Archív článkov

Zvykli sme si už na to, že naše výstavné siene v poslednom čase trávia svoj rovnako či podobne presolený inštalačný obed bez toho, aby pri tomto procese trávenia - z biologického hľadiska iste prepotrebnom - boli vyrušované neustále prichádzajúcimi a odchádzajúcimi davmi návštevníkov.

Azda aj preto nám pripadá prezentácia tzv. klasických médií v...

Slovo Luna prináša niečo tajomné, záhadné. Prelínanie reálneho s imaginárnym. Čosi, čo treba vysvetľovať a objasňovať. A taká má byť podľa jej zakladateľov aj Televízia LUNA. Na jednej strane má klásť dôraz na poznanie, vedecké či žurnalistické objavovanie, na druhej dáva priestor pre fantáziu tvorcov umelecky spracovanú v kvalitných filmoch.

TV LUNA...

Svet spravodajstva je veľmi rušný. Ľudia okolo každodenných správ končia neskoro večer a štartujú skoro ráno. Vlastne, musia byť vždy v strehu. Preto sa hovorí, že dobrý spravodajca vydrží len tri roky. Rovnaký kolobeh a ruch panuje aj v Televízii LUNA, ktorá sídli na Nevädzovej ulici v relatívne novej bratislavskej štvrti.

Rozhodli sme sa preto stráviť...

Súčasná šéfredaktorka spravodajstva TV LUNA Anna Ghannamová (1969) študovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Má bohatú prax z televízneho spravodajstva a publicistiky. Najprv pracovala ako redaktorka vo viacerých denníkoch, neskôr ako reportérka, moderátorka a zástupkyňa šéfredaktora spravodajstva TV Markíza. V roku 1998 ju ocenili...

Pravdupovediac, tohtoročné leto nebolo k festivalom prilíš priateľské. Najskôr sa v dánskom Roskilde v dave udusilo desať ľudí a vzápätí na Slovensku totálne skolabovala organizácia vraj najväčšieho tuzemského festivalu Jim Beam Rockfest Teplý vrch (hlavný organizátor vyzbieral vstupné a bez toho, aby vyplatil pozvané kapely, zdúchol). Takmer sa zdalo, že už nič nemôže...

V roku 1969 navštívil vtedy ešte iba dvojročné divadlo Járu Cimrmana redaktor mesačníka Mladá tvorba. Uvádzame niekoľko prác popredných "cimrmanológov", ktoré vtedy uverejnil, aby slovenskú verejnosť oboznámil s dovtedy ešte nie veľmi známym českým géniom.

Cimrman a Kafka (Z prednášky Dr. Hedvábného na Sorbone) Na jeseň roku 1912, približne o 16.38...

Svet hudby je v neustálom pohybe. Vývoju, zmenám a evolučným procesom podliehajú nielen štýly či žánre živej hudby, ale rovnako ich odraz v hudobnovedných disciplínach. Výnimkou nie je ani pedagogická prax - uznávaná, zaznávaná, väčšinou však nedocenená. Hoci prázdniny vstúpili práve do svojho polčasu, univerzálne zákonitosti platia bez časového obmedzenia.

...

Kniha Pavla Mešťana ANTISEMITIZMUS V POLITICKOM VÝVOJI SLOVENSKA (1989-1999) je vlastne prvou prácou, ktorá - vedecky opretá o množstvo dokumentov - zobrazuje historické korene antisemitizmu vo svete i v našej vlasti a analyzuje súčasnú situáciu.

Druhé, rozšírené vydanie vydalo pred niekoľkými týždňami Slovenské národné múzeum - Múzeum židovskej kultúry...

Ak krajina Viliama Tella, tešiaca sa vari najdlhšej slobode, mieru a neutrality medzi večne rozhádanými deťmi Európy, 1. augusta oslavovala tieto závideniahodné vlastnosti, nie je to iba pre prípitok k jej štátnemu sviatku, ale aj pre príležitosť schuti sa zasmiať na vlastných slabostiach.

Pre vyjadrenie slobodného slova síce umelci neriskujú životy ako...

Daniela Krmana mladšieho (1663 - 1740), jedného z najvýznamnejších spisovateľov slovenského baroka, poznajú naši čitatelia skôr iba z učebníc. Jeho vrcholné dielo ITINERARIUM, teda Cestovný denník, oživil náš popredný ukrajinista Mikuláš Nevrlý, ktorý toto po latinsky písané dielo vydal v ukrajinskom preklade Olgy a Hryhorija Bulachovcov v...

Rudolf Steindl (1944) študoval filozofiu na Karlovej univerzite v Prahe a na univerzite vo francúzskom Nancy. Potom nastúpil do Filozofického ústavu ČSAV (dnes ČAV), kde ako vedecký pracovník pôsobí dodnes. V období rokov 1992 až 1996 hosťoval v rakúskej akadémii vied. Je autorom knižných publikácií, štúdií a časopiseckých článkov z oblasti filozofie....

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984