Voľby v El Salvadore – ľavicové FMLN získalo

Voľakedajšie povstalecké hnutie FMLN (Frente Farabundo para la Liberación Nacional, Národný oslobodzovací front Farabunda Martího) získalo najviac poslaneckých miest v salvadorskom národnom zhromaždení.
Počet zobrazení: 969
fotostr.8dole_mauriciofunes_SeanHawkey-m.jpg

Voľakedajšie povstalecké hnutie FMLN (Frente Farabundo para la Liberación Nacional, Národný oslobodzovací front Farabunda Martího) získalo najviac poslaneckých miest v salvadorskom národnom zhromaždení. Na druhej strane utrpelo v hlavnom meste San Salvador, kde prišlo o primátorskú pozíciu, ktorú FMLN zastávalo posledných dvanásť rokov. Prezidentské voľby sa budú konať pätnásteho marca.

V nedeľu 18. januára sa v stredoamerickej krajine s niečo menej ako siedmimi miliónmi obyvateľov konali komunálne a parlamentné voľby. Popri voľbe nových starostov, primátorov a parlamentných poslancov boli v ten istý deň nepriamo volení aj členovia Stredoamerického parlamentu Palacen. Výsledok volieb je silným indikátorom smeru, ktorým sa krajina pravdepodobne uberie po blížiacich sa prezidentských voľbách.

Koniec pravicovej strany?
Volebný proces, ako aj samotné voľby, boli testom vzájomných síl najsilnejších oponentov, pravicovej strany ARENA a ľavicového FMLN. Posledných dvadsať rokov vládla v krajine ARENA, ktorá bola v silnom spojenectve s Bushovou administratívou, pričom spolu s Kolumbiou a Peru tvorili posledné oporné piliere absolútnej podpory politiky dominancie Spojených štátov amerických v Latinskej Amerike. FMLN je pripravený priviesť krajinu na cestu, po ktorej kráčajú už takmer všetky vlády Latinskej Ameriky. Na komunálnej úrovni bolo volených 262 primátorov a starostov miest a obcí, z ktorých 174 kontrolovala pred voľbami strana ARENA. Nie všetky volebné komisie už oficiálne vyhlásili víťazov, ale predpokladá sa, že viac ako päťdesiat mestských samosprávnych oblastí prešlo do ľava, na stranu FMLN. Najvážnejšou prehrou pre politickú ľavicu bola strata hlavného mesta San Salvadoru, ktorého obyvateľstvo tvorí približne tretinu celej populácie krajiny. V minulých voľbách pred tromi rokmi sa prvou ženou v kresle primátorky hlavného mesta stala bývalá povstalecká veliteľka a kanditátka FMLN Violetta Menjinarová. Napriek silnej podpore, ktorej sa teší prezidentský kandidát FMLN Mauricio Funes, bola Menjinarová porazená v zápase s Normanom Quijanom, ktorý získal od obchodných korporácií obrovskú finančnú podporu na kampaň založenú na slogane Poriadok, Bezpečnosť a Čistota. Po nedeľných voľbách sa FMLN stala najsilnejším politickým zoskupením v krajine, hoci k dosiahnutiu väčšiny v Národnom zhromaždení jej chýbajú štyri poslanecké mandáty. Počet jej poslancov sa zvýšil z 32 na 37. Spolu s ďalšou, hoci malou ľavicovou stranou Demokratická zmena a jej dvoma poslancami kontrolujú 39 z celkových 82 miest Národného zhromaždenia. ARENA prišla o dvoch poslancov oproti predchádzajúcim 34 poslaneckým miestam. Zvyšné dve strany, teda PCN, ktorá je prepojená s armádou a PCD pracujúcej v úzkej aliancii s katolíckou cirkvou, sa tak ocitli v pozícii kľúčových strategických hráčov na získanie väčšinovej kontroly Národného zhromaždenia.

Dvaja prezidentskí kandidáti
Pozornosť celej krajiny sa však sústredí na blížiace sa prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia v polovici marca. O prezidentský post sa uchádzajú štyria kandidáti, ale iba Mauricio Funes za FMLN a Rodrigo Ávila za stranu ARENA majú reálnu šancu dosiahnuť najvyššiu štátnu politickú funkciu. Opakované volebné prieskumy jednoznačne vykazujú veľký náskok Mauricia Funesa. Mauricio Funes má 48 rokov, je novinár a je prvým kandidátom FMLN, ktorý nebol aktívnym povstaleckým bojovníkom v čase občianskej vojny. Všobecne sa prijíma, že jeho pozícia vo FMLN reprezentuje tie tendencie v jej vnútri, ktoré inklinujú k transformácii organizácie na štandardnú politickú stranu, čo predstavuje istý kompromis medzi umierneným sociálno-demokratickým krídlom strany, ktorého je Funes predstaviteľom, a revolučnou frakciou, ktorú reprezentuje Salvador Sanchez Ceren kandidujúci na viceprezidenta. Predvolebná kampaň sa neobišla bez násilia, lží a podvodov. Mediálna kampaň vykresľovala ako komunistickú organizáciu podporovanú a ovládanú z Kuby či Venezuely, alebo varovala, že prípadné víťazstvo FMLN by znamenalo koniec zahraničným investíciám a pravdepodobnú deportáciu mnohých z trojmiliónovej populácie Salvadorčanov, ktorí emigrovali za prácou do Spojených štátov amerických. Svoje zárobky, ktoré posielajú svojim rodinám do El Salvadoru, predstavujú najväčšiu časť ekonomiky krajiny a často sú jediným zdroj prežitia statisícov chudobných rodín. Veľvyslanec Spojených štátov amerických označil tieto výroky za nepravdivé, to už ale bolo dva dni po voľbách a nič to nezmenilo na skutočnosti, že sa takéto chýry najväčšmi pričinili o volebný zisk strany ARENA.

Meniaci sa kontinent Za posledných desať rokov precháza stredom a juhom amerického kontinentu vlna politických zmien, ktorá vyniesla k moci ľavicových kandidátov. Rovnaké zmeny čakajú s veľkou pravdepodobnosťou aj El Salvador.

Minulý rok sa sa stal prezidentom Guatemaly stredo-ľavicový prezident Alvaro Colon. V Nikarague sa na čelo vlády opäť vrátil sandinista a bývalý partizánsky veliteľ Daniel Ortega. V Hondurase liberálny prezident Jose Manuel Zelaya šokoval svet, keď nadviazal úzke vzťahy s Hugom Chávezom, Raúlom Castrom a Danielom Ortegom a priviedol krajinu do medzinárodného antiimperialistického zoskupenia ALBA (hospodársko-politický obchodný blok, ktorého členmi sú Venezuela, Kuba, Bolívia, Nikaragua, Dominikánska republika a najčerstvejšie už aj Honduras). Kým Spojené štáty americké stratili posledné zvyšky dôveryhodnosti počas vlády administratívy Georga Busha mladšieho, v Latinskej Amerike sa vynárajú nové spoločenské alternatívy. Už ani kampane lží a zastrašovania nie sú tým, čím bývali. Stratili voľakedajší efekt a chudobná väčšina Salvadorčanov si je čím ďalej, tým viac vedomá, že FMLN predstavuje skutočnú alternatívu. Autor je člen organizácie pozorovateľov volieb v El Salvadore Medzititulky Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984