Rozhodol som sa správne

Nedávno ste rozhovor pre SLOVO zakončili vetou: "Ja som tej zásady, že z boja sa neodchádza." Prečo ste teda hodili flintu do žita a vzdali sa funkcie predsedu klubu poslancov NR SR za SDĽ? Svojej zásady sa držím. Neodchádzam z SDĽ, ani z jej parlamentného klubu. Rozväzujú sa mi ruky a budem môcť otvorenejšie formulovať svoje postoje.
Počet zobrazení: 1857

Ladislav Orosz

Nedávno ste rozhovor pre SLOVO zakončili vetou: "Ja som tej zásady, že z boja sa neodchádza." Prečo ste teda hodili flintu do žita a vzdali sa funkcie predsedu klubu poslancov NR SR za SDĽ?

Svojej zásady sa držím. Neodchádzam z SDĽ, ani z jej parlamentného klubu. Rozväzujú sa mi ruky a budem môcť otvorenejšie formulovať svoje postoje. Šéf klubu musí zjednocovať názory jednotlivých poslancov a pokúšať sa o kompromis.

Prečo ste to vlastne urobili?

Považoval som za potrebné vyslať jasný signál časti členov a sympatizantov SDĽ, ktorí vyznávajú iný štýl v politike, aký presadzuje predseda strany. Svojím rozhodnutím som chcel vyjadriť nesúhlas s poslednými krokmi Jozefa Migaš a ľudí okolo neho, lebo boli neprofesionálne a spôsobia vážne problémy pri presadzovaní záujmov strany vo vládnej koalícii. Je to aj etické gesto voči lídrovi strany, pretože predseda klubu má byť jeho pravou rukou. V prípade väčších názorových rozdielov by to bolo zložité.

Stalo sa hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi Dzurindovi poslednou kvapkou trpezlivosti, alebo ste mali výraznejšie výhrady k Migašovi už predtým?

Poldruha roka som stál po Migašovom boku a vedel spojiť svoje predstavy o tom, ako ďalej. Hlboko som si ho vážil za to, čo urobil pre fungovanie koalície. Často práve on tlmil emócie predsedu vlády, nastoľoval problémy na stôl a naznačoval aj riešenia. Žiaľ, mám pocit, že v posledných týždňoch koná chaoticky. Stále to chcem pripísať jeho momentálnemu osobnému zlyhaniu.

Aj vy ste presvedčený, že dozrel čas na rekonštrukciu vlády?

V mnohých veciach sme sa celé vedenie strany stotožňovali s Migašovým pomenovaním základných problémov spoločnosti - stagnujúca ekonomika, vysoká nezamestnanosť, absencia rozvojových impulzov, zbytočné množstvo reštrikčných opatrení, vysoká miera korupcie, kriminalita. Zhodujeme sa i v pomenovaní problémov v koalícii: nedostatočná komunikácia, presadzovanie úzkych parciálnych záujmov a slabý spoločný ťah na bránku. No ak chceme vládu zrekonštruovať, tak musíme jasne vedieť, aká má byť, či sa okrem niekoľkých jej členov zmení aj politické pozadie. Mám na mysli postavenie materských strán SDK. Rozhodnutie Republikového výboru SDĽ v Malej Lučivnej som chápal ako určitý tlak na koaličných partnerov, aby sa zmenili priority a fungovanie vlády.

Ale tým ste nič nedosiahli…

To nie je celkom pravda. Prijali sme rokovací poriadok Koaličnej rady, dohodli presné pravidlá komunikácie. Ale v podstate na druhý deň Migaš túto dohodu zmietol zo stola bez toho, aby umožnil partnerom realizovať to, čo deklarovali za rokovacím stolom.

Aké sú vaše predstavy rekonštrukcii vlády?

