Trh práce vstane z mŕtvych až v roku 2023

Počet zobrazení: 2228

Podľa prognóz analytikov sa svetový trh práce úplne zotaví až v roku 2023. Podľa Medzinárodnej organizácie práce globálna nezamestnanosť klesá rýchlejšie, ako sa očakávalo a v roku 2022 bude 6 %.

V eurozóne sa krajiny líšia v bohatstve aj nezamestnanosti. Najvyššia je v Španielsku – 14,57 % a v Grécku – 13 %.

V Európe, ako predpovedá analytická agentúra Forrester, bude jedným z hlavných trendov v roku 2022 hybridná forma zamestnania, keď časť pracovného času zamestnancov bude pracovať v kancelárii a druhá časť – na „vzdialenej lokalite“. Zároveň 49 % zamestnancov chce pracovať na diaľku a len 32 % zamestnávateľov je pripravených prejsť na vzdialený formát. Okrem toho sa zníži aj počet pracovných ciest.

Koncom minulého roka bol v Európe nedostatok pracovnej sily v stavebníctve, dizajne, vývoji softvéru a zdravotníctve, ktorý pokračoval aj v roku 2021. V novembri sa teda v Nemecku otvorilo viac ako 1 milión voľných pracovných miest.

V novembri bola miera nezamestnanosti v USA na úrovni 4,5 %. Počet voľných pracovných miest na americkom trhu práce v októbri vyletel na 11,03 milióna, čo je o 595-tisíc viac ako pred mesiacom.

Rast dopytu po pracovnej sile v kombinácii so spomalením rastu jej ponuky je rizikom vyšších miezd. Rast miezd je potenciálnym zrýchlením dolárovej inflácie. 

Aká je situácia na Slovensku? Podľa Pavla Hudeca z poradenskej firmy Trexima pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) evidoval v mesiaci november 14 500 nových pracovných ponúk so slovenským miestom výkonu práce. V porovnaní s minulým mesiacom ide o pokles o 19 % a v porovnaní so septembrom o 14 %.“

Napriek poklesu počtu nových voľných pracovných miest je situácia v porovnaní s minulým rokom priaznivejšia, za posledný mesiac pribudlo o 15 % viac pracovných ponúk ako vlani, ale o 9 % menej ako v roku 2019. Lockdown sa tak zatiaľ výraznejšie nepodpísal na počte pracovných príležitostí, keďže mierne zníženie počtu inzerovaných ponúk je pre blížiaci sa koniec roka typické. Začiatkom decembra je pre uchádzačov o prácu k dispozícii celkovo 74 000 voľných pracovných miest.

Týždeň 13. – 19. 11. však ponúkol iba 2 700 nových voľných pracovných miest, čo bol štvrtý najslabší výsledok v tomto roku. Ostatné novembrové týždne vrátane obdobia, kedy vláda vyhlásila lockdown, však priniesli okolo 4 000 nových ponúk práce, čo je priemerná týždňová hodnota dosahovaná v tomto roku.

Bratislavský kraj dlhodobo ponúka najvyššie šance na novú prácu, za minulý mesiac tu pribudlo 3 300 nových ponúk, ide ale o medzimesačný pokles o 19 %. Najvýraznejší pokles o 50 % v porovnaní s minulým mesiacom zaznamenal Banskobystrický kraj, kde zamestnávatelia nahlásili iba 900 nových voľných miest. Z okresov je priaznivá situácia v Bratislave (2 500 nových ponúk), Nitre (700) a Žiline (620), najťažšie sa hľadá práca v Medzilaborciach (9), Turčianskych Tepliciach a Poltári (11).

Pre uchádzačov o prácu je na portáli ISTP najviac nových inzerátov v pracovných oblastiach strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel (3 300), ktorá ponúka o 18 % viac ponúk ako v októbri. Vysoké šance na novú prácu prinášajú aj oblasti technické a manuálne prierezové zamestnania (1 700) a doprava (1 200), ktoré však evidujú pokles nových ponúk o 35 %, respektíve 48 %.

Jednou z najviac skúšaných oblastí v dôsledku protipandemických opatrení je gastronómia, ubytovanie a cestovný ruch, kde zamestnávatelia inzerovali v mesiaci november 1 000 nových voľných pracovných miest. V porovnaní s letnými mesiacmi, ktoré evidovali ešte o 300 ponúk viac, však zatiaľ nejde o výrazný pokles. Vlani v novembri zaznamenala táto oblasť iba 600 nových ponúk. Narastá ale počet nových inzerátov z oblasti zdravotníctva, v ktorej za posledný mesiac pribudlo 600 nových voľných miest, o 150 až 300 viac ako v priebehu nedávnych mesiacov.

Zamestnávatelia na portáli ISTP hľadali najčastejšie operátorov v strojárskej výrobe, vodičov nákladných automobilov a kamiónov, zváračov, rezačov a spájkovačov, elektrikárov, kuchárov a skladníkov.

Zamestnanosť v októbri 2021 v porovnaní s októbrom 2020 zaznamenala výraznejší rast len v informačných a komunikačných činnostiach a to o 8,3 %. K miernemu zvýšeniu došlo aj vo vybraných trhových službách (o 0,1 %).

V ostatných sledovaných odvetviach zamestnanosť klesla, no s výnimkou činností vnútorného obchodu medziročný pokles nepresiahol 1 %; najviac v priemysle (o 0,7 %), ďalej v doprave (o 0,3 %) a stavebníctve (o 0,1 %). V rámci činností obchodu sa zamestnanosť znížila predovšetkým v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev (o 5,8 %), maloobchode (o 3 %), veľkoobchode (o 2 %), v predaji a oprave motorových vozidiel (o 1,7 %) a v ubytovaní len mierne (o 0,8 %).

V súhrne za desať mesiacov roku 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 vzrástla zamestnanosť v informačných a komunikačných činnostiach o 4,2 % a mierne sa zvýšila aj vo vybraných trhových službách o 0,4 %. V ostatných ôsmich sledovaných odvetviach bol zaznamenaný pokles; najvyšší v ubytovaní o 11,3 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,6 %, stavebníctve o 4,4 %, veľkoobchode o 4,3 %, maloobchode o 3,3 %, priemysle o 2,4 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 2,1 %, v doprave a skladovaní o 1,9 %.

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v októbri medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach, najviac v ubytovaní o 20,8 % (dosiahla 866 eur). Dvojciferný rast zaznamenali aj mzdy v predaji a oprave motorových vozidiel o 12,1 % (1 197 eur) a vo veľkoobchode o 10,3 % (1 241 eur). Od rastu mzdy si treba odpočítať infláciu. Tá dosiahla tohtoročný priemer 2,9 %. Vtedy zistíme reálny rast miezd.

Úvodné foto: Pixabay.com

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984