Hodnotová orientácia

... pre krajinu nešťastie, celkom mi je Českej republiky ľúto
Počet zobrazení: 3707

Na YouTube som narazil na besedu organizovanú Denníkmi N z Čiech a zo Slovenska. Besedovali dvaja premiéri. Úplne ma šokoval český premiér Fiala.

Fiala dostal otázku, ako si predstavuje ukončenie konfliktu na Ukrajine. Mohol samozrejme povedať, že nemá tušenie, že si to nedokáže ešte predstaviť, že nemá dosť poznatkov a podobne. To sa však nestalo. Profesor vyhlásil, že ako ukončenie vidí „víťazstvo Ukrajiny“.

Je to síce hlúpe, ale prosím: pri pamätnom zápase Nemecko – Brazília (7 : 1) verili niektorí brazílski fanúšikovia do poslednej chvíle vo víťazstvo svojho tímu. Ako fanúšikovia mali na to právo.

Lenže pán Fiala nie je fanúšik, ale premiér. Myslím primárne. A keby po svojej odpovedi zmĺkol, vyzeral by síce nepresvedčivo, ale nezhodil by sa celkom. Lenže on pokračoval.

Vysvetlil, že všetci potrebujeme „hodnotovú orientáciu“. Nepozerať sa na pravdepodobnosť úspechu (teda realitu), ale na to, čo je „správne“. A keďže „správne“ je, aby Ukrajina zvíťazila, tak ona skutočne zvíťazí.

Ešte to fortifikoval tvrdením, že aj keby pravdepodobnosť úspechu bola len jedno či dve percentá (áno, doslova), treba sa nevzdávať a bojovať a žiadne kompromisy.

Často sa (podľa mňa úplne nesprávne) porovnávajú Hitler a Putin. Mam pre fanúšikov pána Fialu iné, oveľa jednoduchšie a ľahšie porovnanie. Keď generál Paulus vyhodnotil situáciu 6. armády v Stalingrade, usúdil, že zotrvať na pozíciách povedie ku katastrofe. Bol to profesionálny vojak a bol presne v strede udalosti. Navrhol ústup.

Hitler mal však svoju víziu: Festung Stalingrad! Pevnosť Stalingrad! Nedobytná, hrdá, Luftwaffe ju bude zásobovať, vydrží, musí vydržať, ústup neprichádza do úvahy. Typická „orientácia“. Skončilo sa to, prirodzene, katastrofou pre „Ríšu“. Našťastie.

Hitler mal celkom oprávnene u mnohých nemeckých dôstojníkov povesť totálneho idiota: prianie otcom myšlienky. U frajtra to možno očakávať. Ale u profesora? Azda zo seba pán profesor hlupáka iba robí?

Ak pán premiér chcel vziať veci cez percentá, nebolo by na škodu vykonať analýzu, dáta predsa sú. Ak realita neodpovedá našim prianiam, čo je lepšie: upraviť naše priania, alebo obraz reality? Alebo to niekto stráži? Chráni pred „ruskou propagandou“? Aj premiér môže stratiť miesto.

Ak sa budeme orientovať „hodnotovo“, čiže obraz reality prispôsobíme svojim prianiam, budeme bezbranní a manipulovateľní. Ak sa takto prezentuje premiér a je to bez námietok prijímané, je to pre krajinu nešťastie, celkom mi je Českej republiky ľúto.

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984