Ak pomenúvame za hlavný problém priveľa reštrikcie a málo rozvojových impulzov, tak sa musíme kritickými očami pozrieť najmä na ekonomické rezorty a hľadať takú personálnu zostavu, ktorá si bude rozumieť a vnímať, že sa sociálna situácia dostala na krajnú možnú úroveň. Viem si predstaviť zníženie počtu podpredsedov vlády, ale to sa dá dosiahnuť iba v konštruktívnom dialógu, lebo koalícia je zložená prinajmenšom z 9 politických subjektov. Ak majú kryť chrbát vláde, tak v nej musia mať svoje miesto. Zlučovanie ministerstiev by bolo racionálnym krokom, no spravidla sa k tomu pristupuje na začiatku volebného obdobia. Dá sa spojiť funkcia vicepremiéra pre legislatívu s ministerstvom spravodlivosti, môžeme sa spýtať, či je potrebný podpredseda pre integráciu, keď máme ministra zahraničných vecí atď.

Na ktoré z vašich stanovísk by koaliční partneri hádam aj pristúpili?

Keď nastolíme na stôl otázku rekonštrukcie vlády, tak musíme počítať, že sa bude týkať aj našich ministrov. Prvý na rade by bol Pavel Koncoš, čo by bolo pre nás krajne nepríjemné. SMK, ktorá to bude presadzovať, je zase pripravená vyvodiť zodpovednosť voči svojim členom vlády, ktorí neplnia svoje úlohy. Predstavitelia SDK sa stavajú zdržanlivo. Ich pozícia môže byť lepšia, ako naša, hoci je nesporné, že KDH chce výraznejšie presadiť svoje záujmy. SOP si bude minimálne obraňovať doterajšie pozície vo vláde.

A pokiaľ ide o samotného premiéra?

Viem si predstaviť na tomto poste človeka, ktorý má lepšie organizačné schopnosti ako Dzurinda. V tom sa zhodujem s predsedom SDĽ. Ostáva však otázne, či sa v koalícii nájde zhoda. Treba byť realistom, a preto by to mal byť ktosi z SDK.

HZDS bude zrejme pokračovať v odvolávaní členov vlády, najnovšie cielia na vicepremiéra Ivana Mikloša, ktorého kritizuje aj SDĽ. Môže návrh opozície v parlamente prejsť?

Piati poslanci za SDĽ vytvorili svojím hlasovaním predpolie pre takúto iniciatívu HZDS a SNS. Je na zvážení opozície, či bude v tejto chvíli akcelerovať vývoj, alebo nám nechá určitý čas na rozmyslenie. Môže zvážiť aj to, či posilní alebo oslabí Migašovu pozíciu. Logickým vyústením bude pokus o odvolanie Mikloša. V tejto súvislosti pokladám za jedno z mála pozitívnych rozhodnutí posledného RV SDĽ v Bojničkách, že ak by k takémuto kroku došlo, pred zasadaním poslaneckého klubu sa zíde republikový výbor. Podľa našich vnútorných smerníc by poslanci mali postupovať podľa odporúčania vedenia strany.

Prečo sa aj pred osudným štvrtok 13. apríla nekonalo rokovanie RV SDĽ?

Jedným z dôvodov kritiky Jozefa Migaša bolo, že podľa zákonných predpisov nemusel zvolať schôdzu NR SR vo štvrtok. Času mal do pondelka. Na sobotu už predtým bolo pripravované riadne zasadnutie RV SDĽ a tak mohol spolu s ostatnými poslancami počkať na stanovisko výboru. My sme sa potom rozhodovali v časovom strese. Keby sme si v Bojničkách pokojne prediskutovali celú záležitosť, možno by Migaš hlasoval v NR SR inak.

Kedy ste prvý raz počuli z Migašových úst, že hodlá odvolať premiéra?

