aby k podobným prípadom už nedochádzalo. Aj keď sa organizátori futbalového zápasu maximálne pripravili na výtržnosti anglických rowdies, zabudli na slovenských fanúšikov, ktorí v publiku nikdy nechýbajú a správajú sa tiež agresívne a rasisticky. Anglická futbalová asociácia zaplatí za výtržnosti svojich fanúšikov 20 000 frankov. Oba zväzy sa mohli proti tomuto verdiktu odvolať do 21. decembra 2002.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984