Dni, ktoré otriasli nielen Slovenskom

Streda 14. júna. Jeden zo série dní, keď sa ortuť teplomera vyšplhala do rekordných výšok, o ktorých sme podľa meteorológov nechyrovali vari pol storočia. Horúčavy podrobovali ľudský organizmus trvrdej zaťažkávajúcej skúške. Aj prezident je len človek.
Počet zobrazení: 1204

Streda 14. júna. Jeden zo série dní, keď sa ortuť teplomera vyšplhala do rekordných výšok, o ktorých sme podľa meteorológov nechyrovali vari pol storočia. Horúčavy podrobovali ľudský organizmus trvrdej zaťažkávajúcej skúške. Aj prezident je len človek.

Podvečer Rudolfa Schustera hostipalizovali v nemocnici ministerstva vnútra. Prvé lakonické správy na základe vyjadrení prezidentovho osobného lekára Františka Samselyho nedávajú dôvod k obavám. Diagnóza zodpovedá počasiu a nárokom vyplývajúcim z funkcie hlavy štátu: horúčkovitý stav s rozvratom vnútorného prostredia následkom horúčav a vyčerpania organizmu. Odpočinok na lôžku a infúzna liečba prinášajú úľavu. Zdá sa, že sa R. Schuster čochvíľa vráti k plneniu svojich povinností.

Deň otvorených dverí, sobota 17. júna, keď si prvý muž nášho štátu chcel pri príležitosti 1. výročia svojej inaugurácie potriasť rukou s občanmi v Prezidentskom paláci, sa musel zaobísť bez neho. Z nemocnice všetkých pozdravuje a teší sa na stretnutie o rok.

Dráma sa začala V nedelu 18. júna popoludní došlo neočakávane k zvratu ochorenia natoľko, že sa R. Schuster musel v noci podrobiť urgentnému, život zachraňujúcemu chirurgickému výkonu. Príčinou bola perforácia hrubého čreva s následným únikom jeho obsahu do brušnej dutiny. Takýto stav podľa následných vyjadrení lekárov zapríčinila diverkulitída, v reči laika zápal výdutín hrubého čreva na podklad degeneratívnych zmien. Prezident sa po vážnom zákroku, pri ktorom mu odstránili 25 centimetrov hrubého čreva, "zotavuje" v izbe bez klimatizácie, hoci horúčavy naďalej pretvávajú. Vzorka tkaniva ide na histologické vyšetrenie, ktoré vylúči obavy z rakovinového ochorenia. Rekonvalescenciu lekári hodnotia pomerne optimisticky, prvýkrát sa však objavuje informácia o baktérii pseudomonas aeruginosa. O tom, že ide o veľmi nebezpečný druh, ktorý pre oslabený organizmus môže znamenať aj smrtelné nebezpečenstvo, zatiaľ všetci mlčia.

V piatok 23. júna sa prezident po prvý raz po operácii napil vody a komentoval to slovami: "Nie soľ, ale voda je nad zlato." O pár hodín je všetko úplne inak. Prudko vystúpili teploty sprevádzané triaškou a bolesťami. Večer občania sledujú rozhlasové a televízne správy, podľa ktorých je prezident v dobrom zdravotnom stave. On v tom čase už niekoľko hodín znova leží na operačnom stole. Infekcia sa šíri po celom organizme. V nočných hodinách novinári pred budovou nemocnice MV kritizujú spôsobom, akým kompetentní informujú o stave hlavy štátu a zároveň začínajú spochybňovať úroveň zdravotnej starostlivosti v zariadení, kde je hospitalizovaná. Padajú tvrdé slová. Klimatizáciu namontujú až pod tlakom médií.

Lekári udržiavajú R. Schustera v umelom spánku, činnosť plúc podporujú dýchacie prístroje. Oficiálne hlásenie: stav je stabilizovaný. Vzhladom na to, že ochorenie slovenského prezidenta je rovnaké ako pre dvoma rokmi postihlo jeho českého partnera V. Havla, ktorému zachránil život rakúsky chirurg Ernest Bodner, rodina i novinári naznačujú alternatívu. Hlavný slovenský chirurg nevidí dôvod pozvať profesora z "provinčnej" innsbruckej kliniky.

