Poďme robiť Slovensko lepším

Z vystúpenia predsedu SDĽ Jozefa Migaša na oslavách 10. výročia vzniku SDĽ v Prešove
Počet zobrazení: 1409

Vznik SDĽ nebol len strohý administratívny akt. Išlo o oslobodzujúce rozhodnutie pre tých, čo snívali sen o znovuobrodení ľavice. Konali sme tak s vedomím, že nie všetci, ktorí si úprimne želali obrodenie ľavice, toto rozhodnutie pochopia, že pôjdu s nami, že spoja svoje politické smerovanie s našou stranou.

Pre mnohých bol tento projekt priveľmi riskantný, pre niektorých malo ľavicový, pre iných málo výnosný. Ale my sme tomuto snu uverili. Položili sme základy strany, ktorá našla zakotvenie nielen v slovenskej spoločnosti, ale i na medzinárodnej politickej scéne.

Nech by som sa akokoľvek usiloval vrátiť desaťročný príbeh SDĽ na začiatok, nedokázal by som uviesť mená všetkých obetavých funkcionárov a aktivistov, ktorí napomohli jej zrodu. Sú medzi nimi dlhoroční predsedovia okresov, radoví členovia z najodľahlejších kútov Slovenska, starší, ale i mladí, ktorí sa k nám za pochodu pridali, alebo tí, čo sa tejto chvíle nanešťastie nedožili. Za všetkých spomeniem aspoň Betku Borzovú. Aj keď SDĽ nikdy nebola stranou jedného muža, predsa by som rád osobne uviedol jedno meno - Peter Weiss. Môj predchodca neoddeliteľne patrí k symbolom vzniku SDĽ. Za to, čo pre to vykonal, mu patrí moje osobné poďakovanie i poďakovanie súčasného vedenia strany.

Nespochybniteľná zodpovednosť Môžeme sa sporiť o úspechoch, ale i neúspechoch našej politiky. Ale to, čo sa zdá byť nespochybniteľným, je zodpovednosť, s akou sme počas celých desiatich rokov pristupovali k záujmom a potrebám občanov Slovenska. Je vás tu mnoho tých, čo ste si pred desiatimi rokmi povedali, že nedopustíte, aby sa pošliapali všetky základné princípy spravodlivosti a solidarity. V tom období, ktorého kontext si dnes málokto uvedomuje, sme si napriek ponižovaniu vybrali cestu obhajoby ľavicových princípov i za cenu pokory. Boli miesta, kde sme museli dôsledne zmeniť naše myslenie a prispôsobiť ho novým podmienkam. A boli chvíle, keď sme sa, naopak, mohli hrdiť, že nezačíname od začiatku.

Len si spomeňme, ako sme tvrdo vydobýjali úctu k SNP, a teda i k protifašistickému odboju ako takému. Mali sme na to legitímne a morálne právo, ktorým sme ovplyvnili dnešné Slovensko. SNP je dnes štátnym sviatkom. Vedeli sme, že aj Prvému máju treba dať náležitú dôležitosť. Podarilo sa nám to. Podržali sme prvomájovú tradíciu vtedy, keď sa iní tvárili, že už niet o čo stáť, že už nemá komu čo povedať. Nám však nešlo iba o zachovanie toho, čo je zmysluplné. My sme založili aj novú tradíciu - Ľavicový deň, ktorý sa stal novým symbolom, akciou spolupatričnosti ľudí podobného zmýšľania, všetkých, čo sa cítime byť socialistami.

SDĽ stojí a padá na svojich členoch - známych, ale najmä menej známych, ktorí nezištne počas celého obdobia stáli pri tejto strane, či bola na dne, alebo na vrchole. Nielen počas volieb, ale v bežných dňoch argumentovali v prospech politiky, ktorú sme robili a ktorú robíme. Postoj SDĽ je syntézou postojov jej členov. Preto musíme toto úsilie odmeniť nielen symbolicky medailami a pamätnými listami, ale i konkrétnymi činmi v regiónoch. Musíme ich presvedčiť, že ich úsilie malo zmysel, musíme im dať do rúk argumenty pre ich blízkych či známych, že strana, ktorej obetovali čas a energiu, presadila vytvorenie pracovných miest, lepšie podmienky pre ich deti v školách, ako i dôstojné podmienky pre tých, čo túto spoločnosť desaťročia budovali.

