Marihuane v Česku svitá na lepšie časy

Keďže Praha pravidelne demonštruje za legalizáciu marihuany, zatiaľ čo Bratislava mlčí, od budúceho roka umožní trestný zákonník Čechom (takmer) slobodne konopu pestovať – a marihuany chtiví Slováci sa môžu trestajúcej ruky svojho zákona akurát naďalej báť. Alebo platí aj obrátená rovnica – ak si našinci dekriminalizáciu nežiadajú, tak po nej zrejme ani netúžia?
Počet zobrazení: 1090
5_kreportaziCB-m.jpg

Hovorí sa, že nemému decku ani vlastná mater nerozumie. Platí to aj v prípade legislatívnych zmien, ktoré majú reagovať na potreby a žiadosti občanov. Je to jednoduchá rovnica: Keďže Praha pravidelne demonštruje za legalizáciu marihuany, zatiaľ čo Bratislava mlčí, od budúceho roka umožní trestný zákonník Čechom (takmer) slobodne konopu pestovať – a marihuany chtiví Slováci sa môžu trestajúcej ruky svojho zákona akurát naďalej báť. Alebo platí aj obrátená rovnica – ak si našinci dekriminalizáciu nežiadajú, tak po nej zrejme ani netúžia?

Nedávny dvanásty ročník pražskej demonštrácie za legalizáciu marihuany Million Marihuana March (MMM) poňalo usporiadateľské občianske združenie Legalizace.cz, podľa slov organizátora Martina Boháča, „tak trochu ako oslavu“. V súlade s novelou trestného zákonníka si totiž naši západní susedia budú môcť od budúceho roka legálne pestovať tri rastliny konopy a držať pri sebe jeden gram THC (delta-9-tetrahydrokanabinol, účinná látka , ktorá tvorí asi 1 percento rastliny) v podobe marihuany alebo hašiša. Toto množstvo si možno predstaviť napríklad ako dvadsať jointov po 50 miligramov. V liberálnosti „konopnej legislatívy“ sa tak Česká republika zaradí hneď za Holandsko s jeho povestnými coffee shopmi. Zástancovia dekriminalizácie však považujú aj tento úspech len za čiastočný. Aj keď ho vítajú, žiadajú viac. Z rečníckej tribúny na „MMM – medzinárodnej oslave slobodnej konopy“ odzneli požiadavky na „úplnú legalizáciu pestovania a držania konopy na liečebné účely a na osobnú potrebu, na úplnú slobodu jej pestovania pre vedu a výskum, zavedenie regulovaného a zdaneného predaja konopy pre dospelých v špeciálnych obchodoch, ukončenie stíhania všetkých osôb obvinených či väznených v súvislosti s konopou a objektívne a vecné informovanie verejnosti o jej rizikách aj liečebných účinkoch“. Nechýbali výzvy na boj proti drogovým dílerom prostredníctvom domáceho pestovania konopy, ani upozornenie na nelogickosť v inak pozitívne prijímanej novele trestného zákona: ak si aj Česi zasadia iba tri povolené rastliny, ich „žatva“ už legálna nebude. Úroda z troch rastlín totiž zaručene prekročí jeden gram THC... Pravdaže, pomyslený tichý, neorganizovaný, ojedinelý a nezákonný slovenský priaznivec marihuany by pri tejto zmienke možno len prevrátil oči nad tým, čo to tí rozmaznaní Česi majú za problémy a či im nestačí, čo práve získali. Priaznivejšia legislatíva však konopymilovným susedom nespadla z neba – majú ju práve preto, že vydržali búchať na zákonodarné dvere, až kým sa pootvorili.

České know how
Českí priaznivci marihuany sa v roku 1998 zapojili hneď do prvého ročníka medzinárodne koordinovanej akcie Million Marihuana March, na ktorej sa dosiaľ zúčastnilo 485 miest na celom svete. Prvý májový týždeň vyjde každý rok do ulíc zhruba milión ľudí. Český pochod získaval popularitu, masovosť aj bohatosť programu postupne, až kým sa nedopracoval k vlaňajším desiatim tisíckam demonštrantov – a k nutnosti z kapacitných dôvodov začať odmietať aj známych umelcov, ktorí chceli na akcii vystupovať. Tento rok české médiá napočítali dvetisíc ľudí. Na slovenských „okukovačov know-how“, odchovaných na pomeroch, kde štyristo demonštrantov v Bratislave zapríčiní senzáciu, však aj toto množstvo pôsobilo impozantne. Pochod s trojmetrovými maketami jointov a s dôkladne pripravenými transparentmi s nápismi „Nechajte našu trávu rásť“, „Na ďalšiu jar chceme zasiať slobodne“ alebo „My ju milujeme, prečo nám ju beriete?“ vyrazil z Karlovho námestia na „Václavák“ až do parku Parukářka. Tam čakal pripravený veľtrh konopných výrobkov (od zmrzliny cez liečivé masti až po textil, nite, farby, laky a tepelné izolácie), aktivisti rozdávajúci povolené tri semienka konopy, koncerty, rečníci a tisícky ľudí pohodlne usadených na tráve. Doslova aj prenesene. Prevažovala medzi nimi mládež, našli sa však aj dôchodcovia a hendikepovaní ľudia. Kto nemohol na MMM prísť osobne, mohol celú akciu po prvýkrát sledovať online. Strážcovia zákona, ktorých bolo neúrekom, si konali len svoju prácu – zabezpečovali odklonenie dopravy počas pochodu a jeho hladký a pokojný (nie však tichý!) priebeh. Ale ísť inhalovať všadeprítomný marihuanový dym do Parukářky sa strážcom zákona nechcelo. A ani to nebolo potrebné – v parku sa odohrávala pokojná marihuanová idylka, ktorú si bratia Česi môžu dopriať vďaka tomu, že u nich konopnú agendu dlhodobo podchytávajú občianske iniciatívy aj politické subjekty. Za dekriminalizáciu sa zasadzuje Strana zelených, ktorá podporuje aj MMM. (Z dielne „zelených“ pochádza napríklad návrh ministra školstva O. Lišku implementovať do spomínanej novely trestného zákona výslovnú dekriminalizáciu marihuany. Neprešiel pre odpor poslancov KDU-ČSL.) Predstaviteľom zástancov legalizácie je občianske združenie Legalizace.cz, ktoré demonštráciu MMM v Čechách organizuje. Svojich „advokátov“ a propagátorov v podobe občianskeho združenia Konopa má aj pestovanie a využívanie technickej konopy. Tribúnou všetkých týchto iniciatív je mesačník Konoptikum, dostupný v tlačenej podobe aj na stránke www.konoptikum.eu. Prostredníctvom občianskych aktivít a „zelených“ vo vláde sa konopné témy u susedov stávajú súčasťou celospoločenskej diskusie. Bez nej a bez vytrvalej dlhodobej snahy by marihuana nohu do dverí nikdy nestrčila.

