Poisťovňa hrá čierneho Petra

Na všetky choroby nášho zdravotníctva existuje spoľahlivý liek: zbaviť ho chudoby. Tento liek je síce zatiaľ úzky profil, ale keď ho bude dostatok, potom už všetko pôjde ako po masle. Skôr ako sa to však podarí, musia naši politici a úradníci "čarovať", ako sa dá. A že to ide, dokázala naposledy Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Počet zobrazení: 949

Na všetky choroby nášho zdravotníctva existuje spoľahlivý liek: zbaviť ho chudoby. Tento liek je síce zatiaľ úzky profil, ale keď ho bude dostatok, potom už všetko pôjde ako po masle. Skôr ako sa to však podarí, musia naši politici a úradníci "čarovať", ako sa dá. A že to ide, dokázala naposledy Všeobecná zdravotná poisťovňa. Keď nemala peniažky na zvýšenie platov lekárom, povedala si, že si ich vyberie z inej fusakle - z rozpočtu na lieky. Stačilo urobiť čáry-máry fuk a na svete sa objavil ambulantný liekový formulár, ktorý sa prezentuje ako odborné usmernenie ministerstva. Tento ALF je totiž podľa VZP zázračný prostriedok, ktorý umožní ušetriť na liekoch a získané financie ponúknuť natiahnutej ruke lekárov. Bol zázračný najmä preto, lebo čierneho Petra by nenápadne podstrčili poslednému v rade - pacientovi - a čo už ten zmôže? Akurát tak ísť sa sťažovať na lampáreň. Aj pacienti majú síce svoje organizácie, no o ich bezmocnosti nik nepochybuje. Zdá sa však, že si našli mocného spojenca - Asociáciu dodávateľov liekov.

VZP ambulantným liekovým formulárom vymyslela, obrazne povedané, koleso, pretože ním chce obísť už existujúci zoznam liekov preplácaných poisťovňou - kategorizáciu. ALF v tejto podobe teda nielenže nemá právnu oporu, ale má aj iné chyby. MUDr. Andrej Reiner upozorňuje na to, že ak kategorizácia obsahuje 4000 prípravkov, ALF ich má iba 1083. Chýbajú medzi nimi viaceré základné moderné prípravky, ktoré môžu mať rozhodujúci vplyv na liečbu. Ak by však pacient trval na predpísaní lieku, ktorý nie je na ALF-e, musel by si ho v plnom rozsahu uhradiť sám. Napriek tomu, že zákon jasne stanovuje, že to, čo sa uvádza v zozname liekov, musí v plnom rozsahu alebo čiastočne uhradiť poisťovňa. Ak teda lekár predpíše liek na žiadosť pacienta, nesmie uviesť kód zdravotnej poisťovne. Lenže zákon o liekoch uvádza, že lekársky predpis okrem iných náležitostí musí uvádzať kód poisťovne. Existuje ešte možnosť, že lekár predpíše liek, ktorý nie je v ALF-e, no musí to odôvodniť v zdravotnej dokumentácii. To je zásah do určitej autonómie lekárov, ktorí sú pri predpisovaní liekov povinní postupovať výlučne podľa súčasných poznatkov farmakoterapie: účelovo a hospodárne.

Keby sa teda nebola ozvala Asociácia dodávateľov liekov, spomínaný čierny Peter by asi ostal v rukách pacienta. Môžeme si čokoľvek myslieť o ušľachtilosti pohnútok predajcov liekov, pacientovi to môže byť jedno. On by totiž doplatil na to tak, že by nedostal lieky, na ktoré si nemôže ani doplatiť. Bude ich totiž potrebovať, ak chceme dobehnúť Českú republiku, kde sa zvýšil priemerný vek mužov takmer o sedem rokov a na Slovensku iba o pol druha.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984