anketa

Národná rada SR rozhodla o 10-percentnom zvýšení dôchodkov. Zo 133 prítomných podporili novelu zákona všetci poslanci. Sociálna poisťovňa (SP) však nemá prakticky žiadne zdroje. Schválený návrh si pritom vyžiada 2,75 mld. korún. Politikov sme sa spýtali, z akých zdrojov sa budú čerpať financie na zvyšovanie dôchodkov.
Počet zobrazení: 1240

Národná rada SR rozhodla o 10-percentnom zvýšení dôchodkov. Zo 133 prítomných podporili novelu zákona všetci poslanci. Sociálna poisťovňa (SP) však nemá prakticky žiadne zdroje. Schválený návrh si pritom vyžiada 2,75 mld. korún. Politikov sme sa spýtali, z akých zdrojov sa budú čerpať financie na zvyšovanie dôchodkov.

Peter Magvaši (minister práce, rodiny a sociálnych vecí, SDĽ): Problém navŕšenia zdrojov pre SP vyplývajúci zo schválenia zákona o zvýšení dôchodkov v tomto roku a novopriznaných dôchodkov v budúcom treba rozdeliť do dvoch časových intervalov. Do roku 2000 a roku 2001. Problém roku 2000 sa musí riešiť ihneď s možnými disponibilnými zdrojmi nad rámec schváleného rozpočtu SP. Najschodnejšie a najpraktickejšie riešenie je vo využití zákona č. 274/94 Z.z. o návratnej pôžičke zo štátneho rozpočtu pre SP vo výške 2,8 mld Sk. Riešenie úhrady tejto pôžičky a rozpočtu na rok 2001 treba riešiť komplexnejšie. Od zlepšenia výkonnosti hospodárstva, od úhrad dlžôb štátnych organizácií voči SP, mimorozpočtových zdrojov z privatizácie, ale aj cez niektoré legislatívne zmeny v kontexte reformy sociálneho poistenia. K tomu je potrebné, aby sa vo vláde prestalo pracovať klasickým učtárenským spôsobom, ale národohospodársky aj v nadväznosti na jej programové vyhlásenie.

František Halmeš (poslanec SDK - SDSS): Do konca roka sa zlepší situácia v hospodárstve. Postupný rast zamestnanosti a zvyšovanie priemernej mzdy spôsobí väčšie odvody a príjmy do SP. Na záver roka bude nevyhnutné čosi urobiť s jej deficitom. A to buď presunom z iného fondu alebo z výnosu z privatizácie. Budúci rok efektívnosť výberu a celkové zdroje poisťovne sa zvýšia a deficit by nemal narastať.

OĽga Keltošová (poslankyňa HZDS): Valorizácia dôchodkov vyplýva zo zákona. Otázka nemôže stáť tak, či máme, alebo nemáme zdroje. Ak sa zvyšujú životné náklady a priemerá mzda o istú hodnotu, zákon prikazuje valorizovať dôchodky. Dôchodcovia, ktorí tvorili hodnoty pred rokom 1989 aj po ňom, majú morálne právo získať časť z privatizácie strategických podnikov formou kompenzácie za svoju celoživotnú prácu prostredníctvom valorizácie dôchodkov. Nie je to systémový krok. Vláda mala od januára 2000, keď vznikol právny nárok na valorizáciu dôchodkov, dosť času na to, aby našla zdroje na ich financovanie. Avšak urobila viaceré chybné kroky v ekonomickej oblasti, prišla o niekoľko stomiliónov korún, napr. pri skupovaní akcií VSŽ súkromnými firmami.

Roman Kováč (poslanec SDK - SDKÚ): Som presvedčený, že v SP sú isté rezervy. Poisťovňa má dnes 43 miliárd nevybratých pohľadávok, z toho 23 mld. penále a pokút, ktoré sú prakticky nedobytné, a 20 miliárd je istina. Riešenie vidím v tom, že by sme zo zákona povolili SP, aby mohla hodnotu istiny pri dlhoch znížiť. Postupovali by sme obdobným spôsobom, ako sa postupuje pri deblokáciách. Ani tu nik neočakáva celú sumu, ale krátenú o istú čiastku. Napríklad ak by sme dostali 8 až 10 mld., tak by to hravo stačilo na vykrytie zvýšených nákladov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984