Otázky týždňa

Aké výhody a nevýhody prinesie občanom členstvo SR v OECD?Brigita Schmögnerová, ministerka financií: Rozhodnutie Rady OECD o prizvaní Slovenska za riadneho člena tejto prestížnej organizácie hospodársky najvyspelejších štátov sveta považujem za ocenenie a potvrdenie správnosti hospodárskych i spoločenských reforiem, ktoré sa podujala realizovať vláda Mikuláša Dzurindu.
Počet zobrazení: 1355

Aké výhody a nevýhody prinesie občanom členstvo SR v OECD?

Brigita Schmögnerová, ministerka financií: Rozhodnutie Rady OECD o prizvaní Slovenska za riadneho člena tejto prestížnej organizácie hospodársky najvyspelejších štátov sveta považujem za ocenenie a potvrdenie správnosti hospodárskych i spoločenských reforiem, ktoré sa podujala realizovať vláda Mikuláša Dzurindu. Integračné ambície Slovenska sa na rozdiel od predchádzajúcej vlády, zodpovedajúcej naopak za naše meškanie za ČR, Maďarskom a Poľskom o štyri až päť rokov, stávajú realitou. Civilizovaný svet začína brať Slovensko vážne. Z toho pre nás vyplývajú tak výhody, ako aj povinnosti. Z výhod spomeniem očakávané zníženie úrokového zaťaženia úverov čerpaných v zahraničí domácimi podnikmi a vládou. To znamená viac príležitostí pre domácich podnikateľov nájsť si zdroje na realizáciu svojich podnikateľských zámerov a z toho plynúcich viac pracovných príležitostí. Členstvo krajiny v OECD je pre zahraničných investorov signálom, že nemusia váhať so svojím vstupom na jej územie. Našou povinnosťou bude ešte dôslednejšie pokračovať v nastúpených hospodárskych a sociálnych reformách tak, aby štát oveľa efektívnejšie vynakladal verejné prostriedky. Aby podmienky pre podnikanie boli transparentné, bolo menej priestoru pre "tunelovanie" a všetci mali rovnaké šance podnikať a pracovať. A napríklad, aby zamestnávateľ mal svojho zamestnanca vo väčšej úcte.

Keď ministerstvá vnútra a spravodlivosti v prípade pravdepodobného úteku bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu do zahraničia zlyhali, čo urobí Národná rada SR a vy ako jej predseda pre to, aby sa táto kauza urýchlene vyjasnila?

Jozef Migaš, predseda NR SR: Národná rada urobila v tomto smere veľa. Pätnásťkrát sme zbavili Ivana Lexu imunity. V apríli, keď sme rozhodovali o jeho vzatí do väzby, vznikla v diskusia, či žiadosť o takýto súhlas poslancov môže vzniesť iba prokurátor, prípadne sudca. Aby sme už vtedy mohli túto otázku uzavrieť, musel sa k tejto záležitosti dodatočne vyjadriť prokurátor. Orgány činné v trestnom konaní, respektíve ministerstvo vnútra túto chybu zopakovalo aj pri súčasnej žiadosti o vzatie Lexu do väzby. Mandátový a imunitný výbor NR SR posúdil vzniknutú situáciu. Rozhodol, že žiadosť nie je správna a mne ako predsedovi parlamentu odporučil, aby som ju vrátil ministerstvu vnútra. To som aj urobil. Ak bude nová žiadosť v súlade s rokovacím poriadkom, pridelím ju mandátovému a imunitnému výboru, aby pripravil správu a uznesenie v novej kauze Ivana Lexu. Keď výbor schváli správu a návrh na príslušné uznesenie Národnej rady SR, môžem zvolať mimoriadnu schôdzu snemovne.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984