Kniháreň Slova – február 2015/2

Počet zobrazení: 3241

Ľuboš Blaha a kol.: Európsky sociálny model - čo ďalej? | Alan Badiou: Manifest za filosofii a jiné texty | Stanislav Holubec: Ještě nejsme za vodou | Viera Benková: Studienky... Antológia poviedok slovenských autoriek z materskej krajiny a Dolnej zeme | Beáta Mihalkovičová: Ľudovít Štúr a pamätné miesta  | Boris Brendza: Ochutnať z plameňa

blaha_europsky-socialny-model.jpgĽuboš Blaha a kol.: Európsky sociálny model - čo ďalej?

Európsky sociálny model, ktorý občanom desaťročia zabezpečoval dôstojnú životnú úroveň, sociálne práva a rovnováhu v spoločnosti, čelí vážnym rizikám. Tie nesúvisia iba s aktuálnou ekonomickou krízou, ale aj s dlhodobejším procesom globalizácie svetových trhov. Globalizácia sa dnes riadi logikou neoliberalizmu, ktorá povzbudzuje vlády k liberalizácii, deregulácii a privatizácii. Liberálni ekonómovia predstavujú sociálny štát ako prežitok. Existuje však aj alternatívny názor, ktorý upozorňuje na zásadný význam európskeho sociálneho modelu, bez ktorého Európe hrozia obrovské nebezpečenstvá vrátane politickej a sociálnej nestability.
     Ľuboš Blaha: Knižku som mal tú česť editovať a napísať kritickú kapitolu o tom, čo bráni Európskej únii, aby sa stala sociálnou a demokratickou. Ako však opisujem, určitá revolučná nádej predsa len existuje, spomínam najmä projekty sociálnej ekonomiky, nepodmieneného európskeho základného príjmu či celoeurópske sociálne dávky... Ekonomické či sociologické súvislosti krízy sociálneho štátu v Európe analyzujú profesori Jan Keller, Milan Šikula, Peter Staněk či Joachim Becker, Európskej únii vo vzťahu k sociálnemu štátu sa venujú okrem mňa aj Michal Polák, Christian Schweiger, Martin Muránsky či Michael Hauser. Do knižky prispeli aj ďalší významní slovenskí politológovia, medzi inými Marcela Gbúrová, Juraj Marušiak, František Škvrnda či Svetozár Krno. S korektúrami mi významne pomohol Peter Daubner. Recenzentami boli Oskar Krejčí a Ilona Švihlíková. Knižka vznikla aj vďaka Miroslavovi Pekníkovi a môjmu domovskému Ústavu politických vied SAV. Ak rátam aj organizáciu konferencie z októbra 2013, z ktorej kniha vzišla, stálo ma to rok a pol úsilia, tak si viete predstaviť, akú mám radosť, že je toto takmer 500-stranové podvratné dielko konečne na svete. Srdečne ďakujem všetkým, s ktorými sme knihu napísali a dali dohromady: konečne je na svete aj alternatívny a sociálno-progresívny pohľad na našu európsku budúcnosť.
     Kľúčová otázka znie: Čo robiť, aby si Európa zachovala svoju sociálnu tvár?
VEDA vydavateľstvo SAV, 2014, 480 strán

manifest_za_falosofii.jpgAlan Badiou: Manifest za filosofii a jiné texty

Je dnes filosofie možná? Lze ji definovat? Jaký vztah ji pojí k oblastem jako umění, politika, láska nebo věda? Je či může být filosofie systematická? Výbor Manifest za filosofii a jiné texty představuje způsob, jakým na tyto a jiné otázky odpovídá francouzský filosof a spisovatel Alain Badiou. Jeho Manifest za filosofii byl v době svého vzniku (1989) ojedinělým pokusem o nalezení takové formy myšlení, která by umožnila zajít o krok dál za horizont, do nějž filosofii uzavírají dominantní myšlenkové proudy 20. století.
     Kniha v českém prostředí poprvé představuje základní motivy Badiouovy ontologické koncepce, již rozvinul o rok dříve v prvním dílu svého základního textu Bytí a událost.
Herrmann & synové, 2015, 136 strán

