ČO SA KDE DEJE

Medzinárodný Červený kríž tvrdí, že CIA mučila osoby zadržiavané v tajných väzniciach. Tajná správa vypracovaná pred dvoma rokmi konštatuje, že zaobchádzanie s väzňami za Bushovej vlády založené na mučení bolo porušením Ženevskej konvencie.
Počet zobrazení: 1093

Medzinárodný Červený kríž tvrdí, že CIA mučila osoby zadržiavané v tajných väzniciach. Tajná správa vypracovaná pred dvoma rokmi konštatuje, že zaobchádzanie s väzňami za Bushovej vlády založené na mučení bolo porušením Ženevskej konvencie. Správa vychádza z rozhovorov s osobami, ktoré v tom čase zadržiavali v strediskách CIA. Štrnásť väzňov uvádzalo údajne pozoruhodne jednotný popis týrania, ktoré zahŕňalo bitie, odopieranie spánku, vystavovanie extrémnym teplotám a v niektorých prípadoch aj tzv. waterboarding (väzňa priviažu na dosku a hlavou ho opakovane ponárajú do vody). Autor správy Mark Danner zverejnil jej časť v renomovanom americkom časopise The New York Review of Books. Podľa Dannera má použitie slova mučenie Medzinárodným výborom Červeného kríža významné právne dôsledky. „Nemôže byť nič závažnejšie ako to, keď MVČK používa explicitne výrazy „mučenie“ a „krutý a ponižujúci“. MVČK je zástupcom Ženevskej konvencie, a keď tieto slová používa, majú silu zákona.“

* * *
Americký prezident Barack Obama schváli deklaráciu OSN o rovnakých právach homosexuálov, ktorú Bushova administratíva odmietala. V deklarácii sa píše, že homosexualita nie je zločin, a zaručuje rovnaké práva všetkým gayským, lesbickým a transgenderovým menšinám. USA sú jedinou „západnou“ krajinou, ktorá deklaráciu neprijala. Proti sú ešte Rusko, Čína, niektoré arabské krajiny a Vatikán.

* * *
Skupina šestnástich významných vyšetrovateľov vojnových zločinov a sudcov zaslala Generálnemu tajomníkovi Ban Ki-moonovi list, ktorým ho vyzýva aby OSN začala vyšetrovať vojnové zločiny spáchané počas izraelského útoku v Gaze. List podpísal aj arcibiskup Desmond Tutu a bývalá vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová. Palestínske centrum pre ľudské práva tvrdí, že počas útoku bolo zabitých 1 434 Palestínčanov, z toho 960 civilistov. Na druhej strane zomrelo 13 Izraelčanov, z toho 3 civilisti zabití raketami Hamasu.

* * *
Autor jednej z najvplyvnejších štúdií o klimatických zmenách hovorí, že podcenil nebezpečenstvo globálneho otepľovania. Lord Stern vydal v roku 2005 štúdiu, ktorá presvedčila britskú vládu i väčšinu európskych politikov o bezprostrednom nebezpečenstve vyplývajúcom z klimatických zmien a potrebe prijať protiopatrenia, najmä znížiť emisie skleníkových plynov. V roku 2006 v knihe Ekonomika klimatických zmien tvrdí, že na boj proti klimatickým zmenám stačí vynaložiť do roku 2050 jedno percento svetového HDP. Ak sa však nebude konať, škody spôsobené klimatickými zmenami budú stáť svet až 20 percent HDP. Lord Stern však pri svojom nedávnom vystúpení na schôdzke OSN v Kodani tento údaj poopravil. Tvrdí, že škody spôsobené neriešením klimatických zmien môžu zničiť až tretinu svetového bohatstva.

