Anketa

Uplynulý víkend usporiadala MDĽ spolu so SDMS seminár Spoločná cesta k inštitútu registrovaného partnerstva na Slovensku. Podľa ministra Jána Čarnogurského zavedenie tohto inštitútu by znamenalo pozitívnu diskrimináciu oproti ostatným neženatým a nevydatým.
Počet zobrazení: 903

Uplynulý víkend usporiadala MDĽ spolu so SDMS seminár Spoločná cesta k inštitútu registrovaného partnerstva na Slovensku. Podľa ministra Jána Čarnogurského zavedenie tohto inštitútu by znamenalo pozitívnu diskrimináciu oproti ostatným neženatým a nevydatým. Spýtali sme sa preto účastníkov podujatia, či je táto požiadavka legitímna a aj reálna.

Dušan Veselovský (hovorca iniciatívy Inakosť):
Predstavitelia KDH asi pojem diskriminácia nepoznajú, pretože podľa slovníka cudzích slov znamená robenie rozdielov. V otázke právnej úpravy vzťahov medzi dvoma ľuďmi sú homosexuáli oproti heterosexuálom diskriminovaní. Homosexuáli sú rovnakými platiteľmi daní, a pritom nemajú rovnaké práva ako heterosexuáli. Napríklad nie v každom manželstve majú partneri deti, avšak výhody, ktoré im z tohto právneho zväzku plynú, plne využívajú.

Marián Vojtek (prezident združenia Ganymedes): Táto požiadavka je určite legitímna. V danej situácii by mohla byť aj reálna, ale KDH a minister spravodlivosti Čarnogurský sa k nej nemôžu stavať takým spôsobom ako doteraz. My sa dovolávame len tých istých práv, aké majú heterosexuáli.

Anna Daučíková (Inakosť): Nazývať zrovnoprávnenie homosexuálov pozitívnou diskrimináciou je prehnané. Diskriminácia je robenie rozdielov. Keď ja, na rozdiel od heterosexuálneho páru, nemôžem uzavrieť so svojou partnerkou celoživotné spoločenstvo ako zmluvu, ktorá je všeobecne platná, som diskriminovaná. Preto nežiadam pozitívnu diskrimináciu, nejaké nadpráva. Žiadam iba zrovnoprávnenie s existujúcim právnym poriadkom. Inak, som prekvapená, že na Slovensku existuje tak veľa ľudí spomedzi heterosexuálnej väčšiny, ktorí sa pozitívne stavajú k myšlienke registrovaného partnerstva. Očakávala som, že to bude problém. To je tá príjemná správa. Tá nepríjemná je, že si realisticky uvedomujem, že to u nás nebude prebiehať rýchlejšie ako v iných štátoch. Mohlo by to byť v dohľadnom čase, no obávam sa, že pôjde o roky.

Milan Ištván (poslanec NR SR za SDĽ): Myslím si, že uplatnenie takéhoto inštitútu je absolútne legitímne a v dohľadnom čase aj reálne. Vyjadrenia Jána Čarnogurského dostávajú Slovensko do situácie, ktorá v Európe panovala hádam pred 50 rokmi. V súčasnosti úroveň posudzovania tejto menšiny je na úplne inom kvalitatívnom stupni, takže zavedenie inštitútu registrovaného partnerstva je nevyhnutné. -

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984