Ďalšie zhoršenie V nedeľu 25. júna sa dráma stupňuje. Vrátili sa vysoké teploty, vyšetrenie potvrdilo obojstranný zápal pľúc, ktorý je po akejkolvek operácii mimoriadne závažnou komplikáciou. Prezidentovi robia tracheotómiu, čiže prerežú priedušnicu so zámerom uľahčiť dýchanie. Po 22. hodine sanitka odváža pacienta do Národného onkologického ústavu na tomografické vyšetrenie. Brána zdravotnívckeho zariadenia sa otvára po búchaní prezidentových detí. Na scénu vstupuje minister zdravotníctva Tibor Šagát. Na jeho pokyn prevezú prezidenta na oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny Dérerovej nemocnice na Kramároch. R. Schustera lekári stále udržiavajú v umelom spánku, ktorý má šetriť jeho sily, dýchaniu napomáha prístroj, krvný obeh podporujú dávky liekov. Podľa lekárov sa podarilo zvládnuť aj infekciu, v organizme vraj po pseudomonádovej baktérii niet ani stopy. V noci na pondelok prichádza na Slovensko štvorčlenný tím českých odborníkov, ktorý sa staral počas choroby o prezidenta Havla, vrátane jeho osobného lekára Ilju Kotíka.

V utorok večer sa zdravotný stav prezidenta SR, ktorý ošetrujúci lekári ešte popoludní označili síce za vážny, ale stabilizovaný, skomplikoval natoľko, že po prvý raz od jeho hospitalizácie použili formuláciu veľmi kritický. Problematický zápal pľúc, ktorý sa nedarilo zvládnuť, spôsobil nedostatočné okysličovanie krvi s následným postupným zlyhávaním životne dôležitých orgánov, ako sú obličky a pečeň. R. Schusterovi zaviedli špeciálny katéter do dýchacích ciest, z ktorých odobrali krvnú zrazeninu. Napriek tomu nedošlo k zlepšeniu funkcie pľúc. Hlavný anesteziológ Milan Májek konštatoval, že príčinou poškodenia tkaniva sú tzv. šokové pľúca. Tento stav vznikol podľa jeho slov pravdepodobne ako dôsledok prekonaných operácií. I. Kotík dodal, že bronchoskopiou sa podarilo časť pľúc spriechodniť, ale drobnejšie dýchacie cesty zostali nedostupné. Následkom toho sa nedostatočne okysličovala krv, a tým aj ostatné orgány. Napriek tomu neoznačil stav R. Schustera za beznádejný.

O 21. 30 do Dérerovej nemocnice prišiel minister zdravotníctva Tibor Šagát a ďalší členovia lekárskeho konzília vrátane českých odborníkov. O pol hodiny neskôr sa k nim pripojil aj premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý na žiadosť prezidentovej rodiny poslal vládne lietadlo pre rakúskeho anesteziológa Waltera Hasibedera z Innsbruckej kliniky. Prezidentov syn Peter sa totiž v noci vyjadril, že rodina stratila dôveru k lekárskému tímu, ktorý sa doteraz staral o hlavu štátu. Zanedlho konštatoval, že rodina prezidenta zvažuje podanie žaloby.

Prevoz do rakúskeho Innsbrucku Profesor Hasibeder, známy ako člen tímu lekárov, ktorí trikrát operovali českého prezidenta, sa v nemocnici objavil o 2.25. Potvrdil diagnostiku a liečebný postup lekárskeho konzília s konštatovaním, že u R. Schustera došlo k zlyhaniu viacerých orgánov a jeho zdravotný stav je kritický. O osobnú podporu v starostlivosti o prezidentov zdravotný stav v telefonickom rozhovore požiadal premiér M. Dzurinda rakúskeho kancelára Wolfganga Schüssela. Ten mu včera krátko po 9. hodine prislúbil pomoc i v mene hlavy štátu Thomasa Klestila.

