Kniháreň Slova – február 2015

Počet zobrazení: 3435

Matúš Kučera: Dejiny sa píšu pre jestvujúcu generáciu | Ivan Thurzo: Rozpomienky. V Slovenskej národnej rade | Larry Siems, Muhammad Walad Saláhí: Denník z Guantánama. Príbeh väzňa | Andrej Chudoba:  Svedectvá a spomienky | Štatistický úrad SR: Štatistická ročenka 2014 | Ľuboš Jurík: Smrť ministra – v ukrajinčine

m.kucera.dejiny_sa_pisu.jpgMatúš Kučera: Dejiny sa píšu pre jestvujúcu generáciu

Knihy Matúša Kučeru sú čitateľsky príťažlivé, pretože na jednej strane prinášajú dôležité historické informácie, na druhej strane im nechýba pútavé podanie, ktoré vťahuje do dejinného príbehu podávaného v národnom duchu, čo je predpokladom budovania zdravého národného povedomia. Aj súbor Kučerových kratších prác Dejiny sa píšu pre jestvujúcu generáciu má uvedené atribúty. Každý z príspevkov je zodpovedným uchopením historickej témy, pri ktorej autor približuje čitateľovi celý vymedzený chronologický úsek so širšími súvislosťami tak, aby vyčerpávajúco vysvetlil problematiku. Napríklad v príspevku Veľká Morava medzi Východom a Západom analyzuje význam cyrilo-metodskej tradície pre Slovákov a jej odraz v európskych dejinách. Z historického hľadiska mapuje dejiny od príchodu predkov Slovákov na naše územie, cez Samovu ríšu až napokon po veľkomoravských panovníkov a ani záver nie je vymedzený koncom byzantskej misie, ale zameriava sa i na jej stopy v spoločenských vedách. Podobne informačne prínosné sú aj iné žánre: rozhovory, state a úvahy. Kniha je určená záujemcom o národnú históriu z radov laickej i odbornej verejnosti, študentom a pedagógom politológie a histórie.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2014, 240 strán

i.thurzo.rozpomienky.jpgIvan Thurzo: Rozpomienky. V Slovenskej národnej rade                    

Rozpomienky Ivana Thurzu (1882 – 1964) sú významným svedectvom doby z pera žurnalistu a literáta, ktorý sa aktívne zúčastňoval na politickom a spoločenskom dianí, a dopĺňajú historickú pamäť národa o zaujímavé údaje. Memoáre sa začínajú jeseňou 1918, keď autor nastupuje do kancelárie Slovenskej národnej rady, a venujú sa nasledujúcim udalostiam. Jednotlivé informácie Thurzo podáva ucelene a – ak je to potrebné – novinársky precízne načiera aj hlboko do minulosti, aby riešený problém detailne sprostredkoval čitateľovi. Takto pre budúce generácie z pohľadu priameho svedka zaznamenáva významné fakty, ako aj podrobnosti, ktoré obohacujú spoločenské poznanie. Ide o pútavé dielo vypovedajúce o období emancipácie slovenského národa po rozpade Rakúsko-Uhorska, o ktorom súčasné generácie už nemajú bližšiu predstavu.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2014, 111 strán

dennikzguantanamatitulkapress.jpgLarry Siems, Muhammad Walad Saláhí: Denník z Guantánama. Príbeh väzňa

Od roku 2002 väznia Muhammada Walada Saláhího v internačnom tábore v Guantánamo Bay na Kube. Spojené štáty americké ho doteraz neobvinili zo žiadneho zločinu. V marci 2010 prikázal federálny sudca, aby ho prepustili, avšak americká vláda sa rozhodnutiu postavila proti a stále neexistuje žiadny náznak, že by ho Spojené štáty chceli prepustiť. Tri roky po uväznení v Guantáname začal Saláhí písať denník. Spomína si v ňom na život, ktorý viedol predtým, než 28. novembra 2001 opustil domov a dostal sa do rúk agentov CIA. Opisuje v ňom „nekonečnú cestu okolo sveta“ plnú väznenia a výsluchov, ako aj každodenný život väzňa v Guantáname. Jeho denník nie je len dokonalou obžalobou väzniteľov, ale aj veľmi súkromným životopisom, strašidelným, plným čierneho humoru a prekvapivo milosrdným.
Tatran 2015, 300 strán

