Archív článkov

Pri prehlbujúcom sa spoločenskom, ekonomickom, kultúrnom a duchovnom marazme na Slovensku považujem za malý zázrak, že sa u nás vážna hudba stále hrá. Ona sa však hrá paradoxne stále viac, hoci o kvalite usporiadaných koncertov a hudobných podujatí sa dá často pochybovať.

Svedčí tá kvantita o neustále rastúcej potrebe útechy, úteku, o demokratizácii...

V rôznych televíznych reláciách, či v článkoch novín a časopisov sa v posledných mesiacoch odohrávajú vášnivé diskusie o verejnoprávnej STV, o jej kritickom stave a neistých perspektívach, o jej nevyhovujúcej úrovni a možných riešeniach nápravy.

Väčšina ich účastníkov vidí problém výlučne v peniazoch, či v ich nedostatku, sťa...

 

Ľudová múdrosť vraví: "Inak vonia seno koňom a inak milencom." Zdá sa, že v prípade monumentálneho historického veľkofilmu sa toto poznanie potvrdzuje. Hoci, prečo by tomu tak malo byť vždy?

Filmové recenzie uverejnené v slovenských a českých tlačových médiách vychádzali z dvoch pohľadov: historického a filmového, stavajúc medzi...

GERMANIA - hlása titulok na plátne. Pred našimi očami sa rozprestiera nekonečný les. Hmla a vlhkosť sú sprievodnými znakmi udalostí, píšucich ďalšiu kapitolu (filmovej) histórie. Nemé stromy budú o chvíľu nehybnými svedkami nového víťazstva rímskych légií nad barbarmi.

Nekonečná ríša zasa o kúsok posunie svoje hranice. Generál Maximus vydáva posledné...

 

V záplave nedeľných predpoludňajších zábavných relácii šíriacich sa z éteru Slovenského rozhlasu sa v poslednom čase začal objavovať nový nedeľný zábavník - UKAZOVÁK. Už samotný názov relácie naznačuje, že jej tvorivý tím na čele s Karolom Horváthom a Silvestrom Lavríkom zdvíha prst a mieri nim na poslucháča. Dosah ich strely však závisí nielen...

O Búrke sa traduje, že je to myšlienkovo najzložitejšia Shakespearova hra, v ktorej autor zavŕšil svoje dielo a vložil do nej svoju životnú skúsenosť a posolstvo. Táto hra má na Slovensku iba skromnú inscenačnú tradíciu, a to sa týka rovnako počtu inscenácií, ako aj úspešných výsledkov.

Pre uvedenie Búrky v Činohre SND (premiéra...

Vokálna skupina Close Harmony Friends vznikla v roku 1990. Ako prvá svojho druhu na Slovensku sa zameriava predovšetkým na uvádzanie úprav černošských spirituálov, gospelov, tradicionálov, vokálneho džezu, ale aj piesní z muzikálov a od populárnych skupín, ako je Beatles, či iných.

Jej zakladateľom je Mário Fančovič, tridsaťjedenročný vyštudovaný operný...

Napísať a vydať knižku dnes nie je veľmi ťažké. Dokonca ani napísať také knižky, ktoré si prečíta relatívne veľké množstvo čitateľov. Horšie je to už s ich kvalitou a azda aj s pocitmi učiteľov literatúry, ktorí si občas položia otázku o úspešnosti ich pedagogického pôsobenia.

Jednoducho preto, lebo knihy sa síce čítajú, ale...

 

Autor tejto knižky o preklade ju spôsobom utvorenia názvu vedome vpisuje do radu publikácií z pera slovenských translatológov pôsobiacich na FF UK v Bratislave v 80. a 90. rokoch - J. Vilikovský: Preklad ako tvorba (1984), B. Hochel: Preklad ako komunikácia (1990).

Väčšia metodologická blízkosť k Vilikovskému sa dá...

 

Z javiska Malej scény SND na záver posledného predstavenia tejto sezóny na tejto scéne - Palárikovho Inkognita (premiéra 6. a 7. mája 2000) - zaznie: Nech žije slovenské divadlo! Hoci sú to slová viac ako stoštyridsať rokov staré, chce sa nám veriť, že je toto prianie z javiska prvej scény venované celému slovenskému divadlu. Aj tomu mimo centra, čo...

 

New York v roku 1999. Na 5. avenue, alebo niekde v centre Manhattanu žijú dvaja nevlastní súrodenci. Kathryn a Sebastian. Vek - okolo dvadsiatky. Konto - neobmedzené. Rodičia - nikto nevie kde. Záľuby - zvádzanie, manipulovanie, zneužívanie, zahrávanie sa s hocikým, pokiaľ to má pre nich nejaký význam, alebo sa im to hodí do ich plánov.

...

Posledný aprílový víkend sa stretli vo Zvolene študenti z celého Slovenska, aby si spoločne vypočuli ortieľ poroty o najlepšom školskom časopise a autorovi novinárskych príspevkov.

Súťaž sa konala už po 14-krát a účasť niektorých škôl sa stala každoročnou tradíciou. Síce sa poschádzali vysokoškoláci i stredoškoláci z rôznych kútov...

Keď sa v závejoch politického jazyka nedá vyznať, za hranicami sa hádam aj čerti ženia, nezostáva asi nič iné, len uchýliť sa na vlastný ostrov. Nemusí to byť ani ostrov pozitívnej deviácie. Stačí hádam, keď popri vyhádzajúcich snežienkach objavíme v sebe ostrov neskutočnej slobody.

V priebehu dvoch rokoch vyšli dve knihy, ktoré...

S Danielom Friedmannom som sa prvýkrát stretol v roku 1946, krátko po tom, čo som prišiel študovať do Paríža: potom som sa s ním takmer tri roky stretával pri návštevách jeho rodičov, ktorí ma dosť pravidelne pozývali na nedeľné obedy. Boli sme totiž krajania: Danielov otec Filip Friedmann pochádzal takisto ako ja z východného Slovenska a mal v Prešove...

Prozaik a novinár Peter Štrelinger (1946) vydal po dlhšej odmlke, vyplnenej investigatívnou novinárčinou, životopisný román o P. O. Hviezdoslavovi, nazvaný viac ako príznačne Spútaný Prometeus (Ofprint Bratislava 1999).

Pre najnovší román, ktorý písal pätnásť rokov, si zvolil zaujímavú východiskovú pozíciu - román pod týmto názvom...

 

Po takmer polstoročí sa aj k slovenskému čitateľovi dostáva miniatúrny výber poviedok talianskeho prozaika a dramatika Dina Buzzatiho. Aspoň čiastočne sa tak zapĺňa ďalšie z bielych miest v slovenskej prekladovej tvorbe. Hoci má Buzzati na konte viacero románov (v slovenskom preklade vyšli Tatárska púšť a Zvláštnosti lásky), divadelných hier a...

 

Každý priestor, kde žijú ľudia, je kultúrne jedinečný. Ak to aj neplatí vždy a za každých okolností, jestvuje dostatok dôkazov o tom, že táto axióma má svoju platnosť a neradno ju podceňovať, či dokonca - odmietnuť. A to i napriek rôznym integračným snahám, ktoré poznáme z minulosti, ale aj tým, čo sa naliehavo ozývajú v súčasnosti.

...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984