Otázka týždňa

Prečo ste spolu s ostatnými členmi vlády za SDĽ nepodporili poslanecký návrh ústavného zákona o zrušení viacerých rozhodnutí amnestií Vladimíra Mečiara a Mikuláša Dzurindu?
Počet zobrazení: 889

Prečo ste spolu s ostatnými členmi vlády za SDĽ nepodporili poslanecký návrh ústavného zákona o zrušení viacerých rozhodnutí amnestií Vladimíra Mečiara a Mikuláša Dzurindu?

Ľubomír Fogaš, podpredseda vlády SR pre legislatívu: Návrh spomínaného zákona je v rozpore s Ústavou SR. V prípade jeho schválenia by sa narušili princípy právneho štátu. Autori sami v dôvodovej správe priznávajú, že ich návrh nie je v súlade s princípom zákazu retroaktivity (spätného pôsobenia). Zrušenie amnestií by bolo zásahom do trestnoprávnych predpisov - a v trestnom práve je retroaktivita vylúčená. Retroaktívny je pritom každý zákon, ktorý zbavuje nadobudnutých práv, alebo prekáža právam nadobudnutým na základe doteraz platných legislatívnych noriem. Tento sporný zákon by znamenal obnovenie už raz zaniknutej trestnosti. Ústavný súd v tejto súvislosti skonštatoval, že "právom prezidenta SR je udeliť amnestiu niektorou z foriem, ktoré sú v čl. 102 ods. 1 písm. I v spojení s čl. 102 ods. 2 uvedené. Súčasťou tohto práva však nie je oprávnenie prezidenta SR akýmkoľvek spôsobom meniť rozhodnutie o amnestii zverejnené v Zbierke zákonov SR".Oprávnenie meniť alebo rušiť rozhodnutie prezidenta o udelení amnestie neprislúcha podľa nášho právneho poriadku ani inému štátnemu orgánu, teda ani NR SR, a to ani formou ústavného zákona. Predložený návrh však zasahuje nielen do rozhodovacej právomoci prezidenta, ale aj do rozhodovacej činnosti iných orgánov štátu, nevynímajúc rozhodnutia Ústavného súdu. Zásahy zákonodarnej moci do kompetencií iných mocí (súdnej alebo výkonnej) vylúčil i Európsky súd pre ľudské práva. Z princípu ústavnej rovnováhy vyplýva, že ani zákonodarná moc nemôže voľne disponovať jednotlivými zložkami moci. Inak by vládla anarchia. Slovensko sa potrebuje zbaviť podozrenia, že orgány štátu neboli zneužité pri únose občana našej vlasti, no musí sa tak stať ústavným spôsobom. Veď všetci - poslanci i ministri pri nástupe do funkcií prisľúbili, že ústavu budú rešpektovať. Ja tento sľub dodržím. Na záver citát francúzskej Ústavnej rady: "Nepatrí ani vláde, ani zákonodarcovi kontrolovať rozhodnutia súdov, dávať im pokyny alebo ich nahrádzať pri rozhodovaní sporov spadajúcich do ich právomoci." To platí aj vo vzťahu k výkonnej moci i k prezidentovi. Preto návrh skupiny poslancov nemožno podporiť. Vláda, žiaľ, odborné stanoviská ignorovala a rozhodla politicky.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984