a.chudoba.svedectva_a_spomienky.jpg
Andrej Chudoba:  Svedectvá a spomienky                                

Autor poviedok a noviel, scenárista i poet Andrej Chudoba (1927 – 2014) sa vo svojich memoároch delí s čitateľmi o svoj vlastný životný príbeh a jeho osudové medzníky. Memoáre, napísané tradičným chronologickým spôsobom, dopĺňajú netradičné vsuvky veršov ako poetické zhrnutie odžitej etapy života. Čitateľ sa takto na jednej strane ponára do faktograficky detailných, intímne rodinných spomienok premietnutých na plátne dejinných udalostí, no autor zároveň priam geograficky podrobne zaznamenáva ich priebeh vo svojej „krajine nostalgie“, ako nazýva svoj rodný kraj. Vzácny je i spôsob autorovho zaznamenávania atmosféry, poetické láskanie sa s minulosťou, ako aj akýsi symbolický nadhľad. Kniha tiež obohacuje čitateľa o spoločensko-historické poznanie nedávnej minulosti a je určená záujemcom o slovenskú memoárovú literatúru.
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2014, 184 strán

statisticka-rocenka-2014.jpgŠtatistický úrad SR: Štatistická ročenka 2014

Dvadsiaty štvrtý ročník Štatistickej ročenky SR poskytuje súhrnný prehľad na demografický, sociálny a ekonomický vývoj SR. Publikácia ponúka aj porovnanie kľúčových štatistických ukazovateľov z medzinárodného hľadiska. Tematické okruhy a obsahová štruktúra sa nemenia. Štatistické informácie sú členené do 31 kapitol, ktoré zahŕňajú viac ako 400 tabuliek. Tabuľkové prehľady dokumentujú podľa dostupnosti stav a vývoj ekonomiky a spoločnosti prevažne za roky 2009 – 2013. Každá kapitola obsahuje metodické vysvetlivky, definície ukazovateľov a zdroje údajov. Záverečná časť je doplnená grafickou prezentáciou údajov. Kapitola Obyvateľstvo je rozšírená o niektoré ďalšie ukazovatele zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011. V tabuľkách o zahraničnom sťahovaní sa premietli zmeny, ktoré nastali rozšírením krajín Európskej únie od 1. júla 2013 pristúpením Chorvátska. Kapitola Trh práce obsahuje výsledky nového doplnkového zisťovania o pracovných úrazoch a zdravotných problémoch spôsobených zamestnaním. V kapitole Národné účty sú údaje prepočítané na základe novej metodiky Európskeho systému národných a regionálnych účtov ESA 2010, platnej od 1.septembra 2014.
ESA 2010 je najnovší medzinárodne porovnateľný účtovný rámec Európskej únie pre systematický a podrobný opis ekonomiky. Slúži ako ústredný referenčný rámec pre sociálne a ekonomické štatistiky EÚ a jej členských štátov. Nová metodika oproti doteraz používanej ESA 95 zachytáva zmeny ekonomickej reality v podmienkach narastajúcej globalizácie.
Súčasťou publikácie je CD-ROM.
VEDA, 2014, 672 strán

obalka-jurik.jpgĽuboš Jurík: Smrť ministra – v ukrajinčine

Ukrajinské vydavateľstvo TIMPANI v Užhorode vydalo v preklade Ivana Jackanina román Ľuboša Juríka Smrť ministra o živote a poprave Vladimíra Clementisa a o politických procesoch v päťdesiatych rokoch v Československu. Kniha pôvodne vyšla vo vydavateľstve Matice slovenskej v roku 2011. Na prednej strane obálky je dielo známeho ukrajinského výtvarníka Mikolu Demjana Väzenie. Kniha vyšla s finančnou podporou komisie SLOLIA (Literárne informačné centrum) a vydanie finančne podporil Literárny fond.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984