Účasť vo vláde - kľúčový moment Viem, že to nie je zatiaľ vidieť tak, ako by sme si želali, avšak v uplynulých dvoch rokoch sme museli vytvoriť predpoklady na to, aby sme mohli niečo stavať a nielen zachraňovať. Naša účasť vo vláde bola kľúčovým momentom. Aj keď koaliční partneri občas ignorujú našu ľavicovú identitu, nemôžeme na ňu rezignovať sami. My sme do vlády nevstupovali s prospechárskym zámerom, a ani ako odporcovia reforiem. Či sme už vo vláde alebo v opozícii, vždy sme obhajcom sveta práce a sociálnej spravodlivosti. Nechceme, aby sa v transformačnom procese úplne vymazalo hľadisko pracujúceho človeka a jeho rodiny. Preto bola SDĽ po celý čas kritická k spôsobom, akým sa privatizácia verejného majetku uskutočňovala, a poukazovala na to, že treba zabezpečiť aj podiel radových občanov, ktorí tieto hodnoty vytvárali. V parlamente sme presadzovali, aby náhradu z privatizácie prednostne dostali vekovo staršie ročníky.

SDĽ neblokuje ekonomické reformy. Naopak vidí ich ako nevyhnutnosť, no treba ich uvádzať do života tak, aby existenčne neohrozovali sociálne slabšie vrstvy. Preto sme priebežne navrhovali kompenzácie. Posledným je príspevok na bývanie, ktorý iniciuje minister Peter Magvaši. SDĽ sa opakovane zasadila za valorizáciu dôchodkov. Verejnosť má v pamäti výsledky analýzy vykonanej Konfederáciou odborových zväzov z roku 1998 zo štvorročného pôsobenia poslancov NR SR, teda kto hlasoval za sociálne zákony a predkladal nové návrhy. SDĽ z nej vyšla ako jednoznačný víťaz s veľkým predstihom pred ostatnými stranami. Ukázalo sa, že hlavným motívom jej parlamentnej aktivity je zodpovedný postoj k sociálnemu postaveniu občanov. Bez účasti SDĽ v slovenskej politike by dnes vznikajúce sociálne nerovnosti boli oveľa dramatickejšie! Ľavica sa v mysliach občanov musí dostať do polohy, v ktorej by predstavovala kotvu stability a zodpovednej politiky.

Presadzovanie národnoštátnych záujmov Cítim, akoby sme ešte stále nevyvinuli všetko úsilie pre to, aby sme sa účinne vysporiadali s najväčšou pliagou, ktorá trápi našu spoločnosť - s nezamestnanosťou. Predvčerom sme sa s našimi socialistickými partnermi vo Viedni dohodli na veľmi intenzívnych konzultáciách, ktoré nám pomôžu rozlusknúť tento tvrdý oriešok. Bez tejto úprimnej snahy a následných konkrétnych krokov sa s rozvojom Slovenska nepohneme ani o krok dopredu. Náš vstup do OECD, ku ktorému SDĽ výrazne prispela, bude určite ďalším impulzom pre rozvoj zamestnanosti.

SDĽ dokázala pochopiť smer národno-emancipačných pohybov. V neopakovateľnej skúške, v rozhodovaní sa o tom, či sa má Slovensko vybrať samostatnou cestou, sme podporili vznik vlastnej štátnosti. Verejnosť dodnes nevie, koľko úsilia a energie sme museli vynaložiť na odvrátenie krajne radikálnych riešení, ktoré sa vtedy črtali. Aj keď sme boli v tom čase opozičnou stranou, dôsledne sme v tejto hektickej dobe presadzovali národnoštátne záujmy Slovenska. Robili sme tak s vedomím, že presadzujeme perspektívnu politiku.

SDĽ aj týmto rozhodnutím získala punc štátotvornej strany a ten si drží dodnes.

Aj teraz sme tou stranou, ktorá podporuje novelu ústavy, a tým i odštartovanie naozajstného kurzu reforiem, ktoré Slovensko ako vyspelá európska krajina potrebuje. Za celých desať rokov sme sa nespreneverili princípom parlamentnej a vnútrostraníckej demokracie. Čestne sme sa zúčastňovali na otvorenej súťaži politických strán. Odmietli sme účelové zmeny volebných zákonov. Nezneužívali sme médiá na vyvolávanie davovej psychózy. Od svojho vzniku sme stranou, ktorá dodržiavala zásady demokracie, plurality a politickej kultivovanosti. Ani naši najväčší konkurenti nemôžu poprieť, že SDĽ patrí medzi strážcov demokracie na Slovensku. To platí vo vzťahu k verejnosti i dovnútra strany. Dôkazom toho, že si SDĽ získala výborné meno nielen doma, ale aj v zahraničí, bolo naše prijatie do Socialistickej internacionály a následne do Strany európskych socialistov. Máme možnosť sa priamo podieľať na formovaní európskej politiky, ktorá je dnes v rukách našich súdruhov socialistov.