Oficiálneho pozvania sa na naliehanie rodiny dočkal aj uznávaný špecialista Ernst Bodner z Krajinskej univerzitnej kliniky v Innsbrucku, ktorý prakticky už po prvej operácii R. Schustera mal údajne zbalené kufre a bol pripravený prísť pomôcť slovenským lekárom. Žiaľ, v tom čase sa mu pozvania od nikoho z kompetentných nedostalo, naopak, označili ho za provinčného lekára. Napokon sa po peripetiách rozhodlo o prevezení prezidenta na innsbrucku kliniku, ktorá má špeciálne vybavenie umožňujúce okysličovanie orgánov aj v prípade úplného zlyhania pľúc. Zároveň však Walter Hasibeder vysvetlil, že R. Schuster trpí nebezpečným syndrómom viacnásobnej nefunkčnosti orgánov následkom velmi vážnej infekcie brušnej dutiny, spôsobujúcej vysokú úmrtnosť. Prípadné ďalšie skomplikovanie stavu, ktorý bol v tom čase relatívne stabilizovaný, by mohlo ohroziť prezidentov prevoz, hoci vtedajší aktuálny zdravotný stav ešte vytváral predpoklady na transport. Ťažkosti s pľúcami v ňom totiž vzbudili obavu, že odklad by mohol znamenať ďalšie komplikácie. "Nejde len o medicínu, záleží aj na šťastí," dodal W. Hasibeder.

Dramatický nebol iba negatívny zvrat priebehu ochorenia hlavy štátu, komplikácie nastali aj pri samotnej organizácii a zabezpečení prevozu R. Schustera do Innsbrucku. Kým rakúska strana reagovala ihneď a podnikla všetky kroky na prijatie pacienta vrátane odvolania profesora Bodnera z dovolenky v Grécku, Slovensko totálne zlyhalo. Problémom číslo jeden sa ukázal výber lietadla. Najskôr odletel pre potrebnú Iekársku techniku dvadsaťročný JAK 40, ktorý sa vrátil vraj ako nevhodný. Neskôr sa uvažovalo o rakúskom i nemeckom. Napokon predsa len došlo na starý JAK. S prezidentom v ohrození života po štyroch odkladoch, ktoré zapríčnili organizačné zmätky, odštartoval až večer pred pol siedmou. Paradoxne sa vraj stav R. Schustera pred odletom zlepšil.

Prezident SR od stredy 28. júna bojuje svoj najťažší životný zápas na klinike v Innsbrucku, kde pred dvoma rokmi zdolával rovnakú ťažkú chorobu aj Václav Havel. Ochorenie, ktoré sprevádzajú vážne komplikácie, charakterizujú rakúski lekári ako velmi nebezpečné. Aj na ich pracovisku, ktoré má špičkovú intenzívnu starostlivosť, zomiera na perforáciu hrubého čreva asi 30% pacientov. Otázkami novinárov smerujúcimi k hodnoteniu úrovne liečebného procesu na Slovensku sa nedajú vyprovokovať. Reagujú diplomaticky, postupy slovenských kolegov hodnotia ako štandardné, ktoré používajú i oni.

Občan sa nestačí čudovať Správy agentúr a všetkých novinárov z tirolského Innsbrucku sú každý deň od jeho pobytu na tamoješej klinike optimistickjšie. Zdravotný stav R. Schustera sa stabillizoval, akútne nebezpečenstvo nehrozí. Piata prezidentova noc bola pokojná a ráno mu previazali pooperačné zápalové rany. Postupne lekári začínajú s obmedzením dávok liekov podporujúcich umelý spánok a tlmiacich bolesť. V nasledujúcich dňoch rátajú s postupným odpájaním pacienta od podporných prístrojov.

Rakúski špecialisti neskrývajú spokojnosť, konštatujú dobrý vývoj funkcie pľúc i obličiek, zastavenie zápalu v brušnej dutine. V liečbe neočakávajú komplikácie, hoci dopredu nič nemožno stopercentne predvídať. Prezidentovi najbližší - manželka Irena, dcéra Ingrid a syn Peter očividne pookriali na duši. Prvý občan štátu sa nevzdáva. Na Slovensku to však vrie. Vlastne až vážna choroba prezidenta ukázala, že to u nás nie je s kostolným poriadkom. O biede podvýživeného zdravotníctva sa hovorí už dlho a nahlas. Najčastejšie sa ozývajú hlasy: "Už sa nedokážeme postarať ani o svojho prezidenta!" Žiaľ, nezlyhalo len zdravotníctvo. Zlyhali aj ľudia zodpovední za organizáciu záležitostí, ktoré sa čo iba trochu vymykajú štandardnej situácii. Na podnet premiéra Dzurindu vznikla vyšetrovacia komisia, ktorá zatial ešte nič nevyšetrila. A kompetentní si prehadzujú zodpovednosť ako horúci zemiak. Občan sa nestačí čudovať. Alebo už ani to nie?

Autorka (1953) je redaktorka Národnej obrody

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984