Radičová: kríza vyriešená v septembri

SDKÚ minulý týždeň uskutočnila niekoľko mimoriadnych tlačových konferencií. Ak ste ich ani len nezaregistrovali, nezúfajte. Väčšina médií ao ich obsahu neinformovala jednoducho preto, lebo Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš na nich hovorili takmer to isté a navyše to, čo už hovoria niekoľko týždňov. Prezentovali svoje návrhy na protikrízové opatrenia.
Počet zobrazení: 1032

SDKÚ minulý týždeň uskutočnila niekoľko mimoriadnych tlačových konferencií. Ak ste ich ani len nezaregistrovali, nezúfajte. Väčšina médií ao ich obsahu neinformovala jednoducho preto, lebo Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš na nich hovorili takmer to isté a navyše to, čo už hovoria niekoľko týždňov. Prezentovali svoje návrhy na protikrízové opatrenia. V čase, keď ich vláda už niekoľko prijala, keď už dostala do parlamentu potrebné zmeny v zákonoch, keď sa na ich realizácii dohodla s podnikateľmi, odborármi a zamestnávateľmi, bankami a investormi.

Ivan Mikloš dokonca povedal, že aj keby boli ich pozmeňovacie návrhy prijaté, aj tak by chceli mimoriadnu schôdzu parlamentu. Aby mohli diskutovať o návrhu, o ktorom už hovoria dávno, ku ktorému sa už všetci vyjadrili a o ktorého osude je po takejto debate už rozhodnuté (zmeny v Zákonníku práce). Po takomto vyjadrení sa už naozaj ťažko možno ubrániť dojmu, že zúfalá opozícia vidí v kríze možnosť zviditeľniť sa, keď napr. plynovú krízu kompletne prespala (alebo prelyžovala). Vyše dva roky totiž nedokáže pohnúť so svojimi preferenciami, zatiaľ čo Smeru buď rastú, alebo sa držia v nedohľadnej vzdialenosti od SDKÚ. A teraz bezmála 50-percentné potvrdil aj Focus, ktorý bol voči ľavici vždy veľmi opatrný, tak to už musí opozícia znášať naozaj ťažko. Paradoxne teda vytvára dojem, že ešte stále je čo prijímať, lebo inak boj s krízou nevyhráme. Paradoxne preto, lebo to boli práve lídri SDKÚ, ktorí na prvé protikrízové kroky vlády reagovali priam posmešne. Keď 20. septembra 2008 mimoriadne zasadala vláda, aby prijala prvé opatrenia proti dopadom finančnej krízy, Mikuláš Dzurinda vyhlásil: „Predseda vlády by nemal na Slovensku vyvolávať paniku, ale (…) mal by sa venovať ľuďom. (…) Ešte raz by som chcel povedať, nie je najmenší dôvod na to, aby predseda vlády vyvolával paniku vo vlastnom štáte. Už to ani nikoho nebaví.“ Ak je tak, prečo teraz robí SDKÚ niekoľko mimoriadnych tlačoviek týždenne a chce zvolávať mimoriadnu schôdzu?

Skutočný rozhľad, profesionallitu a priam štátnickú prezieravosť však v ten istý deň prezentovala aj kandidátka na prezidentku Iveta Radičová. Na otázku „ako vníma názor vlády, že finančnú krízu chcú riešiť aj otváraním druhého piliera“ odpovedala, že „naozaj nie je dôvod, aby sme zvažovali reakciu na vyriešený problém.“ Ak zoberieme do úvahy, že členka výkonnej rady Európskej centrálnej banky Gertrude Tumpel-Gugerell aj koncom januára 2009 vyhlásila, že „zažívame prudkú finančnú krízu, ktorá sa začala prelievať do reálnej ekonomiky“, treba uznať, že Radičová si prezidentské heslo zvolila správne. Čo iné ako odvaha jej už zostáva.
Autor pracuje na úrade vlády

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984