ČO SA KDE DEJE

Hádzanie topánkou sa rozširuje. Minulý týždeň hodil divák na prednáške topánku na čínskeho premiéra Wen Ťi-paoa a nazval ho diktátorom. Čínsky štátnik mal prejav o globálnej ekonomike na Cambridgeskej univerzite. Topánka ho minula asi o meter a skončila za ním na pódiu. Študent, ktorého meno nebolo zverejnené, pri tom kričal: „Ako sa môže univerzita zapredávať s týmto diktátorom?
Počet zobrazení: 941

Hádzanie topánkou sa rozširuje. Minulý týždeň hodil divák na prednáške topánku na čínskeho premiéra Wen Ťi-paoa a nazval ho diktátorom. Čínsky štátnik mal prejav o globálnej ekonomike na Cambridgeskej univerzite. Topánka ho minula asi o meter a skončila za ním na pódiu. Študent, ktorého meno nebolo zverejnené, pri tom kričal: „Ako sa môže univerzita zapredávať s týmto diktátorom? Ako môžete počúvať jeho klamstvá? Vstávajte a protestujte!“

Protestujúci bol následne na krátko zatknutý za narúšanie verejného poriadku.

***

Podľa denníka Los Angeles Times sa nový prezident Obama síce rozhodol zrušiť niektoré kontroverzné nariadenia svojho predchodcu v rámci „boja proti terorizmu“, s inými však pokračuje. Podľa denníka sa nová vláda rozhodla pokračovať nechať CIA právomoc zatknúť kohokoľvek kdekoľvek na svete ako „osobu podozrivú z terorizmu“ a premiestniť ho do tajného väzenia v ktorejkoľvek krajine.

Medzinárodné právo takúto prax, ktorá je prakticky únosom, zakazuje. Neprebieha v rámci legálne stanovených pravidiel bežných zadržaní. Okrem toho, keďže o osude zadržaných osôb nie je nič známe a miesto ich pobytu i vyšetrovacie metódy sú utajené, nemožno v žiadnom prípade zaručiť, že sa budú rešpektovať ich ľudské práva, prípadne že nebudú podrobené mučeniu a neľudskému zaobchádzaniu.

Zástupcovia súčasnej i minulej americkej bezpečnostnej služby prehlasujú, že táto metóda bude hrať v americkej protiteroristickej politike pravdepodobne stále dôležitejšiu úlohu. „Samozrejme, isté nástroje potrebujeme naďalej zachovať. Musíme prenasledovať zlých ľudí“, povedal nemenovaný úradník Obamovej vlády.

***

Kanadské úrady deportovali amerického vojaka, ktorý dezertoval a ukryl sa v Kanade, aby nemusel bojovať v Iraku či Afganistane. Cliff Cornell, ktorý ušiel pred štyrmi rokmi, keď sa mala jeho jednotka vydať do Iraku, sa na hraniciach vzdal americkým úradom a bol na mieste zatknutý. Zatiaľ je vo väzení vo Washingtone.

V Kanade sa takto skrýva množstvo amerických vojakov, kanadská vláda však pred časom rozhodla, že nemajú právo na azyl a budú deportovaní. Ďalší sa podobne ukrývajú v európskych krajinách, najmä v Nemecku. Tým dal nedávno nádej nemecký súd, keď rozhodol, že iracká vojna je nelegálny konflikt, čo dáva dezertérom právo na azyl.

***

Izraelský mierový návrh, ktorý vzišiel z rokovaní premiéra Ehuda Olmerta a palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, počíta so zotrvaním 230-tisíc židovských osadníkov na Západnom brehu Jordánu. Podľa dokumentu by bolo presunutých len 60-tisíc osadníkov, zvyšok z dnešných 290-tisíc by ostal bývať v rozsiahlych sídelných zoskupeniach na palestínskych územiach, pod ochranou izraelských ozbrojených síl. Súčasne by však ani jeden palestínsky utečenec nedostal právo na návrat do svojho pôvodného domova v Izraeli. Náhradou pre Palestínčanov má byť rovnaké množstvo izraelského územia a zdieľaná zvrchovanosť nad časťami Východného Jeruzalema.

Legitimita židovských osád na Západnom brehu je sporná. Palestínski vyjednávači sa zatiaľ odmietli pod text podpísať, dohodu kritizuje ako veľkorysú aj izraelská pravicová opozícia, ktorá má dobrú šancu vyhrať blížiace sa voľby. Bývalý premiér Benjamin Netanjahu, ktorému dávajú prieskumy verejnej mienky najviac šancí stať sa premiérom, odmieta akékoľvek ústupky. Súčasná ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová zo strany Kadima zas chce dohodu, ktorá by umožnila zotrvanie čo najväčšieho množstva osadníkov.

***

Pre páriky na juhu Indie nebude 14. február asi najšťastnejším dňom. Rôznorodé indické náboženské organizácie – hinduistické i moslimské – už niekoľko rokov bojujú proti rastúcej popularite „Valentínskeho sviatku“ medzi indickou mládežou, najmä v mestách. Označujú ho za útok na „tradičnú Indiu“, za vnášanie cudzorodých, v kresťanstve koreniacich prvkov do hinduistickej či moslimskej kultúry.

Tento rok sa rozhodla vplyvná hinduistická radikálna organizácia Sri Ram Sene postupovať tvrdo. Jej líder Pramod Muthalik vo štvrtok minulý týždeň vyhlásil, že ak aktivisti organizácie uvidia 14. februára na ulici „randiace“ páry, prinútia ich ísť do najbližšieho chrámu a zosobášiť sa. Ak sa tomu budú brániť, prinútia dievča, aby svojmu partnerovi uviazalo okolo ruky „rakhi“. V hinduistickej kultúre je to prejav súrodeneckej lásky medzi sestrou a bratom, takže uviazanie „rakhi“ sa v podstate rovná vylúčeniu sobáša či intímneho vzťahu. Aktivisti Sri Ram Sene budú tiež kontrolovať obchody, aby nepredávali „valentínske“ darčeky, či pohľadnice.

Spracované podľa zahraničnej tlače a alternatívneho spravodajstva Akt-info.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984