Archív článkov

Nebudem viac napínať, mám na mysli Antonína Janouška, ktorý bol v roku 1919 formálne najvyšším predstaviteľom Slovenskej republiky rád – epizodického pokusu o prvú „diktatúru proletariátu“ na slovenskom území. Išlo o udalosť v komunistickej mytológii značne heroizovanú.
Keďže táto osobnosť sa už v žiadnej inej súvislosti v oficiálnej historiografii...

Osud strany Smer-SD v júnových voľbách bol zaujímavým príkladom konfliktu medzi politikmi a novinármi. Tradičná poučka z amerického politického systému tvrdí, že politik sa nesmie dostať do konfliktu s médiami a ich vydavateľmi, pretože tento spor musí zákonite prehrať.

Ako príklad sa často uvádza prezident Richard Nixon a aféra Watergate. Dobre...

Pokusy zlákať niekoho do koalície so Smerom-SD nevyšli. Cena, ktorú by za to bolo treba zaplatiť, by možno bola privysoká, a pre stranu s vyše tretinou poslaneckých mandátov nedôstojná. Dočasný odchod od moci však môže ľavici prospieť. Ak tento čas využije na vážne sa zamyslenie nad tým, kam by sa malo sociálno-demokratické hnutie uberať.

Tohtoročné...

Štvrtého júna sme si pripomenuli 90. výročie Trianonskej mierovej zmluvy podpísanej v roku1920. V Maďarsku ju dosiaľ prezentujú ako národnú tragédiu a veľkú nespravodlivosť. Svedčí o tom aj zákon s kurióznym názvom Svedectvo o národnej spolupatričnosti, ktorý schválil maďarský parlament. Časť spoločnosti u našich južných susedov akoby sa nevedela spamätať z toho, že vraj až...

Minulý týždeň sa opozícia a SNS márne pokúšali iniciovať mimoriadne zasadanie Národnej rady SR venované poskytnutiu pôžičky krízou zmietanému Grécku. Po dva dni však neboli schopní ani sa zísť v potrebnom počte, hoci spolu s nezávislými poslancami disponujú 84 mandátmi. Smer a HZDS takúto schôdzu považovali za predčasnú, a najmä veľmi, veľmi predvolebnú. Pritom v televíznych...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984