Ľavicová politika a zodpovednosť

Robí dnes Strana demokratickej ľavice ešte ľavicovú politiku, alebo sa od ľavicovej - sociálnej politiky vzdialila na míľové kroky? Túto otázku mi kladú desiatky občanov na mítingoch od Čiernej nad Tisou, cez Handlovú až po Skalicu.
Počet zobrazení: 1246

Robí dnes Strana demokratickej ľavice ešte ľavicovú politiku, alebo sa od ľavicovej - sociálnej politiky vzdialila na míľové kroky? Túto otázku mi kladú desiatky občanov na mítingoch od Čiernej nad Tisou, cez Handlovú až po Skalicu.

Odpoveď na ňu nie je jednoduchá, a preto si dovolím hlbšie sa zamyslieť nad politikou, ktorú dnes presadzuje a realizuje SDĽ ako parlamentná a vládna strana. Základné hodnoty ľavicovej politiky všade na svete sú sloboda, rovnosť a solidarita. Len dôsledným napĺňaním týchto hodnôt v reálnej, praktickej politike sa môžeme priblížiť k širšiemu ľavicovému ideálu vnímania spoločnosti. Mám na mysli spoločnosť, v ktorej sa presadzuje zásada rovností šancí.

Pre ľavičiarov je neprijateľné, aby sa na prelome tisícročí ľudia riadili zákonmi prírody, v ktorej silnejší vyhráva nad slabším. Slobodu jednotlivca nevnímam len ako právo riadiť vlastný život a rozhodovať o sebe. Ak chceme, aby sa tomuto základnému právu mohol tešiť každý z nás, musíme pristúpiť k určitým obmedzeniam. Na Slovensku sa v poslednom období stalo, žiaľ, pravidlom, že majitelia fabriky si stavajú honosné vily, každý polrok si kupujú nové niekoľkomiliónové autá, pričom ich mesačný plat je rádovo vyšší ako celoročný príjem ich zamestnanca. Sloboda zamestnancov je však vo fabrike takéhoto majiteľa denne obmedzovaná. Požiadavka obmedzovať slobodu silných, ktorí bezhlavo doslova používajú iných len na napĺňanie vlastných potrieb, je preto stále aktuálna. Za prekážku v napĺňaní princípov demokracie môžu považovať túto požiadavku len tí, ktorí sa cítia zosmiešnení, ak prehrajú, len tí, ktorí chápu slobodu ako trofej získanú v súťaži s inými. Všetci sme predsa členmi spoločnosti, v ktorej sme vzájomne prepojení a závislí jeden od druhého, a preto je našou povinnosťou rešpektovať isté spoločné pravidlá a hodnoty.

Dlhy sa nesmú zvyšovať

Niekoľkoročné pôsobenie SDĽ v opozícií vytvorilo dostatočný priestor na rozpracovanie našich predstáv o tom, kam by sa mal uberať vývoj v našej krajine. Až pozícia vládnej strany nám však umožňuje dostať ľavicové myšlienky a ideály do praktickej, reálnej politiky. Tá musí ísť v súlade s našou ideológiou, predstavou fungovania krajiny, ale v žiadnom prípade nemôžeme zostať len v polohe teórií. Musíme naše ideály rozpracovať tak, aby zodpovedali aktuálnemu stavu v spoločnosti a jej aktuálnym hospodárskym možnostiam. Súčasné pôsobenie SDĽ vo vláde ukazuje, že nie je možné uskutočniť všetko, čo by sme chceli urobiť. Naša súčasná politika vychádza z ľavicových ideálov, ale východiskom na ich dosiahnutie museli byť reálne existujúce podmienky, najmä tie, ktoré sa bezprostredne dotýkajú ekonomiky. Pre zodpovednú politickú stranu je totiž neprijateľné robiť zmeny za peniaze, ktoré neexistujú. Neustále zadlžovanie krajiny, zvyšovanie štátneho dlhu tak, ako tomu bolo za predchádzajúcej vlády, nemôže byť pre nás cestou k vyvedeniu krajiny z hospodárskej, sociálnej krízy. Takouto nezodpovednou politikou by sme zadlžovali ešte aj naše deti na desiatky rokov dopredu a v konečnom dôsledku by sme dlhy splácali všetci.

Riešiť nezamestnanosť

Dnes viac ako polovica slovenskej spoločnosti vníma reformné kroky, ku ktorým pristúpila súčasná vláda za pomoci SDĽ, viac menej negatívne. Prevláda pesimistický pohľad na mnohé oblasti celospoločenského života. Pesimizmus preniká aj do vízie o budúcnosti. Pre mnohých ľudí akoby riešenie problémov bolo v nedohľadne, inak povedané, zatiaľ nevidia svetlo na konci tunela. Zmeny, ktoré sme uskutočnili v daňovej, sociálnej či hospodárskej oblasti, zároveň aj rozhodnutie Európskej komisie o pridružení Slovenska k prvej skupine krajín uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ, sú len začiatkom nastúpených reforiem. Zmeny, za ktorými stojí aj SDĽ, musia viesť k odstráneniu sociálnej nespravodlivosti, vytvoreniu ekonomických istôt pre väčšinu obyvateľov a k zapájaniu ľudí do procesu rozhodovania o vlastnom živote. Pre ľavicových politikov nielen všade vo svete je regionálna politika prirodzenou doménou. Narastanie priepastných rozdielov medzi regiónmi by mohlo viesť len k sociálnemu napätiu, k ohrozovaniu základných ľudských práv. Preto je žiaduce, aby sa pozornosť SDĽ, ale aj vlády SR sústredila na riešenie vysokej, takmer 30% nezamestnanosti na východe Slovenska. Len znižovaním rozdielov medzi jednotlivými regiónmi, vytváraním predpokladov pre zlepšovanie životných podmienok väčšiny občanov, môžeme robiť spravodlivú sociálnu politiku. Zapájanie občanov do komunálnej politiky bude viesť k posilneniu demokracie, k posilneniu postavenia občana v procese rozhodovania o veciach, ktoré sa ho bezprostredne dotýkajú.

Význam vzdelávania

Nová informačná spoločnosť postavená na širokej báze poznatkov a nových informačných technológiách musí, či chce, alebo nie, investovať do vzdelania, do prípravy mladej generácie. Nevyhnutnosť investovať do ľudí je podmienená aj tým, že vedomosti, ich využívanie a šírenie, budú v budúcom miléniu jedným z kľúčových faktorov vo výrobnom procese a v oblasti služieb. Konkurencieschopnosť Slovenska vo svete informačných technológií môžeme dosiahnuť len prostredníctvom vysokokvalifikovanej pracovnej sily, ktorá je schopná vzdelávať sa počas celého produktívneho života.

Politika je vecou vôle na zmenu, na realizáciu snov a ideálov. Reformy v spoločnosti nie je možné vykonať za pomoci kúzelníckych trikov. Uskutočnenie veľkých zmien si vyžaduje veľkú dávku odvahy. SDĽ našla odvahu na uskutočňovanie zmien, ale to si vyžaduje aj istú dávku trpezlivosti občanov. Je dôležité, aby presvedčivo obhájili myšlienku, že chceme lepší život pre všetkých občanov, nielen pre vyvolených. Verím, že opatrenia, ktoré dnes prijímame, povedú k rastu životnej úrovne, k zlepšeniu životných podmienok všetkých nás.

Autor je podpredseda SDĽ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984