FILIPIKY

Popravde povedané..
Počet zobrazení: 1092

Popravde povedané...
Pochybovanie o pravdách je večné. Ale tým menej je na svete právd, ktoré sú naozaj večné. Pravdy sa vymieňajú. V niektorých vedných odboroch dokonca každých päť rokov. Ľudstvu však nikdy nie je na škodu, ak o pravdách trochu filozofuje. Už Aristoteles tvrdil, že pravda je zhoda našej myšlienky so skutočnosťou. Podľa nich, človek môže úspešne konať aj na základe skutočností, ktoré pravdivé nie sú, napríklad ak sa pridŕža náboženských tvrdení. Tomáš Akvinský šiel na vec poctivejšie. Pokúšal sa využiť vedu, aby slúžila náboženským pravdám. Za to ho exkomunikovali z cirkvi, ale po sto rokoch vyhlásili za svätého. Lebo to dotiahol k prijateľnému cieľu. Uzavrel úvahu tým, že cieľom vedy je poznať Boha. Pravda sa preukázala? Alebo poslúžila? Nuž, platí, čo nám svojím životom odkazuje Seneca: Pravdu možno zotročiť, ale nie si ju podmaniť.

Hus a Vlk
Jan Hus bol povedal: "Milujte se a pravdy každému dopřejte!" To vravieval ešte v kázaní pražskom, keď odvrhol odpustky. "Svatá prostoto," povzdychol si, keď videl, ako dedinčanka zložila nošu raždia na hranicu, nad ktorou ho upaľovali. Ako bude starenka teraz vyzerať, keď Husa vyhlásia za svätého? Pri návšteve v Čechách pápež, rodom Poliak, riekol bratom Čechom, aby s tou pravdou Majstra Jana niečo urobili, aby vypracovali dajaký návrh. I ujal sa toho arcibiskup Miloslav Vlk a nahryzol mrzký problém. Raz bude Hus aspoň blahoslavený. A potom si starenka v očistci poplače za svoju nošu raždia. Veď niekto si to musí odpykať.

Každý má pravdu
Právd je na svete šesť miliárd. Kým som to dal do tlače, je ich o 90 miliónov viac. Prepáčte, kým ste si to prečítali, pribudlo na našej planéte ďalších 30 tisíc právd. Chápete už, na čo narážam? Tak o tom popremýšľajte, prosím. Ďalších tisíc.Už sme sa prihlásili k demokracii Národ sa nesmie formovať. Nie je to plastelína, z ktorej možno uhniesť šelmu i spevavého vtáčika. Národ je živý organizmus a má svoju hrdosť. A čo vidíme? O veľkých udalostiach rozhodujú jedinci a v tých menej významných nechajú pôsobiť Jeho veličenstvo Národ vo voľbách či referende. Či si národ nezaslúžil rozhodovať o oddelení sa od Čechov? Alebo o vstupe do Severoatlantického paktu? Bude to v ňom dlho a dlho mokvať ako nevyhojená rana v brušnej dutine. A čo ak to raz vypukne ako tlejúci ohník, ktorý čaká len a len na čerstvý závan vetríka? O arizovaní majetku nenažrancami z "demokratických" politických strán sa ľudu nespýtali.

Človek dolu
Keď je človek dolu, najlepšie vidí, čo by mohli urobiť tí hore pre blaho národa. Avšak keď si už hore grúnikom, zvaným kariéra, vyšiel a ocitol si sa na vrcholci, až veľmi dobre si uvedomuješ, ako si totálne obmedzený niečo dobré pre národ vykonať. Ani len obyčajný blahobyt (a blaho v byte) nie je v tvojej kompetencii, ak ho treba pre všetkých.

