Poézia písaná štetcom

Galéria na schodoch je miesto, kde na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre môžete očami ohmatať Čiary života. Tak totiž nazval akademický maliar, ilustrátor a grafik Miroslav Cipár (*1935), rodák z Vysokej nad Kysucou svoju výstavu v týchto priestoroch.
Počet zobrazení: 1192
Logo_M.Cipar_Zdroj_www.razus.mikulas.sk-m.jpg

Galéria na schodoch je miesto, kde na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre môžete očami ohmatať Čiary života. Tak totiž nazval akademický maliar, ilustrátor a grafik Miroslav Cipár (*1935), rodák z Vysokej nad Kysucou svoju výstavu v týchto priestoroch. Cipárove Čiary života umožňujú sledovať jeho výtvarný rukopis, ktorý sa vyznačuje štylizáciou jednoduchých predmetov skladaných do formálne i farebne zoskupených fantazijných objektov prepojených v nápaditej kompozícií. Produkty Cipárovej tvorby sú pretkané širokou paletou významových útvarov zachytených v symbolickej skratke. Pre jeho výtvarné vyjadrovacie prostriedky je charakteristická výtvarná stručnosť. Ale aj napriek strohému grafickému štýlu a typickej lakonickosti a úspornosti výrazu, napriek zjednodušenej forme môžeme prostredníctvom semiotického výkladu postrehnúť jasne vypovedajúci významový obsah a obrazový zámer jeho diel. Úderný obrazový objekt vytvára zdanlivo jednoduchými prostriedkami a zdôrazňuje ho originalitou obraznosti, ale aj písmom a kaligrafickým symbolom. Pohráva sa s rôznymi prvkami a symbolmi.

V tejto súvislosti je výrazná najmä jeho tvorba písma a tvorba písmom. Využíva ho v rôznych vizuálnych podobách, akoby chcel upozorniť, že neslúži iba na písanie a čítanie, teda na dorozumievanie, ale je výrazným estetizujúcim nástrojom. Zároveň je aj objektom jeho tvorby.

Miroslav Cipár vyjadruje svoje výtvarné posolstvo zašifrované v akejsi umeleckej geometrii. Jeho kresby sú spleťou čiar a ťahov štetca, ktoré však nie sú náhodné. Jeho obrazy sú detsky hravé. Skúma prostredie okolo seba, experimentuje s tvarom a farbou, a symbolmi stvárňuje svoje pocity.

Jeho obrazmi sa prelína viac, ba mnoho významov. Postava sa zmení na zviera a vzápätí zviera na písmeno. Maľby sú dynamické, akoby až živelne chaotické. Jednotlivé línie ani čo by chceli vyskočiť z obrazu a pokračovať vo svojej dráhe. Akoby človek ich znázornením nemilosrdne skrátil ich trajektóriu, v ktorej by však chceli nespútane pokračovať.

Z Cipárovej symbolickej kresby a prepisu myšlienok v obrazoch môžeme cítiť vitálny, tvorivý prístup k životu. Nezobrazuje iba to, čo vidí. Nezachytáva iba obraz, ale aj myšlienku ukrytú pod povrchom, svoj fantazijný svet.

Svojím osobitým autorským rukopisom píše poéziu štetcom.

Miroslav Cipár odkrýva svojimi dielach nové podnety aj v nás. Vťahuje nás do širších dimenzií krásy a jej tajomstiev. Obrazy nehovoria prvoplánovo, ale pozývajú do priestoru vlastnej tvorivosti a fantázie. Nenútia k pasívnemu konzumu odkazov a posolstiev, ale motivujú hľadať a objavovať vlastné pocity a výpovede o svete či o sebe.

Na krok do ich, najmä však do Cipárovho sveta, ale aj do priestoru odbornej, racionálnej, ale aj poetickej úvahy a tichej meditácie, do záhad nášho hľadania odpovedí o konečnej čiare ľudského života pozýva nitrianska Galéria na schodoch.
Autorky sú študentky kulturológie na FF UKF v Nitre

Jeho maľby chutia sviežo
Akademický maliar, ilustrátor a grafik Miroslav Cipár (*1935), rodák z Vysokej nad Kysucou študoval na Vysokej škole pedagogickej a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u Vincenta Hložníka a Petra Matejku. Dnes sa už jeho meno spája nielen s výtvarne, ale aj mimoriadne početne bohatým dielo, ktoré vystavoval na mnohých výstavách doma aj v zahraničí, ale aj s mnohými oceneniami. Viackrát dostal cenu ministerstva kultúry za najkrajšiu knihu, prezident republiky ho vyznamenal Radom Ľudovíta Štúra I. triedy a tento rok dostal aj cenu Pavla Straussa. Okrem ilustrácií Miroslav Cipár prenáša svoje tvorivé cítenie aj do oblasti úžitkovej i voľnej grafiky či monumentálnej tvorby. Systematicky sa však venuje aj tvorbe piktogramov, log a značiek, plagátov, koláží. A rozmanitú umeleckú mozaiku svojho profesionálneho života obohatil aj o kresbu, maľbu a sochy. Špecifické miesto v širokej obci obdivovateľov umeleckého diela Miroslava Cipára znamenajú zastávajú deti. Pohľad detí na svet v mnohom ovplyvnil umelcovu, predovšetkým, ilustrátorskú tvorbu. Jeho ilustrácie svojou čírou symbolikou dokresľujú charakter postáv literárnych diel a prebúdzajú fantáziu aj predstavivosť. Po každom pomyselnom ochutnaní jeho umeleckej tvorby akoby v nás zostal veselý a radostný akcent, svieža príchuť jeho tvorivého vyjadrenia.
(vm, et)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984