Otvorené dvere spolupráce Na to, aby sa zvýšil vplyv ľavice v spoločnosti, musíme oslovovať občana cez mestá, obce, odbory a občianske združenia a spolky tak, že ich názory a záujmy budeme pretavovať do našich politických rozhodnutí a činov. No zároveň na to, aby mohla ľavica efektívne komunikovať s občianskou spoločnosťou, musí byť silná a jednotná. Len tak bude mať potrebnú váhu a autoritu, aby povedala, že je tu pre to, lebo má úprimnú ambíciu ROBIŤ SLOVENSKO LEPŠÍM. Preto sú úvahy o zjednocovaní ľavice nanajvýš aktuálne. Dnes, viac ako inokedy, môžeme úprimne deklarovať, že ak niekto zmýšľa podobne ako my, má dvere k spolupráci otvorené.

Nie je dobré mýliť občanov, ktorí sa rozhodujú medzi takou či onakou akože ľavicovou stranou. Bolo by dobré a politicky čisté povedať: "Občan, veríš ešte v dôstojný život, kvalitné školstvo, sociálnu spravodlivosť a solidaritu? Ak áno, voľ silnú SDĽ, lebo iný subjekt, ktorý bude pre teba chcieť urobiť všetko to, čo potrebuješ, tu nie je." Pouvažujme teda o posilňovaní ľavice. Tento termín hovorím zámerne, keďže integrovať sa s iným subjektom má zmysel iba vtedy, ak je výsledným efektom sila, a nie oslabenie. Dnes si nemôžeme dovoliť spájať osoby - musíme spájať energiu, silu myšlienky a vieru, že sa nám podarí zmeniť Slovensko k lepšiemu.

Desať rokov nie je až tak veľa, aby sme dobehli to, čo sme stratili - a to inováciu. Nesmieme sa zastaviť v reforme strany a v jej modernizácii. SDĽ sa musí ďalej prispôsobovať novým podmienkam politickej práce. Zavádzame počítače a internet na všetky krajské a okresné výbory, prostredníctvom ktorých komunikujeme s médiami i občanmi. No nezaspali sme na vavrínoch ani pri práci s našimi mladými. MDĽ sa dnes nemôže sťažovať na úroveň spolupráce, ktorú s nimi máme. Aj týmto spôsobom pritiahneme mladé ženy a mužov do politiky. Omladení a technicky vyspelí, máme šancu stať sa najmodernejšou stranou na slovenskej politickej scéne. Musíme však ešte premyslieť mechanizmus, ako medzi nás, na viditeľné miesta a do celoštátnej politiky dostať ambiciózne a tvorivé ľavicové ženy, ak sa chceme hrdiť, že sme modernou socialistickou stranou európskeho typu.

Jednotný ťah na bránku S týmito všetkými atribútmi sme sa s vervou pustili do vypracovávania nového politického programu. Skonštituovali sme Programové fórum, ktoré svojou pestrosťou odzrkadľuje slovenskú spoločnosť, ako i našu stranu. Verím, že nám ponúkne plnohodnotný, vizionársky program, ktorý svojou atraktívnosťou a serióznosťou dá SDĽ jasnú čitateľnosť a dlhodobý cieľ, ktorý budeme napĺňať.

Máme za sebou desať rokov úspechov, ale i čiastkových prehier. Sám život nás poučil, že úspechy prichádzali vtedy, keď sme sa vedeli dohodnúť, keď sme mali jednotný ťah na bránku. Naopak, prehry nás sprevádzali vtedy, keď sme sa hrýzli, keď sme si skákali po hlavách. Pre vlastnú márnomyseľnosť sme skoro zabudli na to hlavné - na záujmy a potreby občana. Toto sa už nikdy nesmie stať. Preto všetkých vyzývam: venujme naše sily zlepšeniu života občanov. Ak tak urobíme, nepomýlime sa. Určite sa nepomýlime, keď budeme podporovať rozvoj informačných technológií pri modernizácii Slovenska, keď budeme presadzovať investície do vzdelávania, pretože len vedomosti a informácie robia človeka slobodným.

Určite sa nepomýlime, ak budeme pokračovať v zodpovednej politike, ktorú Slovensko tak bytostne potrebuje. Zodpovedná politika znamená pokračovať v reformách, solidárnej politike a zintenzívnení integrácie Slovenska do európskych štruktúr. Určite sa nepomýlime, keď budeme jednotní, keď budeme posilňovať svoju súdržnosť, dodržiavať princípy vnútrostraníckej disciplíny, keď budeme budovať obraz strany, ktorá vie, čo chce a vie, pre koho robí politiku. Určite sa nepomýlime, keď budeme trvať na našej pevnej odhodlanosti - ROBIŤ SLOVENSKO LEPŠÍM. Poďme robiť Slovensko lepším ešte desaťročia, pre naše deti a pre všetkých, čo to s našou krajinou myslia vážne.
(Medzititulky SLOVO)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984