O vývoji slov
Je známe, že slovám sa mení kolorit. Vraví sa tomu kontext medzi okolnosťami. Povedzme, kedysi sa hovorilo DOBRODRUŽSTVO a myslelo sa, dobro a družstvo ľudí okolo dobra. Dnes majú dobrodružné filmy iba zločincov, vyvrheľov a... Škoda pokračovať. Zapnite si nejaký televízny kanál, len sa ním tak valí stoka na ľudí, ono módnô, duchovnô, dobrô slovo. Obdobne je to so slovom DEMOKRACIA. Pamätáte sa pred dva a pol tisícročím v Aténach? Aj vyše tisíc ľudí bolo v porote, aby súd mohol byť spravodlivý. A dnes? Dnes sú tie dve slová od seba diametrálne vzdialené ako voda a oheň. Skúste povedať ľudová demokracia, skúste zdôrazniť slovo démos. Neviem, či na to už nie je i paragraf. Pravdaže, keď sa vládne, musí byť pritom aj ľud. Aby bolo komu vládnuť.

Kolobeh
Ak si pocítil v tele, ako i v nervovej sústave, čiže v mysli, chvenie ako predzvesť zrodu pravdy, vedz, že sa práve premieňaš zo živočícha na človeka. Zažívaš úžasnú premenu ako z imága na motýľa. Už neprežúvaš, čo si ako húsenica hrýzol, už nadúvaš svoje jemné krídla. Ak chceš, ovoniavaš úchvatnosť právd, ktoré sú základom premien na planéte. Začínaš žiť ako človek. Začínaš milovať, nenávidieť, bojovať ako človek. Začínaš klamať ako človek. Zlodeji v Louvri Národy, ktoré trpia pod čižmou, sú demokratické. Tie, ktoré o tom slávnostne vajatajú na fórach a zbohatli na strašnom barbarstve a hrabivosti, také národy, ak sú Angličania, Francúzi, Nemci, Taliani, Portugalci, Španieli, Holanďania a Japonci, sa vždy, keď hovoria o demokracii, musia v korienkoch vlasov červenať. Podnes majú v chrámoch a palácoch zlato a striebro, ktoré nakradli po svete. V Louvri je na 80 miliónov predmetov kultúry, ktoré iba čiastočne majú čosi spoločné s Francúzmi. A to už je hold demokratický národ. Aspoň podľa Marseillaisy a Ústavy súdiac.

Humanizmus
Prekladá sa ako ľudskosť. Určite sa vyvíja. V 9. storočí kresťanský kódex Bavorov určil vrahovi - šľachticovi trest mesiac obedovať oddelene od ostatných veriacich a zákaz pitia vína. Ale ani dnes sme sa ešte nedostali z právneho paradoxu. Ak chceme zažiť humanizmus, musia vzniknúť koncentračné tábory, vojenské kasárne, musíme zliezať tatranské skaly, alebo v detskom domove musia vypnúť elektrinu či nedodávať pečivo, alebo byť na púšti a mať iba päť chlebíkov a dve ryby. Ale ostatné formy humanizmu v blahobyte za veľa nestoja. Ešte, povedzme, eutanázia či rana z milosti okradnutej starenke, aby sa netrápila.

Zmodernizované galeje
Dnes už nevidno kráčať trestancov po námestí v poľutovaniahodných železných okovách. Nie sme v stredoveku. Dnes si zločinci sedia pekne v limuzínach, telefonujú, nadávajú na tých, čo pred nimi zavadzajú a zle predbiehajú, trúbia a tiež sa šinú ako unavení naničhodníci v stredoveku. A hoci jedni i druhí vedia, že idú na galeje, kráčajú, jazdia a náhlia sa, ako sa to len dá, aby boli prví. A keď sa púť skončí, svoje okovy si (tí dnešní) nesú v diplomatkách, podnikateľských kufríkoch, či v kabelách z rozličných umelých kožiek. Ich telá sú zdanlivo slobodné, no duch je už na reťazi ich šéfa. Ešte sú navoňavkovaní, no knuta otroctva ich neminie, šľahne, kde len začiahne: Vpred! Viac! Rentabilnejšie! Lebo máte padáka.(Hoci má dnes slovo filipika širší význam, pôvodne znamenalo prejavy slávneho rečníka Demosténa na obranu aténskej demokracie pred jej ohrozením kráľom Filipom Macedónskym.)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984