Aktualizované: Projekt vojenskej základne na Slovensku?

Téma, o ktorej sa ne/hovorí: reakcia Jána Čarnogurského na hodnotenie jeho postoja
Počet zobrazení: 10166

Ako opakujeme aj nižšie, nestotožňujeme sa vo všetkom s názormi či postojmi Jána Čarnogurského, ale jeho varovanie o príprave americkej vojenskej základne na Slovensku je legitímne, ak ešte platí na Slovensku sloboda slova a názoru. A tí, čo mu ho upierajú – a odmietajú mu tento názor zverejniť alebo o ňom informovať pod akoukoľvek zámienkou – len potvrdzujú, že sloboda slova a názoru ani dnes nie je pre každého. Iba pre ten správny názor.
Redakcia
 

Ján Čarnogurský:

Bolo by to na poriadny hnev, keby to nebolo na smiech. Slniečkarskí publicisti sa do mňa pustili za posledný blog o pripravovanej americkej základni na Slovensku. Tak najskôr. Verejné obstarávanie v USA na výstavbu základne na Slovensku nikto nedementoval. Verejné obstarávanie zadala armáda Spojených štátov, nie slovenská armáda. Výstavbu má prevádzať americká firma, prípadne v spolupráci so slovenskou, ale hlavným dodávateľom bude americká firma. Hovorkyňa nášho ministerstva obrany povedala, že „sme neviedli a nevedieme žiadne rokovania s americkou stranou o výstavbe žiadnej základne ani vojenského centra na území Slovenska“. Tým horšie. Američania zahájili výberové konanie jednoducho bez opýtania sa Slovákov. Tak to robia. Najskôr nič, iba malé integračné centrum alebo malé vylepšenie leteckej dráhy, potom tam umiestnia niekoľko vojakov, potom viac a potom priznajú, že je to základňa. Pokrik splnil aspoň čiastočne účel. Ministerstvo obrany muselo ubezpečovať, že nerokujú o základni. Ešte im to pripomenieme. Ako sa dalo očakávať, začali splietať o ruských peniazoch. Autori článkov nevedia pochopiť, že ľudia môžu niečo robiť aj z presvedčenia. Píšu to ľudia z tzv. neziskoviek. Peniaze dostávajú z našich ministerstiev a zo zahraničných nadácií. Nadácie dostávajú peniaze z ďalších nadácií a v konečnom dôsledku najmä z amerických vládnych peňazí alebo od veľkých firiem, ktoré dostávajú vládne objednávky.

Komunisti dosahovali poslušnosť zatváraním, súdením, vodnými delami. Teraz sa to robí soft. Založili portál konšpirátori so zoznamom nepohodlných občianskych združení, webových stránok, prípadne firiem. Nech by im niektorá firma zadala reklamu alebo inak ich podporila. Bude odpísaná. Postoja sa pýtali, prečo mi uverejňuje blogy (aj o inom). Predsedu KDH sa pýtali, prečo ma pozýva na podujatia KDH, ktoré som založil. Predseda KDH ihneď odpovedal, že už nebude. Miera ich zastrašovania je obrovská. Ale nie nekonečná. Nebojím sa ich.
Sofiina voľba spočívala vo voľbe medzi dvoma možnosťami, z ktorých ani jednu nechcela, ale jednu si musela vybrať. Ak by som si musel vybrať medzi americkou základňou na Slovensku a Mariánom Kotlebom, vybral by som Mariána Kotlebu. Autori článkov nech nezabúdajú. Ak budú vyostrovať štýl, máme na vyostrovanie aj my.

Zdroj: Status na Facebooku, 17. 3. 2017

+ + +

„EXKLUZÍVNE ODHALENIE Spojené štáty zverejnili dokument: Projekt vojenskej základne na Slovensku“
– pod týmto titulkom zverejnili topky.sk 7. marca svoju správu, ktorá sa začínala:
    „Novinky, ktoré poriadne prekvapia! Na vládnej stránke Spojených štátov sa objavili informácie, ktorý bude Slovákov mimoriadne zaujímať. Podľa neho by totiž na našom území malo vyrásť americké vojenské centrum.
     Projekt vojenskej minizákladne zverejnil na svojej webovej stránke portál obdobný nášmu Úradu pre verejné obstarávanie ešte vo februári. Zaujímavé je, že zákazka za päť miliónov dolárov unikla akejkoľvek pozornosti. Doteraz sa na Slovensku o podobnom projekte nehovorilo. Ako sa nám podarilo zistiť, už v auguste by mal byť známe, kde konkrétne bude centrum stáť, kto ho postaví a ako bude vyzerať.“
Viac sa dočítate v pôvodnej správe (ale aj v ďalšej: Zvrat v prípade vojenského projektu USA: Poznáme detaily, naša obrana a Američania prehovorili).

Zaujímavé je, že správa nevzbudila v podstate nijakú mimoriadnu pozornosť verejnosti ani médií. Až dovtedy, kým nenapísal na túto tému blog Ján Čarnogurský Pán premiér – ohláste referendum alebo odstúpte!, ktorý pôvodne uverejnil na Postoj.sk, kde svoje blogy uverejňoval aj dovtedy. A možno až keď na svoj blog Ján Čarnogurský upozornil na Facebooku, sa začali diať veci. Ako píše jeden z odsudzovateľov postoja Jána Čarnogurského, patrí ku cti redakcie Postoj.sk, že po niekoľkých hodinách blog stiahla. Istý časopis napísal, že Čarnogurský sa takmer dopustil vlastizrady. Boli aj takí horlivci, ktorí označili správu stránky topky.sk za hoax, nuž posúďte podľa odkazy na správy, pozri vyššie.

Text svojho blogu uverejnil J. Čarnogurský aj na stránke Slovensko-ruskej spoločnosti, kde si ho môžete prečítať: Pán premiér – ohláste referendum alebo odstúpte! S názormi Jána Čarnogurského treba polemizovať a extrémistické rozhodne odmietnuť. Predpokladom k tomu je, mať možnosť ich poznať. Preto odkaz na blog zverejňujeme, na rozdiel od mainstreamu, ktorý sa rozhodol ho "odverejniť".

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984