Wall Street oslavuje očakávané zisky

Všetky najdôležitejšie burzové indexy vystrelili, keď americký minister financií Timothy Geithner v pondelok 23. marca predostrel detaily takzvaného vládneho PPP plánu – verejno-súkromného investičného programu, čo je eufemizmus pre schému bankového finančného prevodu prostriedkov do súkromných investičných firiem a garancie obrovských ziskov za nákup bezcenných cenných papierov založených na hypotékových úveroch a dlhopisoch za enormne nafúknuté hodnoty.
Počet zobrazení: 966
8_guano-m.jpg

Všetky najdôležitejšie burzové indexy vystrelili, keď americký minister financií Timothy Geithner v pondelok 23. marca predostrel detaily takzvaného vládneho PPP plánu – verejno-súkromného investičného programu, čo je eufemizmus pre schému bankového finančného prevodu prostriedkov do súkromných investičných firiem a garancie obrovských ziskov za nákup bezcenných cenných papierov založených na hypotékových úveroch a dlhopisoch za enormne nafúknuté hodnoty.

Pre hedžové fondy a private equity firmy, ktoré budú mať záujem sa zapojiť do tejto schémy bude podmienkou vložiť iba päť percent kapitálu na odkúpenie 500 až 1 000 miliárd bankových toxických asetov a vláda pokryje zvyšok vo forme priamych zdrojov 75 – 100 miliárd a nízkoúrokových pôžičiek od Federálnej rezervnej rady a Federálnej depozitnej poisťovacej korporácie (FDIC). Pôžičky pritom budú garantované vládou, ktorá, keď na to príde, absorbuje obrovskú porciu prípadných strát.

Aj keď v tomto verejno-súkromnom investičnom fonde bude väčšinovým kapitálovým podielnikom štát, riadenie a rozhodovanie bude v rukách súkromných investičných firiem, ktoré navyše dostanú za prerozdelenie koristi lukratívne manipulačné poplatky.

Záujemcovia o schému kalkulujú, že tieto napadnuté asety podržia až dovtedy. kým sa trh s nehnuteľnosťami nezotaví, a potom ich na finančných trhoch predajú s predpokladaným 20-percentným, prípadne aj vyšším ziskom. Pre banky to znamená príležitosť vyčistiť si svoje portfóliá od toho, čomu sa dnes rutinne hovorí „toxický odpad“, a tým vytvoriť základ na rýchly rast ich akcií.

Celý projekt je dobrovoľný. Nikto z Wall Street nie je povinný sa programu zúčastniť – samozrejme, iba ak by usúdil, že sa tu dá získať nezanedbateľný profit. Takisto neexistuje žiadna podmienka, aby banky rozšírili kredit zápasiacim biznisom. Môžu pokojne ďalej hromadiť a zadržiavať miliardy dolárov štátnych financií – verejných prostriedkov daňových poplatníkov, ako to robili doteraz s hotovostnými injekciami a štátom garantovanými pôžičkami – a tak ďalej vyvíjať tlak na vládu v úsilí získať ešte výhodnejších pozície.

Bol to vskutku veľký deň. Akcie bánk vystrelili, Citigroup 19 percent, Bank of America 26 percent, J P Morgan Chase si polepšila o 25 percent a Wells Fargo skončila zo ziskom 24 percent.

PPP program spolu so sprievodnými vyjadreniami vrcholných predstaviteľov vlády, počínajúc Obamom, boli správne pochopené ako demonštrácia, že Obamova administratíva nepredstavuje nič iné ako priamy nástroj najmocnejších kruhov finančnej aristokracie.

