Prelomový summit

Skončilo sa stretnutie, ktoré malo postaviť hrádzu celosvetovej ekonomickej kríze. Zatiaľ je isté len to, že sa podarilo zastaviť demonštrantov, ktorí sa o záchrancov sveta ani neobtreli. A tiež to, že racionálny návod na vyriešenie problémov sľubovaný väčšinou politických lídrov sa skôr podobá na horoskop než na recept na blahobytné prežitie.
Počet zobrazení: 1012

Skončilo sa stretnutie, ktoré malo postaviť hrádzu celosvetovej ekonomickej kríze. Zatiaľ je isté len to, že sa podarilo zastaviť demonštrantov, ktorí sa o záchrancov sveta ani neobtreli. A tiež to, že racionálny návod na vyriešenie problémov sľubovaný väčšinou politických lídrov sa skôr podobá na horoskop než na recept na blahobytné prežitie. Len namiesto hviezd figurujú ekonomické „zákony“ voľného trhu a namiesto ľudských osudov a rozhodnutí sa tam objavujú banky a cenné papiere.

Stretnutie vodcov dvadsiatich najvplyvnejších (najbohatších) štátov sveta teda prinieslo odkaz, ktorý sa dal očakávať. Rozhodne sme proti akýmkoľvek zmenám a svet, ktorému dnes vládneme, zostane svetom, kde budeme vládnuť aj naďalej. Všeobecnosť a frázovitosť záverečného dokumentu však vyjadrujú aj niečo iné – rozpory medzi elitami. Koniec geopolitického konsenzu s názvom pax americana je zrejmý už len z názvu a počtu účastníkov. G 20 nie je G 7. Zdá sa, že najmä tri krajiny z tohto počtu – Rusko, Čína a Brazília – sú schopné aspoň uvažovať, že vytvoria ekonomický model, v ktorom budú štáty G 7 v pozícii divákov. Niežeby sa im do tohto projektu priveľmi chcelo, len nemajú na výber.

Výroky a predsummitové návrhy brazílskeho prezidenta sa do „slušných médií“ nedostali takmer vôbec. Rusko-čínsky návrh, ktorý by v prípade úspechu otriasol základmi súčasného svetového usporiadania, sa síce mihol, ale žiaden veľký rozruch nevyvolal. Tieto dve krajiny navrhli pochovať americký dolár. Vytvorenie novej rezervnej medzinárodnej meny by nepochybne stabilizovalo chaos, ktorý zavládol vo svete financií, ale zároveň by postavil Spojené štáty americké do roly spoluhráča. A to je pre samozvaného rozhodcu jasná politická nehoráznosť. Už len preto, že rozhodca je najväčším dlžníkom na svete a na summite sa dohodlo ďalšie obrovské zadlžovanie. Navyše obchodná bilancia medzi USA a Čínou predstavuje všetko, len nie obchod – Číňania exportujú do USA a súčasne im požičiavajú peniaze, aby si tovar mohli „kúpiť“. Životnosť takejto transakcie nemôže presiahnuť horizont niekoľkých mesiacov. Aj to len za predpokladu veľkej ochoty oboch strán. A tá sa Číne minula.

Summit G 20 nie je prelomový, ale spĺňa veľa predpokladov, aby sa takým z historického hľadiska stal. Pravdepodobnosť, že sa svetoví lídri zídu ešte raz, aby zakamuflovane vyhlásili, že všetko zostáva po starom, je viac než malá. Pri najbližšom ekonomickom fóre takéhoto rangu už pôjde naozaj do tuhého.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984