Kto mlčí, ten svedčí
Slovenskí zástancovia dekriminalizácie môžu bratom Čechom ticho závidieť. A robia to dokonale – teda dokonale potichu. Lebo presne to – ticho – u nás okolo tejto témy vládne. Konopnej agende sa donedávna nevenovala žiadna relevantná politická strana, ani strana zelených. (ktorá na Slovensku aj tak nie je rovnako relevantná ako u našich západných susedov.) Ani z oblasti (všeobecne slabo rozvinutej) občianskej spoločnosti neprichádzajú impulzy. Jedine liberálny ekonóm a podnikateľ Richard Sulík – vedúca postava novovzniknutej, no ešte nevyprofilovanej (rozumej – ešte nemajúcej program, a už sa zúčastňujúcej do volieb do Európskeho parlamentu) politickej strany Sloboda a solidarita (SaS) – sa v rozhovore pre internetové noviny PRESStige nechal počuť, že chce slovenskú mládež osloviť práve dekriminalizáciou marihuany. Na otázku, ako si túto dekriminalizáciu predstavuje, však odpovedal, že nie je odborník. Môžeme si teda počkať, aká bude budúcnosť novej strany a jej marihuanovej agendy. (Z odpovede sa dá hádať, že nepôjde o prioritu.) Iniciatíva „zdola“ sa prednedávnom objavila na komunitnom portáli Facebook. Slovenskí zástancovia dekriminalizácie marihuany tu pôsobia pod príznačným názvom Dekriminalizácia marihuany na Slovensku. Tento profil mal k 9. júnu 6 745 „priateľov“. Veľa? Relatívne. Je pravda, že títo všetci by pražské zhromaždenie s veľkou rezervou prečíslili. No aj to, že žuvačky Pedro majú na Facebooku vyše 50-tisíc podporovateľov, čokoláda viac ako 40-tisíc a tepláky 26 –tisíc... Päťtisíc „priateľov marihuany“ teda môže, ale nemusí znamenať určitú predzvesť rodiacej sa občianskej iniciatívy, určite to však nie je hotová spoločenská objednávku na dekriminalizáciu. Tá vzniká vtedy, keď sa rozprúdi diskusia, keď sa spoločnosť jej dlhodobým pôsobením správne naladí, keď sa zapoja vedci, keď svoje svedectvá poskytnú chorí a zdravotne postihnutí ľudia. A napokon, keď potenciál takto získaných konopných voličov zacítia politici. Schopnosť rozpútať spoločenskú diskusiu však má na Slovensku máloktorá téma okrem interrupcií a „maďarskej karty“. Tobôž nie marihuana. Slováci si ju nahlas nežiadajú a podľa princípu „kto mlčí, ten svedčí“ z toho možno s pokojným svedomím odvodiť, že ju ani nechcú. Nech sa teda u susedov deje, čo sa deje, slovenská drogová legislatíva môže zatiaľ sladko spať.

Množstvo väčšie než malé
V Českej republike začne 1. januára 2010 platiť novela trestného zákona, ktorá v oblasti držania psychotropných a omamných látok odstráni zmätky spôsobené novelizáciou z roku 1998. Držanie drog bolo vtedy stanovené ako trestné od „množstva väčšieho než malé“. Toto nejasné vymedzenie si vyžiadalo niekoľko dodatočných konkretizácií v podobe pokynov policajného prezídia a najvyššej štátnej zástupkyne, súdy sa mohli (ale nemuseli) opierať aj o dva judikáty Najvyššieho súdu ČR z roku 2000. „Množstvo väčšie než malé“ preto nevstúpilo v Česku iba do vtipov a populárnych piesní, ale aj do konkrétnych ľudských osudov – nezáväznosť spresňujúcich pokynov skomplikovala situáciu mnohým obvineným, pričom niekoľko „marihuanových“ procesov, vedených podľa dosiaľ platnej legislatívy, stále prebieha. Nový zákon už presne definuje množstvá, rozlišuje drogy na mäkké a tvrdé a za držanie marihuany na vlastnú potrebu stanovuje nižšie tresty ako za iné drogy v rovnakom množstve. Konopa spadá spolu s psychotropnými hubami do osobitnej kategórie a zákon je v tomto prípade upravený vyhláškou, ktorá stanovuje, že od 1. 1. 2010 môže osoba pri sebe držať 20 gramov látky alebo pestovať tri rastliny na vlastnú spotrebu. Toto konanie sa bude hodnotiť iba ako priestupok.

Zdroj: www.legalizace.cz

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984