Nekonečná rekonštrukcia

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa znova odkladá. Najnovšie na rok 2010. Dôvodom je šetrenie na všetkých ministerstvách pre krízu. Podľa Petry Fejdi z tlačového oddelenia ministerstva kultúry (MK) plánuje ministerstvo spustiť verejné obstarávanie na rekonštrukčné práce tento rok v septembri a rekonštrukcia by sa mala začať začiatkom budúceho roka.
Počet zobrazení: 1004

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa znova odkladá. Najnovšie na rok 2010. Dôvodom je šetrenie na všetkých ministerstvách pre krízu. Podľa Petry Fejdi z tlačového oddelenia ministerstva kultúry (MK) plánuje ministerstvo spustiť verejné obstarávanie na rekonštrukčné práce tento rok v septembri a rekonštrukcia by sa mala začať začiatkom budúceho roka.

Týmto termínom si však zatiaľ nie je istá ani galéria, a nikto s istotou nevie ani to, či sa Slovenská národná galéria (SNG) dočká komplexnej rekonštrukcie.

SNG vznikla v roku 1948 a od začiatku svojej existencie sídli v barokovej budove, ktorá kedysi slúžila ako rezidencia polície, na ľavom nábreží Dunaja. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie historickej časti jej objektu – Vodné kasárne. V sedemdesiatych rokoch túto stavba doplnili o moderné premostenie, ktoré je v havarijnom stave a SNG na vonkajšej kráse nepridáva. Toto premostenie, často označované ako „sporné“, sa však zachová aj podľa návrhu rekonštrukcie. Zmení sa však jeho podoba. Podľa projektu sa výstavné priestory v premostení majú otvoriť smerom k Dunaju, návštevníci budú mať výhľad na nábrežie a rieku. Zaskliť sa má aj nádvorie galérie, čím sa odbúra hlučnosť nábrežnej komunikácie.

„V zrekonštruovaných priestoroch sa počíta aj s kaviarňami, predajňami umeleckej literatúry a suvenírov, ateliérom pre deti. Vznikne tak nový komunikačný priestor, kde budú môcť tráviť voľný čas nielen milovníci umenia, ale aj náhodní návštevníci tohto komplexu,“ uviedla riaditeľka Komunikačného centra SNG Katarína Pikalyová.

Neistý začiatok aj koniec
Podľa posledných vyjadrení ministerstva kultúry, by sa rekonštrukcia mohla začať hneď po ukončení verejného obstarávania začiatkom roka 2010 a pracovníci SNG veria, že sa začne čo najskôr. V zmysle uznesenia vlády z marca 2007 by sa stavba mala ukončiť do konca roku 2013, ale pretože rekonštrukcia sa nezačala podľa pôvodného plánu, pravdepodobne sa posunie aj jej ukončenie.

O rekonštrukcii SNG, ktorá sa mala mala uskutočniť v rokoch 2003 až 2009 rozhodol v roku 2001 ešte bývalý minister Milan Kňažko a vláda na ňu v roku 2002 schválila 14 273 385 Sk. V rokoch 2004 až 2006 prešiel rekonštrukciou akurát Esterházyho palác na Námestí Ľudovíta Štúra. Premostenie Vodných kasární zatvorené od roku 2001 však znova zostalo ležať ladom. Práce na ňom mali začať v roku 2007, ale nestalo sa tak. „Rekonštrukcia sa vtedy nemohla začať preto, že bolo potrebné prepracovať projektovú dokumentáciu, SNG predložila ministerstvu kultúry konečné podklady, ktoré sú nevyhnutné na pokračovanie v procese verejného obstarávania, v júli tohto roku,“ spresnila P. Fejdi.

Cena celej rekonštrukcie zatiaľ podľa tlačového oddelenia ministerstva kultúry nie je jasná. Celkové náklady na investičnú akciu bude ministerstvo môcť určiť až po jej ukončení. Vláda schválila celkové náklady vo výške 34,4 milióna eur, čo je viac ako miliarda Sk. Cena zahŕňa prípravné práce, teda vypracovanie projektovej dokumentácie a stavebný dozor. Na vyhlásenie verejného obstarávania na rekonštrukciu SNG sa predpokladá suma takmer 24 miliónov eur, 721 miliónov Sk.

Stagnujúca galéria
Súčasný stav oberá galériu o finančné prostriedky, ktoré by namiesto do údržby mohla investovať do nových projektov. Dlhoročným odkladaním rekonštrukcie jej priestorov, najmä premostenia Vodných kasární, ktoré je v havarijnom stave, galéria stagnuje. „Vzhľadom na pripravovanú investičnú akciu SNG niekoľko rokov utlmovala práce a investície súvisiace s bežnou údržbou a opravou svojich objektov, preto je v súčasnosti – po pozastavení rekonštrukcie – nútená vynakladať viac prostriedkov na prevádzkyschopnosť svojich budov,“ konštatovala K. Pikalyová. Len uzavretím premostenia prichádza galéria o 1 800 metrov štvorcových výstavnej plochy.

A túto stratu cítiť. Návštevníkov môže napríklad prekvapiť inštalovanie diel moderného umenia do stálych expozícií. Toto malo byť podľa K. Pikalyovej riešenie na jeden rok, lenže meškanie rekonštrukcie urobilo z týchto inštalácií dlhodobejší projekt. Hoci sa nájdu aj kritické reakcie, najmä od konzervatívnejších milovníkov umenia, sú ohlasy návštevníkov na tento druh prezentácie umenia väčšinou priaznivé.

Lepšie zajtrajšky Predstava veľkorysej rekonštrukcie galérie je lákavá. Moderné priestory by starému umeniu pridali na atraktívnosti najmä pre mladšie generácie a rozhodne by zvýšili počet návštevníkov galérie. Pretože slovenské výtvarné umenie má čo ponúknuť nielen školským výletom a skutočným fajnšmekrom, ale aj domácim i zahraničným návštevníkom nášho hlavného mesta. Ide o to, aby budova a expozície SNG skutočne reprezentovali bohatosť výtvarného umenia na Slovensku, a neposkytovali, tak, ako je to už vyše osem rokov nevyhnutné, len dočasné riešenia. Slovenská národná galéria je však zatiaľ len dôkazom toho, ako ďaleko na periférii záujmov politikov, ale aj verejnosti je celá slovenská kultúra. A to bez ohľadu na to, aké dôvody už osem rokov bránia rekonštrukcii SNG.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984