Vo svojom krátkom raňajšom pondelkovom tlačovom vyhlásení minister financií Geithner odmietol akékoľvek úvahy, že by vláda mohla dočasne znárodniť zlomené, ohrozené banky a deklaroval: „Urobíme všetko, čo bude nevyhnutné, aby sme ochránili systém.“

Je fakt, že tento plán bol vypracovaný v najužšej spolupráci s bankovými miliardármi a manažérmi hedžových fondov, ktorých prvoradý záujem je na tom neškodovať. Financial Times v pondelok napísal: „Predstavitelia riadiacej exekutívy private equity firiem povedali, že kľúčové body tejto iniciatívy, ktoré boli predstavené v pondelok, ďaleko prekonali ich vlastné očakávania.“

Vysoko postavený bankár z Wall Street povedal: „V takej forme, v akej je, program pre nás predstavuje len veľmi malé riziká. Ak sa nám ponúknutá cena bude páčiť, tak asety predáme a zaúčtujeme zisk, a ak nie, ostane všetko po starom.“

Známy ekonóm Jeffrey Sachs prišiel s presnou charakteristikou tohoto plánu vo svojom komentári uverejnenom v pondelkovom vydaní Huffington Post. Napísal: „Geithner a Summers (Lawrence Summers, hlavný ekonomický poradca v Bielom dome a riaditeľ Národného ekonomického výboru) práve ohlásili svoj plán nájazdu a plienenia Federálnej depozitnej poisťovacej korporácie (FDIC) a Federálnej banky (Federal Reserve – Fed) s programom dotácií pre investorov na nákup toxických asetov od bánk za nadhodnotené a nafúknuté ceny. V prípade uskutočnenia plánu bude výsledkom masívny presun bohatstva – rádovo stoviek miliárd dolárov – od daňového poplatníka (ktorý utŕži straty v FDIC a Fed) smerom k akcionárom bánk...“

Ďalej pokračuje: „Na každý $1 toxického asetu, ktorý súkromní investori od bánk kúpia, im FDIC poskytne pôžičku až do výšky 85,7 centov a štátna pokladnica spolu so súkromným investorom sa zúčastnia každý 7,15 centami vlastného kapitálu na pokrytí zvyšku ostávajúcej ceny. V prípade, že cena toxických asetov prepadne pod hodnotu pôžičky od FDIC, investor defaultuje – nezaplatí pôžičku – a FDIC sa stane držiteľom toxického asetu...“

Ekonóm princetonskej univerzity a dopisovateľ pre New York Times Paul Krugman ponúkol podobný pohľad, keď napísal: „Geithnerova schéma ponúka istú stávku: ak cena týchto asetov pôjde hore, investori budú profitovať, ale ak klesne, investori vykráčajú zo svojich dlhov. Toto naozaj nie je spôsob, ako nechať voľné trhy vysporiadať sa s vecami. To je len nepriamy, maskovaný spôsob dotovania nákupu zlých bankových asetov.“ A dodáva: „Vyzerá to, ako keby bol prezident odhodlaný potvrdiť rastúce presvedčenie, že spolu so svojím ekonomickým tímom stratili kontakt s realitou a že ich ekonomická vízia je zakalená prílišnou previazanosťou s Wall Street.“

Nie je to však vec Obamovej „zakalenej vízie“, ale skôr potvrdenie vlády, ktorá stelesňuje realitu triednych vzťahov v Amerike a diktatúry finančného kapitálu uplatňujúceho sa prostredníctvom politického systému, ktorému dominujú dve strany kapitalistickej vládnucej elity. Nepokrytá krádež systému sociálnych služieb podmieňujúca posledný záchranný finančný plán je pokračovaním politiky, ktorá bola od začiatku vydesená predstavou ani nie tak desiatok miliónov ochudobnených pracujúcich, ako skôr tým, že kríza, ktorú si sami spôsobili, by mohla odkrojiť z úžasného bohatstva finančných oligarchov.

A v pondelok 23. marca sa na Wall Street oslavovala skutočnosť, že vo Washingtone majú bandu svojich lokajov, na ktorých sa dá za každých okolností spoľahnúť.

Prevzaté z wsws.org

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984