Čo sa kde deje

Kým sa príslušníci portorickej Národnej gardy chystajú z Guantánama domov, vojaci z Panenských ostrovov a z Rhode Islandu sa pripravujú na ročnú službu vo väzení, ktoré americký prezident B. Obama sľúbil zatvoriť už v januári 2010.
Počet zobrazení: 928

Kým sa príslušníci portorickej Národnej gardy chystajú z Guantánama domov, vojaci z Panenských ostrovov a z Rhode Islandu sa pripravujú na ročnú službu vo väzení, ktoré americký prezident B. Obama sľúbil zatvoriť už v januári 2010. Velitelia na Guantáname tvrdia, že v prípade rozkazu sú pripravení letecky prepraviť všetkých 223 väzňov. Namiesto toho sa však cvičí nová posádka. Má strážiť cely, ale aj byť schopná potlačiť vzburu, ktorá môže hroziť po uplynutí stanoveného termínu.

Spolu s väznicou prežijú aj tri ustanovenia zákona známeho pod názvom Patriot Act, ktoré sa čerstvému laureátovi Nobelovej ceny mieru v predvolebnej kampani nepozdávali. Senát totiž opätovne schválil ustanovenie poskytujúce bezpečnostným službám slobodný prístup k širokej škále informácií – napríklad financie alebo zdravotný stav bez toho, aby sa muselo preukázať, že tieto informácie sú potrebné pri vyšetrovaní terorizmu alebo špionáže. Senát potvrdil aj princíp tzv. osamelého vlka, ktorý umožňuje tajným súdom monitorovať ľudí z akéhokoľvek dôvodu.
(czechfreepress.cz)

Arabské štáty v Perzskom zálive ťažiace ropu plánujú spolu s Čínou, Ruskom, Japonskom a Francúzskom prestať používať pri obchode s ropou americký dolár. Namiesto neho sa plánuje používanie koša mien, v ktorom by boli japonský jen, čínsky juan, euro a nová mena, ktorú plánujú zaviesť členské štáty Rady pre spoluprácu štátov v Perzskom zálive. Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk už tajne rokovali v Rusku, Číne, Japonsku a v Brazílii. Výmena dolára by sa mala uskutočniť v roku 2018. Prechodnou menou bude zrejme zlato. Najväčší záujem na opustení dolára má Čína a aj preto hrozí konflikt medzi ňou a USA. Ďalším dôvodom na spory týchto krajín je boj o suroviny. Čína má koncesie na ťažbu ropy v Iraku, ktoré však až do tohto roku blokovali USA. Vlani Čína podpísala dohodu s Iránom za osem miliárd amerických dolárov na rozvoj rafinérií. Práve Irán minulý mesiac oznámil, že svoje rezervy zahraničnej meny bude ukladať v eurách. Posledný ropný štát, ktorý sa rozhodol podobne, teda predávať ropu za eurá namiesto za doláre, bol Irak. Niekoľko mesiacov po tomto rozhodnutí ho USA a Británia napadli.
(blisty.cz)

Podľa egyptského denníka Al Misr al Jún predložil izraelský mediálny magnát Haim Saban katarskej kráľovskej rodine, ktorá vlastní televíznu stanicu Al Džazíra, opätovnú ponuku na jej odkúpenie. Al Džazíra má napriek obrovskej popularite finančné ťažkosti a Saban ju vraj chce kúpiť už druhýkrát. Prvé rokovanie sa uskutočnilo už v roku 2003, keď Saban pricestoval do Kataru na Konferenciu o mieri na Blízkom východe spolu s Billom Clintonom. Vtedy však z predaja vycúval bez udania dôvodu. Haim Saban má okrem izraelského aj americké občianstvo. Vlastní veľký podiel v izraelskej telekomunikačnej firme Bezeq a niekoľko médií. Narodil sa v roku 1944 v egyptskej Alexandrii a v roku 1956 emigroval do Izraela.(czechfreepress.cz)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984