* * *
Zdá sa, že nekompetentnosť a korupcia afganskej vlády vedenej Hamidom Karzaiom dosiahla mieru, ktorú už nemôžu ignorovať ani jeho podporovatelia Spojené štáty americké a ich európski spojenci. Podľa denníka Guardian pripravujú zahraničné mocnosti vytvorenie postu premiéra, ktorý preberie časť prezidentských právomocí. „Karzai neprináša výsledky. Ak máme podporovať jeho vládu, musí byť dobre vedená, aby zabezpečila pokles, nie nárast miery korupcie. Úroveň korupcie je hrozivá,“ cituje denník nemenovaného diplomata. Napriek tomu však predstavitelia krajín, ktoré majú v Afganistane vojská, nevidia alternatívu, a očakávajú, že v augustových prezidentských voľbách opäť zvíťazí Karzai.

Pozíciu prezidenta má oslabiť aj presmerovanie finančnej pomoci z centrálnych ministerstiev v Kábule k 34 provinčným guvernérom a 396 guvernérom dištriktov.

Karzai samozrejme s plánmi nesúhlasí a minulý týždeň dokonca obvinil „nemenovanú zahraničnú vládu“, že chce oslabiť postavenie centrálnej vlády v Kábule. Od zahraničia je však vojensky, ekonomicky aj politicky závislý, jeho možnosti na zablokovanie plánov sú preto obmedzené. Otázkou ostáva, nakoľko dokážu inštitucionálne presuny a posilnenie miestnych vlád vyriešiť situáciu v krajine, ktorej okupačné mocnosti nevedia už sedem rokov ponúknuť životaschopnú alternatívu a ktorej rozsiahle oblasti sú mimo kontroly zahraničných vojsk, a tým aj kábulskej vlády.

* * *
Podľa štúdií uverejnených v časopise The Nature sa môže roztápanie ľadovca v Antarktíde stať čoskoro nezastaviteľným. Antarktický ľadovec sa začne nezadržateľne roztápať, ak teplota okolitého oceánu vzrastie o 5°C – čo sa môže stať ešte v tomto storočí. Podľa klimatológov sa to v histórii už niekoľkokrát stalo – naposledy pred 1 400 000 rokmi – výsledkom bolo výrazné zvýšenie morskej hladiny. Koncentrácia CO2 v atmosfére bola vtedy 400 častíc na milión. Ak ľudstvo neurobí nič na zastavenie ich rastu, dosiahneme túto úroveň v roku 2050. Dobrou správou je, že obrovskému antarktickému ľadovcu bude trvať tisíc rokov, kým sa úplne roztopí. Zlou je, že klimatické zmeny už dávno predtým výrazne zmenia podmienky na Zemi a ich negatívne dôsledky spôsobia obrovské ekonomické škody.

* * *
„Lesy, pastviny a oceány absorbujú oxid uhličitý z atmosféry rýchlejšie, než kedykoľvek predtým, no nestíhajú držať tempo s rýchlo rastúcimi emisiami,“ povedal popredný švajčiarsky klimatológ Mike Raupach na medzinárodnej vedeckej Konferencii o klimatických zmenách v Kodani.

Klimatické zmeny by prebiehali dvakrát rýchlejšie, nebyť pomoci týchto prírodných „ochranných zón“. Podľa vedcov ich však nemožno považovať za samozrejmé. Dr. Raupach upozorňuje, že existuje niekoľko mechanizmov, ktoré môžu oslabiť, alebo dokonca zastaviť stabilizujúcu úlohu týchto pohlcovačov uhlíka. To by malo dramatický vplyv na veľkosť a rýchlosť klimatických zmien.

Vedci diskutujú o niekoľkých hrozbách. Zmeny v zložení atmosféry, teplote a zrážkach, odlesňovanie, početnosť veľkých požiarov a útoky hmyzu môžu znížiť kapacity prírodných pohlcovačov uhlíka, či dokonca spustiť nové emisie. Veľké množstvá CO2 a metánu (ktorý je ešte nebezpečnejším skleníkovým plynom) by sa mohli do atmosféry dostať zo zmrznutej pôdy ohrievanej teplejším vzduchom. Ďalším nebezpečenstvom je rozsiahle odlesňovanie v tropických oblastiach, spôsobené poľnohospodárstvom. V súčasnosti prispieva k emisiám CO2 spôsobeným človekom 15-imi až 20-imi percentami. S

pracované podľa zahraničnej tlače a nezávislého spravodajstva Akt-info

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984