Súčasný systém vyhovuje

Akým spôsobom v tomto roku prebiehali prijímacie skúšky na fakulty Univerzity Komenského? Rovnako, ako po minulé roky, zostáva prijímanie na štúdium v kompetencii dekana fakulty. Kritériá prijímania schvaľuje akademický senát fakulty a ďalej sa už podľa nich postupuje na každej fakulte osobitne.
Počet zobrazení: 1247

Akým spôsobom v tomto roku prebiehali prijímacie skúšky na fakulty Univerzity Komenského?

Rovnako, ako po minulé roky, zostáva prijímanie na štúdium v kompetencii dekana fakulty. Kritériá prijímania schvaľuje akademický senát fakulty a ďalej sa už podľa nich postupuje na každej fakulte osobitne.

Mohli by ste nám popísať, akým systémom sa deje tento proces?

Väčšinou sa využívajú písomné testy. Uchádzači sú rozdelení do dvoch skupín, lebo niektorí sú prijatí bez prijímacích skúšok, napríklad na základe vynikajúceho prospechu na stredných školách. Matematicko - fyzikálna fakulta napr. akceptuje bez prijímacích skúšok úspešných riešiteľov olympiád z matematiky, fyziky a programovania. Ostatní sa musia podrobiť prijímaciemu konaniu, ktoré zväčša pozostáva z písomného testu. Ten komisia anonymne opravuje, lebo je zakódovaný číslom. Uchádzači sa zoradia podľa výsledkov, a o výsledku rozhodne prijímacia komisia dekana.

Zostáva ešte nejaká šanca pre neprijatých?

Neprijatí majú možnosť ešte sa odvolať rektorovi a vtedy do tohto procesu vstupuje pedagogické oddelenie rektorátu. Odvolania sa preskúmajú, ale rektor v zásade len kontroluje, či boli dodržané kritériá a pravidlá hry. V prípade, že nie, pristúpil by k zásahom. Ak všetko prebehlo podľa schválených pravidiel, rektor akceptuje rozhodnutie dekana. Ak kedysi platilo, že rektor mal istú kvótu, ktorú ešte mohol prijať, dnes rektor už len preskúma, či bol dodržaný zákon.

Prijímanie na odvolanie predstavovalo isté "subjektívne" rozhodovanie prakticky bez akýchkoľvek kritérií… Žiadne dodatočné výberové konanie už neprebieha?

Subjektivita nehrá žiadnu úlohu, ide len o kontrolu dodržania pravidiel, ktoré predtým schválil akademický senát fakulty. Rektor zo svojej vôle už nikoho neprijíma, žiadne dodatočné výberové konania neexistujú. Odvolanie slúži na to, ak mal uchádzač pocit krivdy z porušenia zákona alebo pravidiel. Ak sa ukáže, že bolo všetko v poriadku, v žiadnom prípade to neznamená, že bude z vôle rektora prijatý.

Akým spôsobom je okrem kódovania testov zaručená objektívnosť? Kto sa môže dostať k otázkam pred prijímacími skúškami?

Je to individuálne pre každú fakultu našej univerzity. Napríklad na Právnickej fakulte, ktorá je pod drobnohľadom verejnosti, lebo o toto štúdium je veľký záujem, sa otázky pre každého uchádzača generujú náhodným výberom počítača. Nikto teda dopredu nevie, ktoré otázky konkrétne sa vyskytnú. Niekoľkotisícový súbor otázok je však dopredu známy a počítač len vygeneruje vždy ich novú sadu. Deje sa tak aj na Lekárskej fakulte, ale niekoľko sád testov je pripravených aj na iných fakultách. Tie potom dekan alebo ním poverená osoba vyberie v deň prijímacích testov.

Na pražskej právnickej fakulte sa v súvislosti s prijímacími testami v minulom roku vyskytol veľký korupčný škandál. Stal sa podobný prípad aj v rámci našej najväčšej univerzity?

U nás sa to nevyskytlo a na našej právnickej fakulte sa to vlastne ani technicky nemôže stať. Sada otázok je vopred známa a počítač náhodne vyberá pre každého účastníka, preto nikto dopredu nemôže vedieť, aký test sa mu ujde.

Aký je váš osobný názor na súčasný systém realizácie prijímacích skúšok? Myslíte si, že vzhľadom na korupciu je možné niečo v tomto smere zlepšovať?

Tento systém je vyhovujúci a momentálne ani nemáme nič lepšie. Ozývajú sa hlasy, že by sa mala venovať väčšia pozornosť hodnoteniu študenta na konci stredoškolského štúdia. Teda nejakým spôsobom objektivizovať maturity tak, aby vysoké školy nemuseli robiť prijímacie skúšky. Prijímať by sa potom dalo na základe stredoškolského prospechu. Zatiaľ to neprichádza do úvahy, lebo úroveň jednotlivých škôl v rôznych častiach Slovenska je nesmierne rozdielna. Známky na maturitnom vysvedčení rozhodne nie sú pre vysokú školu smerodajné. Niektoré školy si navyše robia talentové alebo pohybové skúšky, skúmajú, či dotyčný vie spievať, vystupovať na verejnosti atď. Toto stredná škola nemôže ohodnotiť. Za súčasného stavu sa zatiaľ nedá spoliehať, že by stredná škola dala nejakú klasifikáciu, ktorá by zaručovala, že uchádzač môže byť prijatý.

Čo by ste odkázali nespokojným rodičom, ktorých deti v tomto roku na prijímačkách neuspeli?

Že robíme všetko, čo je v silách univerzity, aby prijímacie skúšky prebiehali korektne, transparentne a nekorupčne. Napríklad na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine sa dokonca vytvára akási kontrolná komisia z rodičov, ktorí majú právo byť v miestnosti a dozerať na to, ako prebiehajú testy. Myslím si, že tento spôsob prijímania dnes predstavuje jediný možný variant prijatia.

zhovárala sa Barbora Obuchová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984