Ohniská konfliktov vo svete

Počet zobrazení: 8331

Ešte nikdy nebolo vo svete toľko lokálnych konfliktov ako v súčasnosti. Ich príčinou sú väčšinou etnické alebo náboženské rozpory.

Afghanistan
Pokračujú boje medzi opozičnými skupinami a militantným islamským hnutím Taliban, ktoré od roku 1994 dobylo väčšinu územia.

Alžírsko
Občianska vojna medzi moslimskými fundamentalistami, zastupovanými predovšetkým islamskou ozbrojenou skupinou (GIA) a vládou, si od roku 1992 vyžiadala okolo 75 000 obetí.

Angola
Občianska vojna vypukla v roku 1975 v predvečer získania nezávislosti na Portugalsku a bola rozdúchavaná za podpory Sovietskeho zväzu a USA. Mierová dohoda sprostredkovaná OSN v roku 1994 skrachovala v októbri minulého roka.

Barma
Vojenská vláda vedie už jedenásť rokov vojnu proti prodemokratickým aktivistom.

Burundi
Ozbrojené strety medzi tutsijskou vládou a hutskými povstalcami si dosiaľ vyžiadali okolo 150 000 mŕtvych.

Čína
V severočínskej provincii Sin-ťiang pokračujú moslimovia v bojoch proti úradom.

Etiópia-Eritrea

Znova vypukly boje o oblasť v blízkosti spoločnej hranice.

Filipíny
Na juhu, kde bojujú moslimské skupiny za nezávislosť, pokračuje sporadické násilie.

Guinea-Bissau
V júni minulého roka začalo vojenské povstanie proti prezidentovi. O ukončenie bojov sa snažia západoafrické mierové jednotky.

India-Pakistan
Jadrové skúšky v minulom roku vytvorili nové napätie medzi oboma štátmi, ktoré už dlho vedú spor o kontrolu Kašmíru.

Indonézia
Od mája, keď bol zosadený prezident Suharto, vypukli násilnosti spájané so separatistickým hnutím na Východnom Timore a v provinciách Irian Jaya, Aceh a v meste Pontianak v provincii Západný Kalimantan.

Irak
Americké a britské lietadlá pokračujú v útokoch na iracké ciele protivzdušnej obrany.

Izrael a okupované územia
V Jeruzaleme, na západnom brehu a v pásme Gazy dochádza k nepokojom medzi Izraelčanmi a Palestíncami a k príležitostným vraždám.

Jemen
Problémy tohto štátu zahŕňajú nie príliš významné pohraničné šarvátky so Saudskou Arábiou a únosy západných turistov miestnymi kmeňmi.

Juhoslávia

Povstalecké sily v provincii Kosovo bojujú za nezávislosť v Srbsku pre väčšinových etnických Albáncov.

Kolumbia
Krajinu rozdeľuje dlhá občianska vojna zostrená rozsiahlym obchodom s drogami.

Komory
V roku 1997 ostrov Nzwani (predtým Anjouan) vyhlásil svoje odtrhnutie od zvyšných Komorských ostrovov v Indickom oceáne; od tej doby vedú znepriatelené skupiny boje o kontrolu ostrova.

Kongo
Rwandou podporovaní povstalci sa pokúšajú zvrhnúť prezidenta Laurenta-Désirého Kabilu, bývalého povstaleckého vodcu, ktorý sa dostal k moci po tom, čo zvrhol vládcu vtedajšieho Zairu Mobutua Seseho Seka.

Konžská republika
Angolou podporovaný štátny prevrat v roku 1997 si vyžiadal 10 000 obetí a prerástol do bojov jednotlivých frakcií prevažne na etnickom základe.

Libanon
Povstalci hnutia Hizballáh podporovaní Sýriou sa snažia vytlačiť izraelských vojakov z tzv. bezpečnostného pásma na juhu Libanonu, ktoré Izrael okupuje od roku 1978. Izrael pravidelne podniká letecké útoky na ciele hnutia Hizballáh.

Maroko
Povstalecký front Polisario bojuje s Marokom o kontrolu bývalej španielskej kolónie Západná Sahara.

Mexiko
Od roku 1994 vedie Zapatova armáda pre národné oslobodenie (EZLN) ozbrojené povstanie za väčšie práva indiánskeho obyvateľstva.

Peru
Dlhoročný pohraničný spor s Ekvádorom bol vyriešený, ale mnoho obyvateľov pohraničia nie je nijako nadšených. Pokračuje boj vlády a ľavicových povstaleckých skupín.

Rwanda
Od genocídy a občianskej vojny v roku 1994 pokračuje zdĺhavé etnicky motivované násilie medzi skupinami Tutsiov a Hutov.

Sierra Leone
Povstalci, ktorí začali boj proti vláde v roku 1991, v ňom stále pokračujú napriek mierovému úsiliu a rozmiestneniu niekoľko tisíc príslušníkov v Nigérii, vedených regionálnymi mierovými silami.

Somálsko
Krajina je rozdelená medzi sféry vplyvu jednotlivých znepriatelených klanov. Americkí vojaci odišli pred piatimi rokmi, keď ich záchranná akcia stroskotala a v krajine opäť hrozí hlad.

Srí Lanka
Tygri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE), brániaci záujmy menšinových Tamilov na ostrove, pokračujú vo vojne za vytvorenie nezávislého štátu.

Sudán
Moslimský sever a kresťanský animistický juh vedú od polovice 80. rokov etnickú vojnu.

Tadžikistan
Dvadsať mesiacov starú mierovú dohodu medzi promoskovskou sekulárnou vládou a prevažne islamistickou opozíciou ohrozujú sporadické násilnosti

Turecko
Armáda vedie pravidelné útoky proti povstalcom zo Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá sa usiluje o vytvorenie nezávislého štátu pre kurdskú menšinu.

Uganda
Rovnako ako Rwanda podporuje aj Uganda povstalcov v Kongu a súčasne bojuje proti svojim vlastným povstaleckým skupinám, ktoré majú údajne v Kongu svoje základne.

Veľká Británia
Štvrťstoročie bombových útokov v Severnom Írsku skončilo v apríli 1998 mierovou dohodou, ktorá sľubuje rozdelenie moci medzi britskými protestantmi a írskymi katolíkmi. Problematickými bodmi zostáva odzbrojenie a politické strety.

Zdroj: The Christian Science Monitor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984