Čo sa kde deje

V roku 2004 si CIA najala firmu Blackwater na tajný program vyhľadávania a likvidácie členov al-Kájdy, píše denník The New York Times s odvolaním na verejných činiteľov. Firma poskytovala žoldnierov pre operáciu v Iraku, na programe sa podieľala plánovaním výcvikom a sledovaním.
Počet zobrazení: 895

V roku 2004 si CIA najala firmu Blackwater na tajný program vyhľadávania a likvidácie členov al-Kájdy, píše denník The New York Times s odvolaním na verejných činiteľov. Firma poskytovala žoldnierov pre operáciu v Iraku, na programe sa podieľala plánovaním výcvikom a sledovaním. CIA minula niekoľko miliónov dolárov, údajne však nebol nikto chytený ani zabitý.

Súčasný riaditeľ Leon Panett o celej veci informoval Kongres práve preto, že sa na akcii podieľala súkromná firma. CIA niektoré fakty sedem rokov tajila. Žoldnieri a „špecialisti“ (často bývalí vojaci alebo príslušníci spravodajských služieb) boli najímaní aj na výsluchy väzňov, pri ktorých sa používalo mučenie. Ich účasť na programe cielených atentátov však vládnych činiteľov znepokojila a uvažuje sa, kto za to nesie zodpovednosť.

Firma Blackwater, ktorá sa nedávno premenovala na Xe Services, inkasovala od Bushovej vlády za služby stovky miliónov dolárov. Po viacerých incidentoch, keď ju v Iraku obviňovali z neprimeraného použitia sily (napríklad vtedy, keď v Bagdade jej príslušníci zabili 17 ľudí), jej iracká vláda odmietla vydať povolenie na ďalšiu činnosť. Napriek tomu jej zamestnanci v krajine údajne ďalej pôsobia.

* * *

Minulý rok sa irackej vláde podarilo pretlačiť cez parlament zmluvu SOFA (zmluva s USA, ktorá umožnila zotrvanie amerických vojsk v krajine aj po vypršaní mandátu OSN) len vďaka sľubu sunnitským stranám, že sa o nej uskutoční referendum. Pôvodne to malo byť koncom júla, stále sa však nič nedeje. Hoci parlament žiadny odklad ľudového hlasovania neschválil, dnes sa už javí ako mŕtve. Premiér Málikí upokojuje kritikov návrhom, aby sa konalo zároveň s parlamentnými voľbami v januári. Keby sa referendum konalo práve vtedy, jeho výsledky by mohli vstúpiť do platnosti až v roku 2011 – teda mesiace po tom, ako Obama plánuje „skončenie bojov“, no niekoľko mesiacov pred koncom platnosti zmluvy SOFA. Podľa správ v médiách americká vláda lobuje, aby sa referendum nekonalo vôbec.

* * *

Honduraský pučistický režim trestá prívržencov zvrhnutého prezidenta. Amnesty Inrternational zdokumentovala po prevrate viacero dôkazov o porušovaní ľudských práv. V správe honduraské ozbrojené sily obviňuje, že prívržencov bývalého prezidenta väznia a bijú. Vyhlásila tiež, že v krajine je veľkou a narastajúcou hrozbou masové zatýkanie a zlé zaobchádzanie s väznenými demonštrantami.

* * *

V Spojených štátoch prebieha mediálna bitka o národnú zdravotnú starostlivosť. Jeden z kľúčových návrhov agendy prezidenta Obamu, ktorý mal pomôcť miliónom dnes nepoistených Američanov, sa dostal pod paľbu kritiky ekonomických liberálov z tábora Republikánov i Demokratov. Proti sú samozrejme aj zdravotnícke firmy a poisťovacie spoločnosti, ktoré sa obávajú straty ziskov.

Zdá sa, že väčšina mainstreamových médií je na strane kritikov reformy. Z radu sa nedávno vymkol časopis Business Week. V hlavnom článku vydania tvrdí, že poisťovacie spoločnosti už dokázali zmanipulovať zdravotnícku reformu do takej miery, že bez ohľadu na to, v akej podobe sa dostane z Kongresu späť k prezidentovi, budú z nej profitovať.

Mediálna bitka o reformu je ideologicky silne nabitá. Americký zdravotný systém sa zvykne porovnávať s európskym, najmä britským, kde vďaka labouristickým vládam existuje Národný zdravotný systém (NHS). Kritici Obamových návrhov často európske zdravotníctvo ostro kritizujú, používajú pri tom aj vyslovené lži. Tvrdia napríklad, že pri štátnej zdravotnej starostlivosti by sa vytvárali „komisie smrti“, ktoré by rozhodovali, komu sa ešte má poskytnúť starostlivosť a pri kom je to už neefektívne.

Denník Investors Business Daily napríklad nedávno napísal, že výnimoční ľudia ako Stephen Hawking, geniálny fyzik, ktorý však trpí ťažkým zdravotným postihnutím, v dôsledku ktorého je prakticky úplne ochrnutý, by vo Veľkej Británii nikdy nemali šancu, pretože systém verejného zdravotníctvaNHS by usúdil, že jeho život je kvôli fyzickému handicapu bezcenný. Pravdou však je, že Hawking sa v Británii narodil a žije tak. Vedec dokonca verejne prehlásil: „Bez pomoci NHS by som tu dnes už vôbec nebol.“ Noviny museli uverejniť opravu.

* * *

Izraelský denník Ha´aretz píše o škandále, ktorý rozhádal izraelskú lekársku komunitu. Organizácia PHR (Lekári za ľudské práva) vydala zoznam trinástich izraelských lekárov, ktorí sa buď priamo podieľali na mučení väzňov alebo mučenie nenahlásili úradom. Ocitlo sa na nich aj meno Yorama Blachara, ktorý je šéfom Svetového lekárskeho združenia. Bol obvinený, že nenahlásil mučenie úradom.

Vedenie Izraelskej lekárskej asociácie zoznam odmietlo ako nepodložený a Yoram Blachar ohlásil, že ruší akékoľvek styky s PHR, pretože jej aktivity „slúžia ako živná pôda pre antisemitizmus, antiizraelizmus a antisionizmus“.

PHR vznikla v roku 1998 z iniciatívy izraelskej lekárky Ruchamy Martonovej. Má 1500 členov a cieľom je dodržiavanie ľudských práv, pričom zdravotná starostlivosť má patriť k najzákladnejším. Organizácia tvrdí, že izraelský štát má povinnosť zaistiť toto právo všetkým obyvateľom, teda aj Palestínčanom na okupovaných územiach, beduínom žijúcim v neoficiálnych osadách na púšti, zahraničným robotníkom či utečencom.

Spracované podľa zahraničnej tlače a nezávislého spravodajstva Akt-Info

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984