Škola - základ života

Možno si ešte pamätáte na plamenné slová Waltera Komárka z novembra 1989 o alarmujúco nízkom počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo vtedajšom Československu v porovnaní so štátmi západnej Európy. Odvtedy uplynulo desať rokov, počty vysokoškolákov sa každoročne zvyšujú, ale reálny rozpočet rezortu školstva sa, naopak, neustále znižuje.
Počet zobrazení: 936

Možno si ešte pamätáte na plamenné slová Waltera Komárka z novembra 1989 o alarmujúco nízkom počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo vtedajšom Československu v porovnaní so štátmi západnej Európy. Odvtedy uplynulo desať rokov, počty vysokoškolákov sa každoročne zvyšujú, ale reálny rozpočet rezortu školstva sa, naopak, neustále znižuje.

Snáď každá z doterajších vlád vyhlasovala školstvo za jeden z problémov, ktorý treba urýchlene riešiť. Aj súčasná ho zaradila do zoznamu svojich dvadsiatich priorít na rok 2000. Bohužiaľ situácia, keď vysoké školy nemajú dostatok financií, sa pravidelne opakuje. Školy a internáty nemajú peniaze ani na zachovanie základného technického chodu, na úhradu elektriny, teplej vody a plynu. Napokon sa nejaké zdroje v rozpočte objavia - a problémy sú načas zažehnané. Aj tento rok ministerstvo školstva uvoľnilo 1% z viazaných výdavkových prostriedkov, čo predstavuje sumu 42,7 milióna korún. Podľa vyjadrení mnohých zainteresovaných by však bolo potrebné uvoľniť celkové viazanie na 4%. Väčšina škôl semester v decembri nepreruší, ale pre študentov Univerzity Komenského sa skončí predčasne - už 10. decembra.

Bezplatné vysokoškolské štúdium?

Doteraz bola akákoľvek zmienka o poplatkoch za štúdium pre ľavicových demokratov tabu. Za daných okolností je ale dlhodobo nereálne financovať štúdium len zo štátneho rozpočtu. Nebude ľahké nájsť odvahu k takémuto kroku. Celý problém je nutné riešiť komplexne - systémom sociálnych a prospechových štipendií a študentských pôžičiek. Poplatky (predbežne sa hovorí o 6000 Sk ročne) by takto, okrem primárneho finančného prínosu, mali aj motivačný efekt. Znie to možno paradoxne, ale platenie poplatkov môže mať aj sociálny rozmer. V prípade ich zavedenia, bude môcť študovať na vysokých školách viac študentov, a o to predsa ide!

Zlatá stužka

Okrúhle výročie 17. novembra si pedagógovia základných a stredných škôl pripomenuli netradične - štrajkom vo forme skrátenia vyučovania o prvú vyučovaciu hodinu. Až 90% pedagogických pracovníkov a zamestnancov škôl si na znak protestu priplo zlaté stužky. Niet sa čo čudovať, už dva roky ich platy neboli valorizované. Tie sa dlhodobo pohybujú pod celoslovenským priemerom. Ak za rok 1998 priemerná mesačná mzda v SR predstavovala sumu 10 003 Sk, v rezorte školstva to bolo len 8187 korún! Okrem toho mala vláda v úmysle prepustiť 10% pedagogických pracovníkov a zvýšiť ich pracovný úväzok o dve hodiny. Rozhodnutie vlády nakoniec znamenalo kompromis: rezort k 1. septembru 2000 opustí 5% učiteľov. Zvýšenie úväzku (na stredných školách je to 22 hodín a na základných 21-23 hodín týždenne) môže spôsobiť paradoxnú situáciu - z kvalifikovaného pedagóga sa stane nekvalifikovaný s následným znížením platu. Pretože byť kvalifikovaným znamená odučiť polovicu hodín z úväzku predmety svojej aprobácie. Čo i len jedna hodina navyše, a stáva sa nekvalifikovaným.

Finančná náplasť

Útechou pre učiteľov by malo byť 8,5% zvyšovanie miezd, ktoré prebehne v dvoch fázach - k 1. 7. 2000 4% a k 1. 9. 2000 o ďalších 4,5%, čo spolu predstavuje asi 850 Sk. Trochu slabá náplasť v situácii, keď tieto financie sotva pokryjú predpokladané ďalšie zvyšovanie cien… Aj keď rokovania medzi ministerkou financií Schmögnerovou a ministrom školstva Ftáčnikom o trinástych platoch pre učiteľov sa majú konať 15. decembra, v možnosť dostať ich, veria hádam len nepolepšiteľní optimisti.

Peniaze, peniaze a ešte raz peniaze

Neutešený stav školstva bude pretrvávať dovtedy, pokiaľ sa nepodarí naplniť rozpočtový mešec. Jednoducho, táto krajina nemá na viac. Bez toho, aby fabriky začali normálne vyrábať a platiť dane, sa nič v rezorte školstva nezlepší. Minister Ftáčnik je kompetentný človek na pravom mieste. Jeho predstavy o racionalizácii siete stredných škôl a študijných odborov, o riešení bytovej otázky učiteľov a o projekte Infovek sú fundované. Kto sledoval minulý týždeň reláciu Téma na STV2 mi dá iste za pravdu. O to paradoxnejšie vyzneli snahy opozície o jeho odvolanie. Bola to totiž práve bývalá vládna garnitúra, ktorá mrhala prostriedkami na vytvorenie "truc" škôl. Po schválení rozpočtu bude zaujímavé sledovať argumenty opozičníkov na odvolanie Ftáčnika z funkcie ministra.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984