Večer pred schôdzou parlamentu na klube túto otázku nenastolil. Len keď som sa opýtal, kto by podporil návrh na vyslovenie nedôvery, tak sa Migaš pridal k malej menšine, ktorá sa vyslovila za tento variant. Diskusia pokračovala. Dospeli sme k záveru, že návrh opozície nepodporíme, no určitú kritiku voči premiérovi vyjadríme tým, že sa nezúčastníme na hlasovaní. Vehementne nám svoje stanovisko Migaš vyjadril až na druhý deň. Mali sme iba 3-4 hodiny na to, aby sme sa pokúsili zmeniť jeho rozhodnutie a ovplyvniť časť poslancov, ktorí chceli hlasovať ako on. V tej chvíli hrozilo kadečo.

Šesť poslancov, vrátane vás, sa však tiež neriadilo podľa uznesenia klubu, ale hlasovalo proti návrhu HZDS…

Potom, ako predseda SDĽ oznámil zmenu svojho rozhodnutia, nastala celkom iná situácia. Po nadobudnutí presvedčenia, že sa k Migašovi pridá len menšina poslancov, povedal som na zasadnutí klubu, že v takomto prípade sa nemusíme cítiť viazaní dohodou z predchádzajúceho večera. Bol som si totiž vedomý, že občanom, a najmä našim sympatizantom, treba vyslať aj iný signál.

Vy ste v Bojničkách navrhli skorší - júnový termín 6. zjazdu SDĽ, no podporili vás iba štyria z 21 prítomných. Prečo ste vyšli s touto iniciatívou?

Ak hovoríme o tom, že vláda musí byť akcieschopnejšia, musí naštartovať ekonomiku, tak jej nepomôžeme, ak sa budeme potácať vo vnútorných zápasoch. Či chceme alebo nie, vládna koalícia musí mať ujasnené vzťahy. Názorový prúd v SDĽ, ktorý dnes možno reprezentuje menšinu, si uvedomuje toto riziko. Preto sa pokúšame urýchliť zvolanie zjazdu, aby sa čím skôr vyriešili vnútrostranícke problémy.

Je myšlienka skoršieho termínu zjazdu už definitívne pochovaná?

Veľa ukážu rokovania s koaličnými partnermi. Uvidíme, či sa nájdu východiská, ale ak budú zdržanliví, tak sa bude prehlbovať vnútorná kríza koalície. Preto by z našej strany bolo korektné, keby sa zjazd konal skôr. Za jeden z najväčších problémov SDĽ považujem to, že je zahľadená do seba. Hlboko si vážim všetkých 22-tisíc členov našej strany, ale musíme si uvedomiť, že iba ich podpora v budúcich voľbách nám nezaručí úspech. My robíme politiku nielen pre našich členov, ale aj pre ostatných občanov.

Nevytvorí sa konaním zjazdu až koncom októbra priestor pre - obrazne povedané - bratovražedný boj v strane?

Od začiatku som presadzoval, aby sa diskusia o smerovaní SDĽ, vrátane personálnych zmien, uskutočňovala na vnútrostraníckych rokovaniach. Preto som kritizoval aj predsedu ministerského klubu Pavla Kanisa, keď poskytoval novinárom rozhovory o tejto téme. Žiaľ, práve Migaš potom akceleroval rozčesnutie v strane. Zvolanie mimoriadneho rokovania RV SDĽ k prípadnému odvolaniu šéfa ministerského klubu bolo pre mňa rozhodujúcim impulzom na to, že som sa začal orientovať iným smerom. Pociťujem, že sa vo vnútri strany začínajú potláčať oponentské názory. Dnes vecný rozmer politiky SDĽ tvorí iba málopočetná skupina ľudí, tí ju aj vykonávajú a vysvetľujú. V tejto situácii sú preťažení, robia chyby, strácajú invenciu a mám dojem, že sa zo strany takmer vytráca mozgový trust. Bez neho sa dostane na pozície ľuptákovcov, ktorí sa opierali iba o populistické heslá a nepredkladali vecné riešenia.

zhováral sa Martin Krno

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984