holubec.jpgStanislav Holubec: Ještě nejsme za vodou

Studie se zabývá představami české postkomunistické společnosti o vlastních moderních dějinách a svém postavení ve světě mezi Východem a Západem.
     První část charakterizuje, jak se česká historická paměť a vnímání druhých transformovaly během 20. století. Druhá část se zaměřuje na porevoluční 90. léta a pomocí analýzy tehdejšího tisku ukazuje, jak bylo nové společenské uspořádání legitimizováno vytvořením dvou významných kategorií společenského diskurzu: dobré minulosti i dobré části světa (první republika a Západ) stojící proti minulosti špatné a zlým sousedům („komunistická totalita“ a Východ, resp. Rusko).
      Studie si všímá i kategorií, u kterých nepanovala z hlediska jejich zařazení shoda a probíhaly o nich diskurzivní bitvy (katolická tradice, odboj a odsun, rok 1968, role Německa a Ruska v Evropě, česko-slovenské vztahy). Dále se autor zabývá vnímáním těchto kategorií u dvou hlavních představitelů transformace, Václava Havla a Václava Klause. Poslední kapitolu věnuje komparaci s ostatními postkomunistickými zeměmi a hledá odpověď na otázku, nakolik bylo Česko v rámci středovýchodní Evropy specifickým případem.
Scriptorium, 2015, 312 strán

studienky.jpgViera Benková: Studienky... Antológia poviedok slovenských autoriek z materskej krajiny a Dolnej zeme

Prvá dáma slovenskej dolnozemskej literatúry Viera Benková pre antológiu Studienky... vybrala 18 poviedok slovenských autoriek z materskej krajiny a Dolnej zeme. Tento nový výber z prozaickej tvorby Sloveniek predstavuje ďalší krok k spoznávaniu či porovnávaniu súčasnej literárnej tvorby Dolnej zeme a Slovenska. Okrem literárnych pramienkov z Dolnej zeme, zo Studienok vyviera aj 12 poviedok súčasných autoriek zo Slovenska. Zastúpené sú: Mária Bátorová, Jana Bodnárová, Helena Dvořáková, Etela Farkašová, Rút Lichnerová, Eva Maliti-Fraňová, Daniela Příhodová, Gabriela Rothmayerová, Ivica Ruttkayová, Paula Sabolová, Viera Švenková a Milka Zimková. Rumunské slovenské autorky sú predstavené poviedkami Dagmar Márie Anoca a Anny Rău-Lehotskej, z Maďarska je tam poviedka Márie Fazekašovej a zo Srbska poviedky Viery Benkovej, Márie Kotvášovej-Jonášovej a Márie Myjavcovej.
Matica Slovenská v Srbsku, 2014, 152 strán



stur0002.jpgBeáta Mihalkovičová: Ľudovít Štúr a pamätné miesta

Prvou publikáciou edície Osobnosti Slovenska je kniha Ľudovít Štúr – život a pamätné miesta. Venuje sa jednej z najvýznamnejších osobností histórie a kultúry Slovenska a pripomína udalosti a miesta, ktoré v jeho živote zohrali rozhodujúcu úlohu. Jeho dielo inšpiruje aj v súvislosti s blížiacimi sa oslavami 200. výročia jeho narodenia.
DAJAMA, 2014, 80 strán

brendza.jpgBoris Brendza: Ochutnať z plameňa

Autor patrí k básnikom, ktorí formujú vkus a poetické myslenie najmladšej tvorivej generácie. Nadväzuje na najkvalitnejšie diela bardov slovenskej poézie Ivana Kraska, Jána Stacha a Jána Ondruša. Kniha je esteticky dotvorená maľbami renomovaného básnika a výtvarníka Roberta Bielika. Ten ich špeciálne pre túto zbierku vytvoril v Indii.
IKAR, 2014, 86 strán

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984